BABY LIVE! Matej (39): Prvé kroky, prvé pády, no stále v pohybe

Jeden krok doľava, jeden krok doprava a potom ešte jeden a šup na zem… Našťastie do mäkkého. Tak vyzerá Matejova aktivita posledné dni – chodenie či presnejšie pokusy o chodenie, balansovanie, pády a opätovné vstávanie. Je úžasné ho pritom pozorovať, stále obdivujem, koľko má energie a pevnej vôle.

Ak by niekomu chýbala energia, nech príde k nám, Matej jej má na rozdávanie. Celý deň totiž doslova kypí energiou. Stále si posilňuje a precvičuje svoje svaly. Niekedy si zo žartu vravím, čo len z neho vyrastie…

Ako v telocvični

Na telocvičňu si malý Matej zmenil náš gauč, teraz na ňom trávi najviac času. Donekonečna sa dokáže dvíhať na nohy, urobí pár krokov doprava alebo doľava a keď narazí na prekážku a neudrží sa, padne do mäkkého. Toto neustále vstávanie a padanie ho veľmi baví.

Okrem toho sa už snaží aj pustiť sa opierky a udržať si čo najdlhšie rovnováhu na nohách bez akejkoľvek podpory.
Je to strašne milé pozorovať jeho zaujatý, sústredený a trochu prekvapený pohľad, keď sa mu to na pár sekúnd podarí.
Ja ho pritom povzbudzujem a pochvalou podporujem všetky jeho pokroky a obaja sa z toho neuveriteľne tešíme a od šťastia sa objímame. Samozrejme, ja som najčastejšie iniciátorkou objatí, ale stane sa aj, že Maťko sa príde pritúliť aj sám.

Gaučové ihrisko

Od kedy objavil túto „padajúcu“ zábavu, v chodítku sa mu už veľmi nechce byť. Som rada, keď sa mi ho tam podarí aspoň na dvadsať minút udržať, a tento čas využívam na veci, ktoré inak nestíham. Maťko však nevydrží dlho a o chvíľku začne mrnkať, poplakávať a mierne sa jedovať. Spokojný začne byť, až keď je opäť na svojom novom cvičisku, teda na gauči.
Od radosti začne výskať, kričať a veľmi nahlas bľabotať, takže si zároveň asi cvičí aj svoje hlasivky.

Keď vidím takúto obrovskú radosť, nemôžem sa na neho ani hnevať a chtiac-nechtiac to na jeho novom ihrisku vydržím aj dve hodiny, lebo aj taký čas ho to všetko baví, kým sa nenapije a na chvíľu si nepospí.

Trik s rohlíkom

Sama pred sebou mám však počas jeho hier výčitky svedomia, pretože domácnosť a škola musia počkať na čas, keď bude Maťko spinkať, alebo sa na chvíľu zabaví aj v jeho stoličke, stoličke so stolíkom alebo chodítkom.
Takže som rozmýšľala nad stratégiou, ako Maťka zabaviť, aby som stihla urobiť nahromadenú prácu, ktorá ma čakala okolo domu a školy.

Pomohol mi osvedčený spôsob – podala som Maťkovi polouvarenú mrkvičku alebo rohlík a ten ho zabavil aspoň na ďalších dvadsať minút.

Výsledkom bola síce kopa omrviniek, no ich zametenie netrvalo dlho a ja som získala čas na činnosti, ktoré už boli nevyhnutné.
Druhou možnosťou je čakať, kým sa Matej úplne nevyčerpá a nezaspí.

Nápad s rohlíkom mal manžel a chvíľu som sa aj bála, či to Maťko zvládne, bez toho, aby mu zabehlo, ale dokázal to bez problémov. V podstate rohlík iba žmolil v rukách a rozmáčal ho v ústach.


Na svojej stoličke, stoličke s chodítkom či v chodítku vydrží Matej už len chvíľu. Najradšej skúša kroky na vlastných…

Nové priateľstvo

Tento týždeň mi celkom vyhovovalo byť sama, teda bez návštev z rodiny. Občas však predsa na mňa prišla túžba vidieť nejakú kamošku, ktorá by bola v novom prostredí na „mojej vlne“.
Keďže som nevedela, ako na to, nechala som túto záležitosť náhode. A tá prišla.

Keď som v jeden deň išla na poštu zaplatiť šeky, prihovorila sa mi jedna mamička a musím povedať, že sme si hneď „padli do oka“.
Prekrikovali sme sa, ako keby sme sa dlhý čas nevideli a mali si čo povedať. Dohodli sme si hneď aj návštevu a som zvedavá, ako naše nové začínajúce priateľstvo bude pokračovať.

Maja + Matej

Na Babywebe tiež nájdete:

Vývoj dieťaťa
Vyvíja sa naše dieťa dobre?
Začíname hovoriť

Viac o téme: dieťamamičkaškola

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist