BABY LIVE! Matej (34): Prvé slovo bolo ma-ma

Po zuboch, chorobe a prebdených nociach sa situácia u nás doma konečne „vyjasnila“. Naše „slniečko“ Matej „zasvietilo“ a malý nás takmer každý deň prekvapil niečím novým. Je úžasné, ako sa rýchlo vyvíja a učí. Po všetkých novinkách nakoniec ale prišlo to najkrajšie. Bolo to ako zázrak, keď Matej povedal svoje prvé slovo: „MA-MA.“ Úžasný a neopísateľný pocit.

Tento týždeň bol plný nových Matejových pokrokov. Sama som sa nestačila čudovať, kde sa všetky tie nové veci v ňom berú a ako je vlastne zariadené to, čo všetko sa taký malý človiečik dokáže naučiť.

Nemohli sme tomu uveriť

Manžel sa už dlhší čas pokúšal Maťka učiť niektoré slová, hlavne tie základné, ktoré bude najviac používať – mama, tata, baba, dedo a havo.

Maťko si však stále bľabotal po svojom a všetci sme čakali, že jeho prvé slovo sa objaví okolo desiateho mesiaca a on pri tom 1. novembra oslávi len svojich osem mesiacov.

O to viac nás preto prekvapilo, keď zrazu malý Matej nežným hláskom zopakoval slovo „mama“.
Znelo to neisto, skoro niečo ako „mamä“, ale aj tak som ostala stáť ako obarená. S mužom sme sa na seba pozreli v nemom úžase, či sme ozaj dobre počuli, nemohli sme tomu uveriť.

Nakoniec sme si povedali, že to bola asi náhoda, no radosť z toho aj tak ostala. Mali sme totiž pocit, že aj keby to bola náhoda, čas prvých Maťkových slov je už veľmi blízko.
No a podobne ako všetko nové, čo sa Maťko naučí, aj v jeho „reči“ vidíme neuveriteľný zázrak.


Slovíčka pribúdali

Potom prišiel druhý deň. A tu už nebolo pochýb. Maťko sám od seba a celkom jasne povedal: „mama“. No a my s manželom sme s očakávaním takisto povedali mama, či to po nás naozaj opakuje, alebo je to náhoda. No Maťko to bez problémov zopakoval. Bola to krásna, úplne nová forma oslovenia mňa a navyše neuveriteľne jemným a čistým hláskom.

V nasledujúcich dňoch nás dokonca prekvapil aj inými slovíčkami, dokázal zopakovať baba, dede a nakoniec aj tata.
Chvíľu sme si ešte mysleli, že to vzniká náhodne, lebo Maťko to neopakoval vždy, ale len vtedy, keď sa mu chcelo, no v závere týždňa začal slovo mama používať v komunikácii so mnou, napríklad keď bol hladný, alebo si pýtal moju pozornosť. Zakaždým ma to potešilo nevýslovnou radosťou a hrdosťou, predsa len slovo to je zázračná forma komunikácie a prvé slovo to bol pre mňa čistý zázrak!


Dávka energie

Tento týždeň bol vďaka novým slovíčkam radostný. Pozitívne bolo aj to, že sa nám podarilo vytvoriť či skôr upraviť si režim, aby bol pravidelný a taký, pri ktorom si dokážeme nájsť čas na povinnosti a zároveň si aj oddýchnuť a dokonca sa aj celkom dobre vyspať.

Režim síce má ešte malé trhliny, ale každodenné činnosti sú oveľa usporiadanejšie, a to napĺňa pokojom nie len Maťka, ale aj mňa a v konečnom dôsledku aj manžela, aj keď ten prichádza domov až poobede. Takéto dobitie energie som už dlhší čas veľmi potrebovala a keď sme sa zbavili aj posledných prejavov vírusov a odsávačku som znovu mohla odložiť, vydýchla som si úplne.


Získala som trošku času

Čas, keď nepršalo, sme s Maťkom využili na pobyt vonku. Prevetrali sme športovú verziu kočíka, v ktorej sa zatiaľ cíti veľmi dobre, hlavne keď môže sedieť a obzerať sa okolo seba.
Na doma dostal od manželových rodičov drevenú stoličku na kŕmenie, ktorá sa dá zložiť a vytvorí sa tak stolička so stolčekom na kolieskach.

Je to staršia verzia, myslím, že ostala ešte po manželovi, ale Maťkovi sa v nej úžasne páči a keď mu na ten stolček poukladám rôzne hračky, dokáže sa v nej zabaviť aj hodinu a ja mám o niečo viac času na „seba“…

Maja + Matej

Na Babywebe tiež nájdete:

Vývoj reči počas prvého roku
Riekanky a básničky sú nenahraditeľné
Cumlík a vývoj reči

Viac o téme: vývoj

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist