BABY LIVE! Matej (26): Občas spolu bojujeme

Keď sa pozerám na nášho Maťka, najlepšie vidím, ako plynie čas. Ako sa nám mení pred očami, rastie a vyvíja sa… A ako má aj iné nároky.
Mám pocit, že tie jeho sa zvyšujú priamo úmerne s jeho rastom. Napadlo mi pritom známe heslo: „Malé deti – malé starosti, veľké deti – veľké starosti.“ Tuším, že na tom niečo naozaj je.

Aj takéto úvahy mám, keďže sme teraz s Matejom počas dňa väčšinou sami. Občas ma dokonca prepadnú aj chmúrne myšlienky, najmä keď som unavená či vyčerpaná, no Matejov úprimný úsmev ma ešte stále dokáže „dostať“ – vie ma „vyliečiť.“

Vie ako na mňa

Musíme si spolu zvykať na to, že sme celý deň sami. Matejovi sa snažím vytvoriť taký program, ktorý by ho dokázal zabaviť čo najdlhší čas. No to už vôbec nie je také jednoduché. Jeho nároky sa stále zvyšujú a energie pribúda. Navyše zistil, ako na mňa pôsobia jeho prejavy nevôle, a tak sa ju nebojí prejavovať vždy, keď sa mu niečo prestáva páčiť. A to býva pomerne často. Napríklad vtedy, keď ho položím na posteľ, alebo ho začne nudiť hra. No najhoršie je to v noci, keď sa mu nechce ostať v jeho postieľke a chcel by ležať medzi mnou a manželom. To sú novinky posledného obdobia, a tak aj väčší nárok na mňa. Vždy, keď zvládneme jednu vec v jeho vývoji, príde ďalšia, ktorú musíme zdolať.

Chce všetko vidieť

Maťko je oveľa vnímavejší a viac si všíma okolie ako doteraz. Vidím to na každej prechádzke a prejavuje sa to tak, že ho zaujíma doslova všetko, čo sa pohne. Obzerá sa okolo seba, aby mu nič neuniklo, krúti sa celým telom za sledovaným objektom. Všetko ho zaujíma a oveľa viac reaguje aj na prichádzajúce zvuky. Keď sme na návšteve, kde sú aj iné deti, je jeho pozornosť najväčšia a vidno, že by sa najradšej rozbehol a tiež sa už hral s nimi. Celý sa vzpína a vrčí, že ho nohy neposlúchajú tak, ako by si v tej chvíli najradšej predstavoval. Každopádne mu nestačí len sedieť doma, ale najradšej by sa pozeral po svete a skúšal čo najviac nových vecí. Stojí ma to dosť energie, ale pomaly si zvykám aj na to, že Maťkovi sa nechce ani v noci poriadne spať a často ma budí, aby vyzval k hre alebo sa napil mlieka, ale hlavne, aby sa dostal k nám do postele.

Musím si s tým nejako poradiť

Povedala som si, že s tým musím niečo urobiť, lebo posledné dni to už podľa mňa zachádza trochu priďaleko. Celú noc sa snažil získať našu pozornosť, nehovoriac o tom, že sa ráno budím a mám pocit, akoby som vôbec nespala. Celá som dolámaná z toho, že ležím v jednej polohe a musím dávať neustále pozor na to, aby som ho nejako nepriľahla. Na druhej starne sa snažím, aby sa manžel čo najviac vyspal do práce, takže si Maťka radšej vždy zoberiem k sebe, aby nevystrájal a prestal čo najrýchlejšie kričať a protestovať. Jediné, čo je pre mňa v tejto chvíli jasné, že tomu nemôžem nechať ďalší takýto priebeh, takže si s tým skúsim v nasledujúcich dňoch poradiť.

Ako to zvládneme?

Počasie nám opäť pokazilo plány s vychádzkami, takže Maťko má o to viac nahromadenej energie, s ktorou si musím poradiť. Čerstvý vzduch chýba aj jemu aj mne, ale do toho dažďa ma to naozaj neláka.
Matej si však užije čerstvého vzduchu dostatok už zanedlho, lebo za pár dní sa chystáme celá rodina do mojej školy a kým ja budem mať prednášku, manžel opäť využije svoju dovolenku a počkajú ma prechádzaním sa. Máme to vymyslené tak, že keď Matej bude hladný, vybehnem z prednášky nakŕmiť ho.

Už sa teším na ten priebeh, ale verím, že to zvládneme a nasledujúcich pár dní nás posilní. Držte nám palce

Maja + Matej

Viac o téme: detinohy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist