Baby LIVE! Matej (15): Dokáže sa už sám otočiť

Počasie nám zas komplikuje život. Najskôr sme nemohli na prechádzky chodiť pre ustavičný dážď a posledný týždeň bolo zas priveľmi teplo. Hoci nám počasie stále nepraje, začala som najmä vonku už využívať babyvak. Matej je totiž strašne zvedavý a chce všetko naokolo vidieť a mať prehľad. Mení sa teraz skoro každým dňom. Nedávno ma napríklad vydesil tým, keď sa nečakane prevrátil na bok.

Po lejakoch prišli na rad horúčavy, takže naše pobyty vonku sú, ako som už spomínala, opäť obmedzené. Nie je to síce také zlé, ako keď lialo, ale na slnku sa v tejto horúčave ozaj nedá vydržať. Teraz som vďačná, že nebývame v paneláku, ale že máme pred domom záhradku s tieňom. Tu sa dá aj v horúčave existovať a Maťkovi sme tam postavili kolísku. Zavesila som nad ňu aj „moju vyrobenú“ hračku – kocky a rôzne plyšové vecičky. Dlho takýto pobyt na vzduchu síce nášho Mateja nebaví, no je to lepšie, ako keď sme sa nemohli pre dážď ani pohnúť z domu. Malý sa vie s hračkou zabaviť aj pol hodinu a ja tak získavam čas urobiť niečo okolo domácnosti.

Spánku je menej a menej

Všímam si, že Matejovho denného spánku je stále menej a menej. Preto je tento čas, keď sa malý hrá sám, vzácny. Namiesto spánku chce Maťko už totiž spoznávať všetko okolo seba a to najradšej v inej polohe ako poležiačky. Odkedy si lepšie drží hlavičku a dokáže sedieť v mojom náručí obrátený smerom odo mňa, chcel by sa stále pozerať na okolitý svet. Je úžasné, ako ho baví sledovať farby, tvary, tiene a na všetko pozerá s údivom a my sa, samozrejme, pozeráme s údivom na neho. Rada pozorujem, ako sa malý učí a je priam až neuveriteľné, čo všetko už taký trojmesačný človiečik dokáže.

Hurá do babyvaku!

Nášho zvedavca som začala nosiť aj v babyvaku. Jemu sa to páči, keď môže bez obmedzení sledovať okolie. Maťko v ňom totiž už nemusí byť obrátený iba smerom ku mne, ale krásne sa udrží smerom von, čo ho dokáže zaujať na dlhý čas. Výhodou je, že ja mám popri tom voľné ruky a môžem napríklad popolievať kvety. Teším sa, keď sa vyberieme celá rodinka do lesa a budeme takto môcť kráčať všetci traja. V lekárni nám odporučili dobrý prípravok proti hmyzu pre bábätká, takže môžeme ísť do prírody bez väčších obáv. Snáď ho o pár dní vyskúšame.

Musím byť v strehu

Malý sa teraz naozaj mení. Tento týždeň som si všimla, koľko nových vecí dokázal, s manželom nám tak robí veľkú radosť. Chytil napríklad kúsadlo a dal si ho sám do úst, bez pomoci sa obrátil na bok a vydával aj nové hlásky a zvuky. Prekvapil ma najmä s tým hryzadlom. Chytil si ho do ruky, ako keby to bežne robieval, dal si ho do úst a začal hrýzť ďasienkami a ešte sa pri tom aj usmieval. Tento úžasný pokrok sme zaznamenali v jeden deň a hneď na druhý ma prekvapil ešte viac, keď sa jednoducho sám prevrátil na bok a pokúšal sa preklopiť na bruško.

Najprv som sa aj poriadne zľakla, lebo som bola práve obrátená k nemu chrbtom a niečo také som nečakala. Bola to len sekunda a milý Matej už bol na inom mieste, ako som ho pred okamihom videla. Hneď som k nemu priskočila, lebo sa mi pred očami odohrali všetky možné katastrofické scenáre a dala som ho do oveľa bezpečnejšej vzdialenosti od všetkých nástrah. Vtedy som si uvedomila, že musím byť vo väčšom strehu. Maťko sa totiž batolí stále istejšie. Nová poloha na boku sa mu páči rovnako ako všetky nové polohy. Odkedy ju objavil a dokáže sa do nej dostať, vie sa v nej zabaviť aj na pätnásť minút. Keď ho dám do postieľky, kde je v bezpečí, mám ďalšie minúty, keď môžem urobiť niečo okolo domácnosti.

Rastie tak rýchlo

Našťastie je moja kondícia po pôrode stále lepšia a môžem sa sústrediť na viac vecí a nepadať pri tom od únavy. Budem musieť toho stihnúť asi oveľa viac, keď tak sledujem Mateja, ako sa rýchlo vyvíja a ako ho všetko zaujíma.
V týchto teplách sme na konci dňa všetci poriadne spotení, takže som začala Maťka kúpať každý deň tak, ako pred tým. Ja sa sprchujem aj niekoľkokrát za deň a teším sa na to, keď sa bude Maťko schopný čľapkať v bazéniku v záhrade.
Matej nám rastie nám naozaj rýchlo, má už tri mesiace a dva týždne.

Maja + Matej

Viac o téme: po pôroderuky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist