KLUB tehuliek (28): Nie ja, ale Nelka „plánuje“

Úprimne, myslela som si, že byť matkou je ľahšie 🙂 Naivne som si myslela, že všetko pôjde bez problémov – kŕmenie, spinkanie, kúpanie. Mýlila som sa.

Katka: Myslela som, že to bude ľahšie

Viem, že sa s Nelkou ešte len spoznávame, no čakala som, že všetko pôjde ako hodinky. Ja si všetko naplánujem a Nelku prispôsobím. Ako veľmi som sa mýlila. To skôr Nelka si všetko „plánuje“ a ja som tá, čo sa musí (či chcem alebo nie) prispôsobiť.

Prvý problém – nie sú lieky

Náš príchod domov z nemocnice bol dosť hektický. V nemocnici sme sa dosť zdržali, lebo vznikli problémy s prepúšťacími správami, mojimi liekmi a aj umelým mliekom pre Nelu.

Prepúšťacie správy mali byť hotové už o 10-tej ráno, no dostali sme ich až okolo jednej poobede. Okrem toho vznikli problémy s mojimi liekmi, ktoré by som mala aj naďalej užívať.

Oddelenie už nemalo žiadne a bolo otázne, kto mi predpíše nové. Nakoniec mi pomohla lekárka, ktorá nás prepúšťala. Vybavila, aby mi časť liekov predpísal môj gynekológ a časť som si musela vybaviť sama u internistu.

U svojho gynekológa som sa preto zastavila ešte v ten deň, no a lieky na tlak mi doniesol osobne a domov môj všeobecný lekár. Tým ma zachránil od ďalšej návštevy u internistu.

Horší problém – nie je ani mlieko!

Nečakaným problémom bola kúpa umelého mlieka pre Nelu. Prešli sme každú jednu lekáreň v meste, no ani v jednej nemali odporúčaný druh umelého mlieka. Vraj sa nekupuje často, lebo je špeciálne pre nedonosené deti a je aj drahé. Na sklade ho teda nedržia a je možné si ho len objednať. Škoda, že ma na to nikto neupozornil.

Prekvapilo nás to. Veď o hodinu mám malú Nelu nakŕmiť a mlieko jednoducho nemáme!

Už zúfala, som sa vrátila späť do nemocnice, na detské oddelenie a žiadala si primára. Pôvodne som sa chcela opýtať na náhradu, či existuje aj iná značka alebo či môžme kúpiť aj klasické mlieko pre riadne narodené deti. Človek by totiž čakal, že vám v tomto poradia aj v lekárni, odpovede som nedočkala, lekárničky poradiť nevedeli.

Primár, naopak, bol úplne zlatý. Vybavil, aby nám mlieko požičali priamo z oddelenia. Keď si objednáme, jednoducho ho prídeme vrátiť. Ostala som príjemne prekvapená, že nám vyšiel takto v ústrety. Hoci sme sa videli len dvakrát na vizitách, bezvýhradne nám pomohol a veril, že mlieko naozaj vrátime.

V ten deň boli primár, prepúšťacia lekárka a aj môj všeobecný lekár pre mňa hrdinovia. Bezvýhradne nám pomohli a som im za to veľmi vďačná.

Čítajte aj:

Ako rýchlo uspať dieťa
Čo máme vedieť z predpôrodného kurzu?

Nelka je už naša. Oficiálne

Dodatočne sme sa ešte zastavili na matrike a vyzdvihli si Nelkin rodný list. Konečne už bola naša aj na papieri :).
Domov sme tak došli dosť neskoro. Len sme zložili veci na zem, ihneď nakŕmili malú Nelu a potom si už len užívali čaro domova. Bola som veľmi šťastná, že sme už doma. Konečne vo svojom a všetci traja. Zdalo sa mi to až neuveriteľné.

Počas uplynulých dní som sa učila za pochodu a na vlastných chybách. Vďaka Bohu za skvelú a už skúsenú susedu, ktorá mi radila už hneď pri kŕmení. Človek by neveril, že nie je jedno, či dáte do fľašky najprv sunar a potom vodu, alebo naopak.

Tiež ma naučila ako fľašu správne pretrepať, aby mlieko nebolo hrudkové a neupchávalo dierku na cumlíku. Teraz sa učíme správne odhadnúť množstvo mlieka pri jednotlivom kŕmení a hlavne naučiť Nelku pravidelne, každé tri hodiny jesť a neodspať pri tom.

Je taká malá, že pri toľkom satí sa rýchlo unaví a zaspí. Musím ju tak štekliť alebo hladiť po líčkach, nech nezatvára oči. Nie vždy to má úspech a aj napriek tomu zaspí. No na druhej strane, počas poslednej kontroly u detskej lekárky sme dostali pochvalu – za päť dní sme pribrali 220 gramov, čo znamená, že malej chutí a krásne priberá.

Prečítajte si tiež:

Kúpanie, prebaľovanie, strihanie nechtov, čistenie uší
Neuveriteľné schopnosti novorodencov

Dobrú noc

Okrem pravidelného kŕmenia, riešime aj spanie. Nela väčšinu dňa aj noci prespí, ale sú chvíle, keď je neustále hore, buď plače alebo len tak kuká a vníma svet. Dosť ma to stresovalo, lebo som nevedela, čo za tým môže byť. Bála som sa, že ju niečo bolí, alebo že robím zle niečo ja.

Lekárka ma však upokojila, že je normálne, ak je dieťa aj hore a bdie. Nemusí neustále len spať a jesť. Pre istotu nám predpísala Espumisan do každého kŕmenia proti bolestiam bruška. Myslím, že to pomáha.

Vďaka mami!

Koncom týždňa mi prišla vypomôcť aj moja mama. Nevedela sa malej Nely dočkať. A hoci ma prišla pozrieť aj do nemocnice, bolo to hneď po pôrode a tak nemala možnosť si malú Nelu aj pochovať v náručí, nakoľko bola v inkubátore. Teraz si to chcela vynahradiť.

Oči jej žiarili od šťastia, bola z malej veľmi unesená. Trošku jej to pripomenulo minulosť, nakoľko som bola aj ja nedonosená, v inkubátore a na hadičkách. Našťastie, Nelkina situácia bola o dosť lepšia.

Mama mi neustále radila, poučovala ma, prečítala všetky časopisy a knihy o deťoch, čo som mala doma a ku ktorým som sa ja ešte nejako nedostala. Ich obsah mi neskôr referovala.

Bola to jednoznačne skúška aj mojich nervov, ale v konečnom dôsledku, som rada, že tu bola a určite si tie rady vezmem k srdcu. Len niekedy je toho naraz priveľa a človek by chcel len tak pokecať a riešiť skôr bežné témy.

Preto sme aj využili jej prítomnosť, v sobotu si pokojne nakúpili a večer odišli k susedom povzbudzovať našich hokejistov. Mama tak bola nadšená z toho, že môže varovať vnučku, bez toho aby som frflala, že je furt na rukách 🙂

Začal sa kolotoč kŕmenia a uspávania

V súčasnosti sa moje dni točia len okolo kŕmenia a spania malej. Snažím sa nabehnúť na nejaký rytmus či systém. Nie každý deň je ideálny, ale už sa učím nestresovať.

Ak nestihnem oprať alebo vyžehliť, lebo Nelka nespí, tak sa jej snažím venovať a domácnosť odložiť na neskôr. Uvedomujem si, že takáto malá bude len chvíľu a tak si ju chcem užiť naplno.

Vaša mamina Katka

23.5.2012 9:41 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist