Arómoterapia v tehotenstve

Gravidná žena býva citlivejšia a vnímavejšia. Cíti, čo predtým necítila, chutí jej, čo jej predtým nechutilo, a naopak. Práve v tomto období si s niektorými základnými neduhmi môže poradiť pomocou arómoterapie. Vyberajte však opatrne, čím sa prevoniate.

Tehotné ženy sú na vône oveľa citlivejšie, a preto je dobré v tomto období používať jemnejšie prípravky. Arómoterapia zameraná na budúce mamičky a starostlivosť o ne by mala obsahovať veľmi nízke koncentrácie najmä éterických silíc. Obsah silíc sa uvádza na obale výrobku.

Arómoterapiu si väčšina z nás predstaví ako olej do aromatickej lampy. Prírodné vône a oleje majú však aj iné využitie. Môžeme ich pridať do kúpeľa či občas k nim len zľahka privoňať, a najmä pri masáži ich aplikovať priamo na kožu. „Zo základných rastlinných olejov sa veľmi dobre osvedčilo používanie klíčkových olejov. To sú tie, ktoré napomáhajú elasticitu kože. Výborný je napríklad olej z pšeničných klíčkov. Obsahuje totiž vitamín E, z minerálov fosfor, zinok, železo, draslík.

Aj ďalšie rastlinné oleje, ako mandľový, pupalkový alebo jojobový, sú v tomto období účinné, pretože v nich prichádza výživa k našej pokožke prírodnou cestou a najmä dostatok vitamínov a minerálov pre telo.

Na čo sú jednotlivé druhy olejov a vôní vhodné?

Žalúdočné nevoľnosti, nespavosť

Ak ráno cítite nevoľnosť, vyskúšajte mandarínku (napríklad v podobe oleja do kúpeľa či sprchovacieho gélu). Mandarínka ochladzuje, a tým pôsobí na upokojenie žalúdočných nevoľností a teplôt. Má osviežujúcu vôňu, ktorá navodzuje pocit radosti, úľavy a bezpečia. S mandarínkou sa zbavíte aj nespavosti a uvoľníte napätie.

Ako ho použiť: Ak ho budete používať do kúpeľa, stačia tri kvapky do lyžice základného oleja, medu či mlieka. Použiť sa dá aj ako sprchovací gél, najlepšie spolu s mandľovým olejom na masáž bruška.

Zlepšenie štruktúry pokožky

Starostlivosti o pokožku by ste mali venovať veľkú pozornosť od začiatku tehotenstva. Brucho, stehná, zadok a prsia vám porastú rýchlejšie, ako si viete predstaviť. Práve na zlepšenie kvality pokožky, konkrétne na prvé drobné jazvičky, je tu šípkový olej. Je aj výborným antioxidantom a zdrojom vitamínu C.

Ako ho použiť: Premasírujte všetky miesta, kde je evidentná zvýšená elasticita.

Posilnenie imunity

Aby ste v prvom trimestri neochoreli, budete musieť posilniť svoju obranyschopnosť. To napomôžu všetky druhy citrusových vôní. Mandarínka, pomaranč aj grep sú výborným prostriedkom aj na relaxáciu či podporu trávenia.

Ako ich použiť: K citrusom si môžete buď iba privoňať, alebo ich možno kvapnúť na pol hodiny do aromatickej lampy. Vynikajúci je však aj 20-minútový kúpeľ.

Proti strachu

Obávate sa, ako tehotenstvo a materstvo zvládnete? Skúste vo chvíľach odpočinku použiť vôňu ruže. Veľmi vhodná je napríklad ružová voda (napr. pleťová). Dodá vám silu ženskej energie, úľavu, pokoj, harmóniu a pocit, že všetko zvládnete. Na posilnenie sebadôvery pomôže aj jazmín. Úľavu prináša aj prírodný esenciálny olej neroli, silice z kvetov horkého pomarančovníka.

Ako ich použiť: Stačí si občas zľahka privoňať.

Bolesti nôh

Väčšina budúcich mamičiek sa stretáva s bolesťami nôh, spôsobenými zmenou hmotnosti a odlišným držaním tela. Boľavé nohy môžete natierať napríklad olejom s grapefruitom. Tento citrus veľmi dobre pôsobí proti kŕčovým žilám (spoločne s cypruštekom).

Ako ich použiť: Použite na jemnú masáž nôh.

Bolesti v krku

„Škriabe“ vás v krku? Skúste v miestnosti rozptýliť santal. Pomáha nielen pri chorobách dýchacích ciest, ale účinne bojuje aj proti mykózam.

Ako ho použiť: Natrite si krk alebo podbrušie.

Tlaky v bruchu

Pri napätí brucha je veľmi osvedčená napríklad gerániová voda. Najlepšie je túto vodu, rovnako ako ružovú vodu, rozprašovať. Gerániová voda prispieva aj k harmonizácii hladiny ženských hormónov. Proti nežiaducim kontrakciám a kŕčom v bruchu pomôže tekvicový olej. Má totiž zo všetkých rastlinných olejov najvyšší obsah organicky viazaného zinku. Ten pomáha proti ekzémom a vysušenej pleti. Telu dodá minerálne látky, akými sú draslík, horčík, fosfor a síra.

Ako ich použiť: Zľahka namasírujte podbrušie. Ak sa vám v tehotenstve lámu nechty viac než predtým, skúste si ich potierať tekvicovým olejom. Uvidíte, že pomôže.

Masáž hrádze

V posledných týždňoch gravidity je dobré pri príprave na pôrod používať olej na hrádzu. Zvyšuje totiž elasticitu jej tkaniva. Olej vyberajte starostlivo, v obchodoch môžete zohnať špeciálne namiešané výrobky. Ak si chcete namiešať vhodný olej doma, použite napríklad olej z pšeničných klíčkov či ľanový olej.

Ako ich použiť: Jemne dvoma prstami masírujeme hrádzu do písmena „u“.

28.5.2009 12:57| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist