Zuzana v 16. tt: Krakov

TEHUĽKA LIVE! ZUZANA S mužom máme obaja narodeniny v rovnaký mesiac. A keďže on mal tento rok okrúhliny, dostali sme od mojich rodičov fantastický darček – štvordňový babysitting našich dvoch ratolestí a finančnú hotovosť na výlet podľa vlastného výberu. Rozhodli sme sa, že si naše cestovateľské úlety nebudeme odkladať na neskôr, keďže potom už na to nebude ani čas a pravdepodobne ani prostriedky…

Zo začiatku sme si nevedeli vybrať medzi oddychovým pobytom a poznávačkou, prebrowsovali sme kopu zľavových serverov a ich nespočetných ponúk. Nakoniec to vyhral Krakov. Presvedčil nás príjemne vyzerajúci hotelík pár minút od centra s dobrými referenciami a malým wellnesscentrom – čiže spojenie oddychu a poznávania nového.

V Krakove ešte ani jeden z nás nebol. Obaja sme dosť scestovaní, no do Poľska sme sa chystali zablúdiť prvýkrát. Musím sa priznať, že som mala trochu predsudky, predstavovala som si to možno tak, ako si môj muž – Francúz – predstavoval Slovensko, keď sem šiel po prvý raz. Skrátka tak trochu zanedbano, špinavo, možno až zaostalo. Človek sa totiž u nás o Poľsku okrem toho, že sú to naši susedia, dozvie len to, že sú tam nekvalitné veci, nezamestnanosť, krádeže a poľské potraviny stále sťahujú z predaja, lebo sa v nich našlo kadečo. Aj o ľuďoch sa hovorí, že sú to špekulanti a hocičo iné.

Ja osobne som mala s Poliakmi vždy len pozitívne skúsenosti, a preto som bola veľmi zvedavá na samotnú krajinu. V Londýne, kde som tri roky žila, to boli moji kolegovia, kamaráti a poľštinu som ovládala skôr ako angličtinu. (Čo nie je až také čudné, keďže poľština je slovenčine veľmi podobná, no keďže som bola v Anglicku, aby som bezproblémovo prešla štátnicami z angličtiny, ktorú som ovládala celkom presvedčivo a s poľštinou som sa tam stretla prvýkrát, bol to tak trochu paradox :-)).

Poľsko ma ozaj milo prekvapilo. Bolo to skoro, ako keď prejde človek hranicami s Rakúskom – zrazu sa nachádza akoby nie v inej krajine, ale v inom svete. I tu to bolo tak. Všetko čisté, pekné, moderné, upravené. Neviem síce, ako to vyzerá v iných častiach krajiny, no miesta, v ktorých sme sa nachádzali my, nás prekvapili ako svojim charakterom, tak i prívetivosťou ľudí. Dokonca v reštaurácii nám sami od seba priniesli grátis dezert, pretože sme dlho čakali na (mimochodom, vynikajúce) jedlo.

Na Babywebe tiež nájdete:

My sme sa vôbec nesťažovali, oni sa ospravedlňovali a nanucovali nám ešte i kávu zadarmo. A nebola to nijaká „posh“ reštaurácia, ale obyčajný, pomerne lacný podnik. Také niečo som napríklad u nás ešte nezažila. Tu sa každý mračí a nafukuje a vyzerá, že ho jeho robota vyslovene otravuje. Zákaznícky prístup je väčšinou katastrofálny, ak sa aj chudák zákazník odváži na niečo spýtať (alebo nebodaj sťažovať!), dostane späť len nejaké neochotné zamumlanie a nahnevané zagúľanie očami. Alebo ho rovno vykážu z predajne či podniku s tým, že ak sa mu nepáči, má ísť inam. Viem, že väčšina ľudí to pripisuje malým platom predavačov a čašníkov, no ozaj si nemyslím, že výplatné pásky našich severných susedov ukazujú vyššie čísla.

Náš hotelík bol krásny, splnil, ba dokonca prekonal všetky očakávania. Boli tam krásne izby s velikánskymi posteľami (a trochu nepohodlnými paplónmi) a výborné raňajky v cene. Nachádzal sa asi desať minút autobusom od centra a nám sa veľmi páčilo, že sme mohli zakúsiť ten kolorit z perspektívy domáceho obyvateľstva.

Centrum nás očarilo, veľmi sa mi páčilo, že celé historické jadro mesta je obkolesené parkom. A tak sme dva dni obzerali krásy Krakova, vychutnávali si dobré jedlo a tešili sa z príjemných ľudí. Wellness služby sme nakoniec ani len nevyužili, lebo sme boli takí zaujatí mestom a takí unavení, že sa nám ozaj nechcelo močiť v studenej bazénovej vode :-). (Vírivku nemali a do sauny som sa radšej neodvážila. Niečo sa mi marí, že to by bábätkám príliš neprospelo. Tie celú cestu i výlet zvládali úplne na jednotku, na nič sa nesťažovali a myslím, že im cez deň bolo trochu teplejšie ako nám.)

Posledný deň sme sa cestou domov ešte zastavili v impresívnej soľnej bani a hneď prvý deň sme strávili v Osvienčime. No to by bolo na dlhšie. To vám možno porozprávam nabudúce, lebo tam na mňa doľahli trochu iné emócie…


Zuzana je v 16. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist