Zariaďujeme zdravú domácnosť

Chcete sa vo svojom byte vyhnúť čo najväčšiemu množstvu chemických škodlivín? Niekedy stačí urobiť len malé zmeny a váš domov bude hneď o niečo zdravší.

Podlaha

Výber podlahovej krytiny je veľmi dôležitý. Ide o jednu z najväčších bytových plôch a tú tak často meniť nebudete. Preto jej venujte pozornosť. Pri vyberaní podlahy sa držte prírodných materiálov. Vyhnite sa kobercom, v ktorých sa zbytočne hromadí prach.

Vhodné materiály: drevo, korok, linoleum, marmoleum, kameň či keramika.
POZOR! Linoleum nie je PVC. Linoleum je z prírodných materiálov: ľanového oleja a drevenej či korkovej múčky. Neškodí alergikom a zastavuje rast mikroorganizmov.
Nevhodné materiály: PVC, novilon, laminát (môže obsahovať formaldehyd)

Matrace

Pri ich výbere sa odporúča priplatiť si – nielen pre ich tvar a rozmery, ale aj pre kvalitu ich materiálu. V niektorých matracoch sa môžu objaviť brómové spomaľovače horenia, ktoré bránia vypuknutiu požiaru. Sú to riedke látky, ktoré dráždia oči, hrdlo a pľúca.
Vhodné materiály: prírodné materiály ako napríklad kokosové vlákno alebo prírodný kaučuk či latex

Nábytok

Ľudia, ktorí majú domácnosť zariadenú nekvalitným nábytkom (napríklad laminátovým), mávajú časté zdravotné problémy. Z nábytku sa totiž môžu uvoľňovať nebezpečné chemické látky. Laminovaný nábytok z tzv. drevotriesky, ktorý sa stále vyrába v hojnej miere, môže obsahovať formaldehyd. O ňom sa v odborných kruhoch hovorí ako o jednej z definovaných možných príčin atopického ekzému, chronických zápalov stredného ucha a naštartovania rôznych alergických stavov. Má karcinogénne a mutagénne účinky. Pri náteroch, lakoch či moridlách používaných v interiéri si overte, či sú skutočne určené na aplikáciu vo vnútornom prostredí.

Vhodné materiály: Najlepší nábytok je drevený, tzv. masív, ošetrený prírodným lakom, voskami, olejmi, mydlovou vodou; prípadne bez ošetrenia.
Zvoľte farby riediteľné vodou. Je dobré preveriť ich zloženie alebo radšej rovno zvoliť výrobky s ekologickým certifikátom, teda s nápisom Ekologicky šetrný výrobok.

Symbol je garantovaný Ministerstvom životného prostredia a v Európe je to takzvané The Flower. Výrobok prešiel prísnymi testami preukazujúcimi splnenie kvalitatívnych a ekologických požiadaviek.

Bytový textil

Posteľná bielizeň, uteráky i koberce môžu obsahovať niekoľko látok – kadmium a chróm či napríklad formaldehyd, ktorý sa používa proti krčeniu bielizne.
Vhodné materiály: Biobavlna je síce najlepšia, ale pomerne drahá; niekedy stačí nakupovať v kvalitných obchodoch. Pred použitím sa odporúča nový textil najprv vyprať.

Kozmetika, laky, čistiace prostriedky

Môžu obsahovať triklozán, parabény, alkylfenoly a ďalšie nebezpečné látky.
Alternatíva: Ich používaniu sa vyhnete, ak budete vyberať kvalitnú prírodnú kozmetiku (BIO napríklad).

Izbové rastliny

Aj tieto zdanlivo „zdravé“ veci môžu byť pre človeka nebezpečné. Pesticídy možno nájsť tak v rastlinách, ako aj v obyčajnom čaji. Niektoré čajovníky sa nimi totiž ošetrujú počas rastu. Kvetiny sa nimi ošetrujú bežne.
Alternatíva: Vyberajte si preto rastliny z prírodného poľnohospodárstva, najlepšie BIO.

Prostriedky na ničenie hmyzu

V zmesi chemických látok sa môžu vyskytovať insekticídy.
Alternatíva: Do okien si dajte siete proti hmyzu.

Pätoro správneho nákupu

• Pri zariaďovaní „zdravého“ bývania zabudnite na nápadne lacné produkty z ázijských krajín.
• Nakupujte v kamenných obchodoch, nie na tržniciach.
• Všetko zariadenie starostlivo vyberajte a pozorne čítajte etikety.
• Nikdy nenakupujte výrobky bez slovenského návodu na použitie.
• Kupujte prírodné materiály.

Na Babywebe tiež nájdete:

Detská izbička bez chemikálií
Pozor na nebezpečné výrobky
Ako žiť aj v meste ekologickejšie

13.5.2012 1:08| autor: Michaela Mazancová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist