Kde si užiť ešte “letnú dovolenku” na jeseň?

S príchodom jesene a chladných zimných dní nemusíte hneď byť v depresii. Jesenná dovolenka, neznamená iba výlety do hôr, či spoznávanie miest.

turecko-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Na juhu Európy, Blízkom východe, alebo severnej Afrike pretrváva stále slnečné a teplé počasie.  Na Slovensku už dlho vládne chladné jesenné počasie, ktoré nie všetci zbožňujú. Túžite ešte po jednej letnej dovolenke alebo ste ju nestihli cez leto ? Máme pre vás zaručene overené tipy na prežitie super  “letnej ”dovolenky aj na jeseň, a dokonca vhodné aj pre rodiny s deťmi.

 1. Najobľúbenejší Cyprus

Ak túžite po dovolenke na slnkom zaliatom európskom ostrove, neváhajte a určite sa vyberte na južný Cyprus, kde je počasie stále krásne až do neskorej jesene resp. zimy. Prijateľné teploty a slnečné počasie láka rodiny s deťmi aj na jeseň, teploty sa stále kolíšu okolo 28 – 30 stupňov celzia.

More je krásne prehriate a okolie Ayia Napy a Protarasu je vynikajúce nielen na klasickú plážovú dovolenku, ale aj na spoznávanie viacerých pamiatok a historických skvostov.

Južný Cyprus je jednotkou na trhu v súvislosti s krásnou slnečnou letnou dovolenkou aj na jeseň. Na ostrove prevláda slnečné počasie až do decembra. Ostrov sa môže popýšiť viac ako 300 slnečnými dňami do roka.

 1. Južná oblasť Turecka – oblasť Antalye

Južné Turecko je atraktívne aj na jeseň, najmä okolie Alanye / Antalye.  Teplota Stredozemného mora  je  vysoká, stále okolo 23 -24 stupňov. Dni sú pekné, slnečné a príjemné.

Hotely ponúkajú vysoký štandard za nižšie ceny. V októbri  je ešte stále sezóna, tak ako aj na Cypre. Turecko je známe svojimi nezvyčajnými prírodnými krásami, pamiatkami a výbornými službami na úrovni. Južné Turecko sa tiež môže pochváliť viac ako 300 slnečnými dňami do roka.

 1. Rhodos/Kréta

Najjužnejšie grécke ostrovy ešte stále oplývajú úžasnou  klímou.  Aj v októbri si tam užijete s deťmi veľa slnka a rozhodne teplejšieho počasia ako na Slovensku. A ak ste otužilejší, tak sa aj okúpete. Rhodos a Kréta sú nádherné a malebné ostrovy, kde jazdia desaťtisíce dovolenkárov ročne nielen zo Slovenska, ale z celej Európy.

V tomto  jesennom období sú  skvelou voľbou, pretože teplé a slnečné počasie tu pretrváva až do konca októbra. V noci však treba rátať s chladnejším počasím, tiež teplota mora nie je už taká vysoká ako počas leta. Ideálne aj na spoznávanie a výlety.

 1. Južné Španielsko a Mallorca

Aj Španielsko sa môže pochváliť úžasnou teplou klímou počas jesene, najmä juh a tiež Mallorca. Tam si ešte užijete so svojimi ratolesťami veľa slnečných dní. Oblasť Andalúzie, Malorky sú najobľúbenejšie destinácie, keď už na Slovensku je veľmi škaredo a chladno.

 1. Spojené arabské emiráty

Dubaj je v súčasnosti veľmi obľúbenou lokalitou aj pre dovolenku s deťmi. Táto bezpečná a luxusná destinácia prekvapí svojím pôvabom a veľmi teplým až tropickým počasím. V októbri sa tu stále teploty pohybujú okolo 35 stupňov Celzia, niekedy aj viac. Teplota mora býva okolo 29 stupňov.

Do decembra si tu vychutnáte prenádherné teplé počasie bez dažďa v bezpečných dovolenkových rezortoch,  dokonca priamo určených pre rodiny s deťmi. Okrem mora a krásnych pláží ponúka Dubaj aj veľa zaujímavostí a turistických atraktivít, ako napr. Burj Al Arab.

 1. Egypt

Niektorí dovolenkári si Egypt chvália, iní ho zatracujú. Egypt je vhodná destinácia aj pre rodiny s deťmi, klubové hotely poskytujú perfektnú dovolenku stále aj počas celého októbra, dokonca novembra.  Slnečné a horúce počasie prekvapí dovolenkárov  aj  v decembri.

Netreba sa  obávať tejto krajiny, pretože pokiaľ sa nachádzate v hotelovom rezorte,  riziká sú minimálne. Treba si však vždy vybrať overený hotel v známom turistickom letovisku a počet hviezdičiek musí dosahovať minimálne číslo 5. Tiež sa odporúča prečítať si aj recenzie od klientov.

Nie všetky hotely v Egypte sú kvalitné a vhodné pre rodiny s deťmi. Na výlety sa oplatí ísť len s cestovnou kanceláriou, v žiadnom prípade na vlastnú päsť. Pre rodiny s deťmi nie sú výlety vhodné, preferované sú pobyty v hotelovom rezorte pre väčšiu bezpečnosť.

Taktiež tu treba upozorniť na menšie riziká spojené so stravovaním a pitím domácej vody. Treba byť vo všetkom veľmi opatrný, najmä čo sa týka detí. Je potrebné vždy počúvať rady delegáta a sprievodcu.

Výhody dovolenkovania na jeseň:

 • nepreplnené pláže, menší počet dovolenkárov
 • prehriate more
 • nie príliš veľké teplo, optimálne teploty, najmä v noci
 • lacnejšie ceny
 • väčší výber  zájazdov ako počas sezóny

Nezúfajte, ak ste nenašli dovolenku podľa vašich predstáv počas leta, prípadne ak ste ju nestihli. Aj jeseň ponúka atraktívne destinácie a dovolenky za výhodné ceny. Neprepadajte jesennej depresii a vydajte sa aj s rodinkou do  niektorej z obľúbených destinácii.

8.10.2021 5:42| autor: PhDr. Bosáková Natália
Viac o téme: dovolenkateplota

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist