Terezkin jedálny lístok (7): Guláš a párky nie sú jedlo pre malé dieťa

MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! Pri pohľade na jedálny lístok trojročnej Terezky sa nemôžeme čudovať, že trpí nadváhou. Je prakticky nepretržite, navyše nevhodné jedlá, zato o dostatočnom prísune tekutín jej telo môže iba snívať. Nutričná terapeutka sa nestačí čudovať…

Upravený Terezkin jedálny lístok, ako ho zaznamenali rodičia dievčatka, a komentáre nutričnej terapeutky Aleny Strosserovej:

Čas podania jedla nie je, bohužiaľ, v niektorých prípadoch uvedený.

  • Ráno, asi o 7 hod. – 150 ml kakaa

Komentár nutričnej terapeutky (NT): Mlieko alebo kakao ráno je v poriadku, ale raňajky by mali nasledovať skôr ako o 10. hodine, tu sú raňajky prakticky vynechané.

  • 10 hod. – žemľa, párok

Komentár NT: Úplne nevhodné raňajky alebo desiata pre trojročné dieťa. Údeniny do detského jedálneho lístka nepatria. Ak by to bol detský párok, raz za čas by sa mohla spraviť výnimka. Vhodnejšie na desiatu by rozhodne boli mliečne výrobky, ktoré sa, mimochodom, v jedálnom lístku nevyskytujú celý deň.

  • Doobeda – jablko, kúsok rožka

Komentár NT: Desiata je v poriadku, chýba len nápoj. Neuviedli ste ho ani pri raňajkách, takže to vyzerá, že pitný režim bude asi problém a že mu rodičia neprikladajú požadovaný význam.

  • Obed – 1,5 knedličky, guláš

Komentár NT: Guláš nie je práve jedlo vhodné pre trojročné dieťa, ale len podľa názvu sa jeho voľba nedá jednoznačne odsúdiť. Ak ho pripravujete zo surovín vhodných pre deti, môže byť dobrým obedom. Chýba tu zelenina (ak nie je v guláši) a nápoj. Ako zásadný nedostatok obeda vidím absenciu polievky. Polievka má pre zdravie dieťaťa veľký význam nielen preto, že je zdrojom zeleniny a ďalších potravín, ale ide aj o vytvorenie stravovacieho návyku, keď je polievka súčasťou obeda.

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Z denníčka obéznej Terezky (2)
Z denníčka obéznej Terezky (3)
Z denníčka obéznej Terezky (4): Nerovný boj
Z denníčka obéznej Terezky (5): S pravdou von
Z denníčka obéznej Terezky (6): Nástrahy leta
Z denníčka obéznej Terezky (7): Športovo za bielou paňou

  • Počas poobedia – plátok melóna, Kinder Bueno, zmrzlina

Komentár NT: Melón je vhodná desiata. Sladkosti už menej, aj keď občas ich dieťaťu dopriať môžeme. Zmrzlina nie je pre trojročné dieťa veľmi vhodná voľba, opatrní by ste mali byť hlavne pri točenej pre riziko alimentárneho ochorenia.

  • Olovrant – ovocie

Komentár NT: Ovocie je v poriadku. Pri jedlách väčšinou nie sú uvedené časy, ale podľa intervalov podávania potravín i sladkostí to skoro vyzerá, že dieťa je prakticky celý deň. To sa postupom času môže stať veľkým problémom, pretože sa nenaučia na pravidelný režim jedenia vrátane páuz medzi jedlami. V konečnom dôsledku to môže viesť aj k obezite, pretože ak nahradíme ovocie a zeleninu sladkosťami alebo inými kalorickými potravinami, bude to mať negatívny vplyv na jeho hmotnosť.

  • Večera – 3 knedličky s gulášom

Komentár NT: Rovnaké pripomienky ako v prípade obeda.

  • Večera – rajčina, broskyňa, niekoľko jahôd

Komentár NT: Druhá večera je v poriadku.

  • Celkové hodnotenie jedálneho lístka

Komentár NT: V jedálnom lístku celkovo chýba mlieko a mliečne výrobky, ktoré sú v tomto veku pre dieťa nenahraditeľné. V poriadku nie je ani pitný režim. Dúfajme, že tento jedálny lístok je v prípade trojročného dieťaťa skôr výnimkou, pretože guláš, knedličky, párky a zmrzlina nie sú zdravé ani pre dospelého, nieto ešte pre malé dieťa.

Terezkina rodina si želala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky k zmenám, ktoré by mali Terezke dopomôcť k tomu, aby sa dostala z područia nepríjemnej, ale vytrvalej dámy nazývanej obezita. Ako sa im bude dariť ďalej? Čo na súčasný jedálny lístok povie nutričná terapeutka?

Sledujte jej príbeh a projekt MAMI, POMOC, JA PRIBERÁM! – každý štvrtok na Babywebe.

Na Babywebe tiež nájdete:

Nemliečne príkrmy
Nechcete mať obézne dieťa? Vieme, ako na to
Výchova detí k správnej výžive

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist