Tehuľka LIVE! Táňa (46): Malé-veľké úspechy nášho drobca

Čakám na prvý ozajstný úsmev Tobiho, na ten široký úsmev, keď ma zbadá. Už sa na to veľmi teším. Teraz mi však musia malé-veľké úspechy nášho drobca. Líčka sa začínajú guľatiť.

Z tigríka mapa či motýľ?

Tak už ležím zakutraná v perinách a bojujem s myšlienkami, či začať písať alebo rýchlo zavrieť oči a nechať sa uniesť spánkom, keďže sa náš príbytok konečne ponoril do ticha. Musím vám však napísať pár riadkov, lebo ak to odložím na zajtra, tak sa k tomu cez deň nedostanem. Veď ako sa vraví „čo môžeš urobiť dnes, neodkladaj na zajtra“… jedine žeby: „odlož na pozajtra“

No veru, ani neviem, či tieto riadky zaplním, keďže tento týždeň sa nič mimoriadne neudialo a niesol sa v duchu oddychu. Silvester sme opäť prežili všetci spolu, plus k nám pribudol jeden rodinný priateľ od Prešova, no ten vám tak milo hútorí, nasmiali sme sa na ňom. Narobili sme si niekoľko druhov jednohubiek, koláčikov nám ostalo ešte kopec, s dievčatami sme upiekli pagáčiky a nechýbala ani silvestrovská torta.

Deti sme sa v rámci programu rozhodli pomaľovať, takže sme mali doma ohňostroj, z Chrisíka bol motýľ, hoci to mal byť tigrík, ale kým som sa k nemu dostala, vzali si ho do parády chlapi, takže mal na tvári neidentifikovateľný výtvor, najviac sa to podobalo na mapu :o).


Maskovanie či párty:)

Kliešť a poriadny rachot!

Už, už to vyzeralo, že po prvýkrát vydrží do pol noci, ale zvyk je zvyk, a Chris o desiatej už zaspával „na pochode“ a o pol jedenástej si sám šiel ľahnúť k Tobimu do detskej izby. Mysleli sme si, že na dedine to bude s rachotom predsa len jemnejšie, ako zvykne v Bratislave, ale omyl. Rachotu bolo dosť natoľko, že zobudili tentoraz aj Chrisa a keďže uplynulé roky sa mu celá tá paráda podarila prespať, bol dosť vystrašený, držal sa nás ako kliešť a celý sa triasol.

Po chvíli sa však upokojil a odcupital už aj so zaspávajúcou Sany do postieľok. Lucka už ako veľkáčka musela ostať s nami až do druhej hodiny rannej.

Včera som sa na nej teda nasmiala. Keď som s ňou telefonovala vraví, že sa nudí, lebo Sany tam má kamarátku a na moju otázku, prečo sa s nimi nehrá, mi takmer urazene odpovedala: „Mamiii, trochu trápne hrať sa s takými deťmi!“ no skoro mi telefón vypadol z ruky:o) Nuž rastie nám už slečna.

Prečítajte si aj:

• Ako na „prdíky“ u novorodenca?
• Starostlivosť o genitálie novorodených chlapčekov


Naše silvestrovské dobroty..

Tobi je píšťalka

Nový rok mamina pojala v duchu štrajku, odmietla som variť a vôbec vytiahnuť päty z obývačky, takže sme celý deň preleňošili, veď aj to občas treba, no nie?

Dievčatá dostali pod stromček spoločenskú hru – Aktivity párty a poviem vám, tak sme sa už dlho nenasmiali. Hlavne, keď si v hre vyberiete pantomímu a k tomu máte napodobniť švába, hovnivála alebo podobné potvorky. Ešte u detí to ujde, ale nás dospelákov keby niekto natáčal, to vám bola šou.

Tobinko nám robí veľkú radosť, najnovšie objavuje silu hlasiviek. Jeho nová prezývka znie píšťalka. Zapiští vygúli očká a čaká, čo sa bude diať.

No a začína nás tiež obdarúvať. Zatiaľ ešte len nesmelými úsmevmi, ale už to nie sú iba úsmevy zo spánku, ale si ich aj uvedomuje. No ja už sa neviem dočkať toho pravého prvého úsmevu, keď mu ráno nakuknem do postieľky a on rozospatými očkami rozpozná maminu a obdaruje ma tým najkrajším širokým úsmevom, tak ako to bolo u všetkých troch mojich pokladov – na tieto krásne „po prvýkrát“ momenty rada spomínam.

Čítajte aj:

Starostlivosť o prsia namáhané dojčením
S malým bábätkom do mrazu?

Pohľad na váhu ma vydesil

S váhou sa to tiež pohlo smerom nahor, teda aspoň si to myslím. Líčka sa Tobimu začínajú krásne guľatiť, no nakoniec je to však na úkor kojenia.

Keď som totiž nášho drobca dala medzi sviatkami na váhu, až som sa vydesila. Nemáme síce detskú váhu, mám starú kuchynskú váhu, na ktorú sa ešte zmestil, tá mi ukázala 2980g, neverila som vlastným očiam, tak som ho šupla na stupaciu váhu a tam mi ručička tiež neprekročila 3 kilá!

Jediné, čo ma napadlo, bola predstava kyslíkovej bomby, ako som vám písala v predchádzajúcom článku. Rozhodla som sa teda vyskúšať striedavé kŕmenie, raz som mu dala celú dávku umelého mlieka a druhýkrát dojčenie plus dokŕmenie umelým. Tým ale môjho mlieka ubúda, umelého vypije Tobi už 100ml a s prsníkom sa poväčšine iba hrá alebo upokojuje a potom z fľaše potom ešte vypije 60-80ml.

Keďže po každom kojení už neodsajem takmer nič, začala som odsávať aspoň raz až dvakrát za deň, čím mu nahradím aspoň jednu celú dávku z fľaše.

Momentálne je asi podstatnejšie, aby začal viac priberať a s tým súvisí aj to, že skôr zosilnie. Tobi však už začal byť čulejší, nielen rúčkami, ale aj nôžkami „miksluje“ o 100 šesť :o) a tiež už nie je taký spavý a vyčerpaný po papaní. Dnes napríklad vydržal byť hore s jednou 20 minútovou prestávkou od ôsmej rána až do 12-tej na obed.

Ach tá hlávka…

Jediné, čo ma trápi, je hlávka, a to aj napriek každodennému cvičeniu. Trénujeme aj na fit lopte, no Tobimu sa stále nedarí udržať si hlavičku, a to ani, keď je na brušku, ani keď je na rukách.

Keď leží na chrbátiku, preferuje iba jednu stranu a na druhú sa sám neobráti, a to ani za zvukmi či za hračkami, urobí to, len ak mu hlavičku otočíme my. No a tiež už vôbec neudrží hlávku na stred, to je ale asi tým, že má hlavičku úzku a predĺženú aj vďaka našej diagnóze. Jedna milá maminka nám ponúkla pomoc s rehabilitačným vankúšikom, vraj jej synčekovi tiež po zakrvácaní mozgu veľmi pomohol s tým istým problémom. Som jej veľmi vďačná a cestuje k nám až z Basel.

Veľmi si vážim takúto pomoc i keď už si zvykám na to, že práve v komunite rovnakých diagnóz u detičiek to jednoducho tak funguje a rodičia, ktorí si prešli tým istým obdobím ako my, čo sme na začiatku cesty, nám ochotne odovzdávajú svoje skúsenosti, rady a svojimi úspechmi nám dodávajú pozitívnu energiu a odhodlanie.

Verím, že onedlho sa aj my budeme môcť pochváliť našimi pokrokmi a snáď aj my pomôžeme tým rodičom, ktorí budú v tej chvíli na začiatku ťažkej cesty.

Ako tak pozerám, predsa len som sa opäť rozpísala a hodina už riadne pokročila, takže sa s vami lúčim a odchádzam do ríše snov.

Krásny týždeň vám prajem

Táňa

Viac o téme: dojčenieočiprsia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist