Tehuľka Andrea v 7. týždni: Zoznámte sa!

Najbližších niekoľko týždňov, či dokonca mesiacov sa vám budem prihovárať ja, vaša nová Tehuľka LIVE!

Volám sa Andrea, mám 28 rokov a žijem na Liptove. Už jedenásť rokov po mojom boku stojí môj manžel Pavol (aj keď manželmi sme len štyri roky) a každý deň sa tešíme z nášho, už takmer dvojročného synčeka Tomáška. Moje prvé tehotenstvo nebolo vôbec ako z knižky. Ani len cesta k vytúženému bábätku nebola jednoduchá. Anovulačné cykly, polročná liečba hormónmi… to všetko dalo môjmu telu a psychike riadne zabrať. Nakoniec som sa predsa len dočkala vytúžených dvoch čiarok na teste.


Porodila som v 39. týždni. :- ) Pôrod bol rýchly, 3 hodiny od prvej kontrakcie. Bol pre mňa obrovským zážitkom a ešte niekoľko mesiacov som ho mala živo pred očami. Keby každá žena mala takýto pôrod, určite by sa rodilo oveľa viac detí a ženy by si dobrovoľne nevolili cisársky rez. :- ) Bol bolestivý, to áno, a „vychutnala“ som si každú kontrakciu. Napriek tomu som rada, že dopadol tak, ako dopadol, a že mi nestihli dať ani epidruálku, ktorú som, samozrejme, v silnejúcich kontrakciách žiadala. Tomáško bol maličký a s mierami 2 770 g a 47 cm zodpovedal 37. týždňu.

Keďže som prvé tehotenstvo bola v neustálom strese, povedala som si, že pri druhom sa už určite stresovať nebudem. To sa však ľahko hovorí. V súčasnosti som v 7. týždni tehotenstva a ešte skôr, ako som našla na testíku krásne koľajničky, prišlo pár komplikácií. Zlomil sa mi totiž zub a jediná možnosť bola vytrhnúť ho. Tak som v pondelok ráno naklusala k zubárovi a dala som si ho vytiahnuť. Na druhý deň miesto ustupovania bolestí som mala pocit, že ma bolia všetky zuby naokolo.

Keďže som vedela, že je šanca, že som tehotná, vyhýbala som sa liekom proti bolesti. V stredu, aj keď to boli ešte dva dni pred očakávanou menštruáciou, a ja som od prírody zvedavý tvor, skúsila som testík. Nemohla som uveriť vlastným očiam, keď sa tam pomaly objavoval duch druhej čiarky. :- ) Bola som nesmierne šťastná.

Na Babywebe tiež nájdete:

Starostlivosť o zuby v tehotenstve: Čo je fáma a čo pravda

Lenže zub… Bolel a bolel a ja som už nevedela, čo robiť. V zúfalstve som v noci siahla po ružovej tabletke, aj keď viem, že by sa užívať nemala. Bola to taká neznesiteľná bolesť, že by som v tej chvíli radšej rodila. Na druhý deň ráno som už musela ísť k zubárovi. Rana bola zahnisaná a hrozil zápal okostnice. Najskôr čistenie, vloženie lokálneho antibiotika a aby toho nebolo málo, vypísaný recept na ďalšie antibiotiká na celý týždeň.

Zubár mi odporučil poradiť sa s gynekológom. Nikto asi netúži počuť to, čo som počula ja. „Lieky brať musíte, lebo zápal môže plod ohroziť viac ako samotné lieky, no nikto vám nič nemôže zaručiť. Ak to bude mať na plod nejaký vplyv, príroda sa s tým vyrovná a vy dostanete menštruáciu…“ Neostávalo nič iné, len lieky brať.

Samozrejme, popritom som opäť rozmýšľala, prečo sa neobjavujú žiadne príznaky tehotenstva. Jedno ráno, teda skôr v noci okolo druhej, som sa však zobudila na strašnú nevoľnosť. Mala som pocit, že môj žalúdok sa plaví niekde na mori s obrovskými vlnami. Bolo mi veľmi zle. Nevládala som Tomina ani prezliecť z pyžama do teplákov. Paľo bol v robote, a tak som bola na všetko sama.

Nemám rodičov ani svokrovcov poruke, aby mi pomohli v takýchto situáciách. Ráno sa mi pri pomyslení na jedlo dvíhal žalúdok a keby som neužívala ešte spomínané antibiotiká, určite by som už objímala záchodovú misu. Obed som musela variť tak či tak, ale tie vône ma doslova zabíjali.

Varila som kelovú polievku a ešte aj pri šúpaní zemiakov som si musela dávať prestávky aby som neodpadla. Vtedy som si povedala, či mi stálo za to čudovať sa, že nemám ranné nevoľnosti ani pri druhom tehuľkovaní. Keď som si predstavila, že takéto by mali byť celé tri mesiace, rozmýšľala som, ako zariadiť, aby Paľo ostal doma s nami a pomohol aspoň s Tomáškom.

Prečítajte si tiež:

Stručný sprievodca obrany pred tehotenskými nevoľnosťami
Krvácanie v tehotenstve a jeho najčastejšie príčiny
Vaginálne vyšetrenie v tehotenstve a pri pôrode

Vtom však Tomáško dostal strašnú hnačku a ja som začala o ranných nevoľnostiach pochybovať. Chvíľu nato mi volal Paľo, že aj jemu je zle, nedokáže nič zjesť a napína ho na vracanie. Už mi bolo jasné, že moje ranné nevoľnosti nie sú ranné nevoľnosti. Zrejme nejaká črevná viróza. Pár dní potrvalo, kým to prešlo, a momentálne sme fit. Absolvovala som prvý ultrazvuk na potvrdenie tehotenstva a videla som krásne biť srdiečko. Najbližší ultrazvuk bude o dva týždne. Už sa neviem dočkať. : -)

Tak dočítania, milé tehuľky.
Andrea

Andrea je v 8. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist