Stravovanie našich najmenších

Vyvážená strava je pre zdravý rast a vývoj bábätka kľúčová. Kým po narodení bábätku úplne postačí materské mlieko, ktoré pokryje všetky jeho všetko potreby, od 6. mesiaca je vhodné začať s prikrmovaním. Kedy a čo do stravovania dieťaťa zaradiť, sa dozviete v článku.

0 – 6 mesiacov

Ak svoje dieťatko plne dojčíte, čo je preň, samozrejme, to najlepšie, nie je potrebné ho do ukončeného 6. mesiaca prikrmovať. Ak však máte s dojčením z nejakého dôvodu ťažkosti, môžete bábätko dokrmovať plne adaptovaným mliekom (počiatočným dojčenským mliekom) z fľaše s cumlíkom. Ak však bábätko stále dojčíte a potrebujete iba dokrmovať, podávajte počiatočné mlieko napríklad na lyžičke či striekačkou, aby nedošlo k narušeniu techniky dojčenia a predčasnému odstaveniu. Výber umelého mlieka je vždy dobré konzultovať s detským lekárom.

U nedojčených bábätiek, ktorým podávate iba počiatočné dojčenské mlieko, je vhodné začať s nemliečnymi príkrmami po ukončenom 4. mesiaci.

7 – 9 mesiacov

V tomto období sa odporúča prikrmovanie nemliečnymi potravinami ako u plne dojčených, tak i nedojčených detí. „Dôležité je dbať na pestrosť, striedať rôzne druhy zeleniny, ovocia, obilnín,“ hovorí primár Pavel Frühauf z Kliniky detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK v Prahe.

Ako prvý môžete vyskúšať zemiak uvarený v dojčenskej vode, ktorú rozmixujete na kašu. O týždeň či dva neskôr k nej môžete primiešať rozmixovanú uvarenú mrkvu, brokolicu alebo malé množstvo hydinového či králičieho mäsa. Na večeru môžete bábätku ponúknuť niekoľko lyžičiek ryžovej alebo obilninovej kaše. Pokiaľ bude tieto zeleninové pokrmy dobre znášať, môžete začať podávať na dopoludňajšiu desiatu ovocné pyré.

Materské či dojčenské mlieko však stále tvorí nevyhnutnú zložku stravy vášho bábätka. Pre deti od ukončeného 6. mesiaca existujú špeciálne pripravené pokračovacie mlieka inšpirované mliekom materským, ktoré sú pripravené pre zvýšené nutričné potreby detí práve v tomto veku. S ohľadom na množstvo príkrmov by malo bábätko každý deň vypiť asi 750 ml mlieka plus ďalšie tekutiny. Najvhodnejšie sú kvalitné dojčenské vody, ovocné čaje či šťavy pre dojčatá.

Po siedmom mesiaci veku bábätka môžete pomaly vyskúšať prvé naozajstné raňajky, napríklad detskú kašu s ovsenými vločkami. Na desiatu, ako dopoludňajšiu, tak popoludňajšiu, je ideálna detská ovocná výživa alebo biely jogurt s roztlačeným banánom, na obed zeleninovo-mäsový pokrm. Na prvú večeru pripravte obilnú alebo mliečnu kašu, na druhú večeru ponúknite bábätku dojčenskú výživu či materské mlieko.

Čítajte tiež:

10 – 12 mesiacov

Energiu vášmu dieťatku hneď ráno dodajú obilné raňajky. Okrem klasickej kaše môžete vyskúšať aj cereálne sušienky alebo pečivo. Na desiatu mu ponúknite ovocie s piškótami, na obed morskú rybu so zeleninou, zemiaky so špenátom alebo cestoviny s mrkvou a kvapkou olivového oleja. Na olovrant sa hodia biely jogurt s roztlačeným ovocím, strúhaná mrkva alebo puding s piškótou.

Na večeru je vhodná krémová zeleninová polievka alebo ryžová kaša s ovocím. Pokiaľ ide o druhú večeru, zostaňte u dojčenského mlieka, ktoré môžete zaradiť aj ráno pred raňajkami – denný príjem by nemal byť väčší ako 500 ml. Do stravy môžete tiež zaradiť nové druhy zeleniny (baklažán, repa, cuketa, tekvica) a strukoviny. Naopak, s cibuľovinami a citrusovými plodmi počkajte až do prvého roku veku dieťaťa.

Dojča a kravské mlieko

Surové kravské mlieko nie je pre dojčatá v žiadnom prípade vhodné. A to nielen kvôli vysokému riziku vzniku alergie na bielkovinu kravského mlieka, ale aj z hygienických dôvodov. Do troch rokov veku nie sú vhodné ani pasterizované mlieka s upraveným množstvom tuku, pretože majú vysoké množstvo bielkovín a nie sú v nich obsiahnuté esenciálne mastné kyseliny a vitamíny rozpustné v tukoch. Pasterizované mlieko má tiež nižší obsah železa ako adaptované mlieko.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist