Ako zistiť, či má bábätko dostatok materského mlieka?

Túto otázku si veľmi často kladú matky prvorodičky. No aj vám, ktoré nedojčíte prvý raz, sa môžu nasledujúce informácie hodiť. Máme pre vás prehľad ukazovateľov, podľa ktorých zistíte, či kŕmenie vášho bábätka prebieha tak, ako má.

Správna výživa je pre bábätko, pochopiteľne, veľmi dôležitá, a keď nedostáva materské mlieko v potrebnom množstve, môže trpieť dehydratáciou a celkovo sa nevyvíjať. Tejto situácii sa však dá predísť včasným odhalením problému.

To, že bábätko vypilo dostatočné množstvo mlieka, zistíte podľa toho, či sú vaše prsia po dojčení mäkšie – „vyprázdnené“ a dieťatko je po kŕmení uvoľnené a spokojné. Veľa vám prezradí hmotnosť bábätka – po tom, čo získalo späť svoju pôvodnú hmotnosť, naďalej na hmotnosti priberá (200 až 250 g týždenne). Väčšina detí stratí 5 až 10 % svojej pôvodnej hmotnosti a potom ju asi v priebehu 2 až 3 týždňov získa späť.

Dobrým ukazovateľom sú aj plienky. V prvých niekoľkých týždňoch, keď bábätko pije cenné kolostrum, by malo mať mokré 1 alebo 2 plienky denne. Po tom, ako už dostáva mlieko, malo by byť mokrých plienok 6 až 8. Toto je známkou toho, že je bábätko dobre zásobené potrebným množstvom tekutín.

Či vaše bábätko dostatočne pije, zistíte podľa jeho stolice. V prvých dňoch po narodení je stolica bábätka tmavá (čierna), je to takzvaná smolka a mala by byť niekoľkokrát denne – ukazuje na správnu priechodnosť čriev bábätka. V ďalších týždňoch by bábätko malo mať 6 až 7 stolíc za deň (teraz je už farba žltkastá ako horčica). S pribúdajúcim množstvom vypitého mlieka sa však počet stolíc u plne dojčeného dieťaťa môže znižovať a občas ani nemusí byť niekoľko dní žiadna – vďaka dokonalej stráviteľnosti materského mlieka. Pravidelnosť v podobe 1 stolice denne sa upraví približne v 6 mesiacoch, keď už bábätko dostáva príkrmy.

U niektorých bábätiek je tiež zreteľnejšie počuť, ako pijú – prehĺtajú a ich matky to teda majú ľahšie. Množstvo bábätiek je však v priebehu dojčenia úplne potichu a je ťažké odhadnúť, či skutočne mlieko pijú.

Varovné signály, ktoré prezrádzajú, že bábätko nepije dostatočné množstvo mlieka:

  • vaše prsia nie sú mäkšie – máte stále pocit, že sú „naliate“
  • bábätko stráca na hmotnosti – ani po 5 dňoch sa nedostane na svoju pôrodnú hmotnosť, prípadne ešte schudne
  • menej než 6 mokrých plienokv priebehu 24 hodín v prvých týždňoch po narodení
  • moč bábätka je veľmi tmavý (ako jablčná šťava) a zapácha – ukazovateľom správneho príjmu tekutín je svetlý moč
  • bábätko je väčšinu času úzkostlivé alebo apatické, spavé
  • i po hodine dojčenia sa bábätko nezdá spokojné
  • vyžaduje dojčenie často – skôr než za 2 hodiny

Na vine však nemusí byť nedostatok mlieka, ale zlá technika dojčenia. Ak budete mať pocit, že dojčenie vášho bábätka neprebieha tak, ako má, neváhajte sa obrátiť na laktačnú poradkyňu alebo na svojho pediatra.

Čítajte tiež:

Koľko mlieka by malo bábätko vypiť?

Odporúčame približne 150 až 180 ml mlieka na kilogram telesnej hmotnosti bábätka denne (príklad: 4,6 x 150 = 690 ml mlieka denne). Musíte, samozrejme, počítať s tým, že prvý týždeň po pôrode toho bábätko vypije oveľa menej – pri každom dojčení napríklad len pár kvapiek kolostra. Postupne sa však bude množstvo zvyšovať. Koľko toho bábätko v priebehu jednotlivého dojčenia vypilo, zistíte tak, že ho vždy pred kŕmením a po ňom odvážite.

Berte však do úvahy, že každé dieťatko je iné, niektoré pije viac, iné menej. Odporúčané množstvo je teda len orientačné, oveľa dôležitejšie je sledovať, ako sa bábätko vyvíja, priberá na hmotnosti a či je celkovo spokojné.


Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom
www.grada.cz

10.6.2016 1:53| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist