Obezita v detskom veku? Alarmujúci problém

Nie je žiadna novinka, že výskyt obezity u nás aj vo svete v poslednom čase významne narastá. Tento trend sa bohužiaľ netýka iba dospelých, ale aj detí.

V uplynulých 40 rokoch sa napríklad v Spojených štátoch amerických výskyt obezity u dospievajúcich viac než strojnásobil, v mladšej vekovej skupine, teda u 6 až 11-ročných detí, je vzostup dokonca štvornásobný. Podľa medzinárodne odporúčaných noriem trpí v súčasnosti v USA nadváhou alebo obezitou asi 32 % detí vo veku 5 až 17 rokov. Tieto čísla sú alarmujúce.

Súvisí s témou:

Z denníčka obéznej Terezky (1)

Ako sú na tom v porovnaní s americkými deťmi či rovesníkmi z iných európskych štátov slovenské deti? Z rovnakej štúdie vyplynulo, že v európskych štátoch trpí v tejto vekovej skupine nadváhou alebo obezitou 19 % detí.

V Slovenskej republike sú výsledky o niečo lepšie než je európsky priemer – detí s nadváhou či obezitou u nás nájdete asi 13 %, pričom chlapci majú nadváhu častejšie ako dievčatá. Rozhodne by sme však na základe týchto relatívne dobrých výsledkov nemali zaspať na vavrínoch. Aj keď u nás vzostup výskytu obezity nie je taký strmý ako v iných štátoch, je tento nežiaduci trend aj v našich končinách nespochybniteľný. Obezitu si do dospelého veku prenesie asi až 80 percent detí.

Nadváha a obezita sa týka 13,6 percenta detí vo veku šesť až 12 rokov a 11,3 percenta detí vo veku 13 až 17 rokov. U mladšej je obéznych osem percent detí a v staršej vekovej skupine 6,9 percenta detí.

Prečo sa vlastne toľko obávame stále sa zvyšujúceho výskytu obezity? Spája sa s ním totiž riziko výskytu niektorých chorôb, napríklad cukrovky II. typu (diabetes mellitus II. typu), hypertenzie (vysokého krvného tlaku) či niektorých kardiovyskulárnych (srdcových) ochorení ale aj množstva ďalších chorôb. Tieto choroby sa tradične spájajú s dospelosťou, ale ukazuje sa, že rozvoj niektorých z nich sa s narastajúcim výskytom obezity posúva smerom k mladším vekovým skupinám a môže sa objavovať už v období dospievania.

Všetci chceme dať svojim deťom do vienka to najlepšie a ochrániť ich pred možnými rizikami. Hovorí sa, že najlepšou liečbou je prevencia. Táto zásada bezo zvyšku platí aj v prípade detskej obezity. Ak od začiatku budeme dieťaťu vštepovať zásady zdravého životného štýlu, budú preň úplne prirodzené a normálne. Súčasne tým zabránime nežiaducemu nadmernému nárastu hmotnosti a tým významným spôsobom znížime riziko niektorých závažných chorôb v budúcnosti.

Mladí majú nielen nevhodné stravovacie návyky, ale aj nedostatok pohybu, ktoré spolu tvoria predpoklad na výskyt civilizačných ochorení v staršom veku.

• Pozri si rozhovor MUDr.Igor Bukovský, PhD. o obezite

Obezita a nadváha u slovenských deti v číslach:

  • 13 % detí u nás má veľký problém s hmotnosťou – 5 % slovenských detí je obéznych, viac je obéznych chlapcov ako dievčat;
  • 18% z nich neraňajkuje vôbec, 40% raňajkuje nepravidelne;
  • 9 z 12 detí má dnes problém s pohybom;
  • 22% len toľko percent detí je zeleninu v dennej odporúčanej dávke;
  • 80% obéznych detí si obezitu prenáša aj do dospelosti.

Čo to vlastne je “zdravotný štýl”, aké sú ďalšie riziká detskej obezity a “ako na to”? Sledujte náš seriál o detskej obezite Mami, pomóc, som tučná! a dozviete sa viac.

Odborná spolupráca:

MUDr. Jitka Kytnarová, Ambulancia detskej endokrinológie, diabetológie a obezitológie, Klinika detského a dorastového lekárstva VFN a 1. LF UK

Na Babywebe tiež nájdete:

Deti priberajú, naše návyky však veľmi nemeníme!
Riešite doma problémy s jedlom? Chce to trpezlivosť
Genetika a obezita

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist