Načo sú nám sny?

Sny nás môžu pred niečím varovať, na niečo nás upozorniť alebo nám len môžu pomôcť vyčistiť si myseľ od uplynulého dňa. „Dôležité je uvedomiť si, že všetky sny majú zmysel. Ide len o ich interpretáciu,“ hovorí odborníčka na sny psychologička Eva Hrončeková.

Načo sú vlastne sny?

Sny plnia niekoľko funkcií. Prvá je akási upratovacia. Počas dňa vnímame toľko podnetov, že sa koncentrujeme len na tie, ktoré podporujú naše priority. Všetky ostatné vytesňujeme. Noc je čas, keď sa k týmto podnetom vraciame. Práve teraz časť z nich, ktorú sme vytesnili a ktorá má pre nás význam, nejakým spôsobom ukladáme, čo sa následne môže prenášať do našich snov.

Čo ešte dokážu naše sny?

Ukazujú nám, čoho je v našom živote príliš veľa alebo, naopak, príliš málo. Sú istou kompenzáciou. Varujú nás, že naše pravdivé a reálne bytie nie je v poriadku. Na rozdiel od „upratovacích“ snov sú tieto sny oveľa hlbšie, pretože sa dotýkajú somatického a psychického zdravia a duše.

Od čoho závisí, čo sa mi bude snívať?

Symbolika snov nezávisí od inteligencie, ale od fantázie jedinca. Ľudia, ktorí majú bujnú fantáziu, mávajú sny s veľmi bohatými symbolmi.

Sú symboly v snoch rovnaké pre všetkých ľudí?

Svoj vlastný jazyk objavíte až vtedy, keď porozumiete svojim vlastným snom. To, že pre mňa predstavuje telefón komunikáciu, neznamená, že pre vás musí predstavovať to isté. Je to veľmi individuálne. Pre vás môže telefón znamenať ohrozenie v prípade, že s ním máte zlé skúsenosti.

Ak sme každý iný, na čom sú teda postavené snáre? Dá sa im veriť?

Skôr nie. Je to, ako keby ste si prečítali horoskop v nejakom bulvárnom denníku. Dnešné snáre sú dosť nedôveryhodné.

Čítajte tiež:

Skutočne existujú ľudia, ktorí pomocou snov predpovedajú budúcnosť?

Jasnovidných snov je veľmi málo a sú ako predpoveď počasia. Môžu, ale nemusia sa uskutočniť. V jasnovidných snoch nastáva situácia, keď má váš mozog dostatok informácií, aby vás upozornil na niečo, čo sa môže, ale nemusí stať. Možno sa to stane, ale nie preto, že ste jasnovidná, ale pretože ste toľko rokov ignorovali informácie, ktoré vášmu mozgu automaticky chýbali.

Ako postupovať, keď chcem porozumieť svojim vlastným snom?

Hneď po prebudení by ste si mali sny zapísať. Už hodinu po prebudení totiž napíšete niečo, čo je už interpretáciou, a nie snom samotným. A to je niečo celkom iné. Ak máte vedľa seba blok, tak tam hneď po prebudení zapíšete: auto, červená, tri stromy, cesta. To je to, čo ste videli. Lenže o hodinu už napíšete, že ste šli autom po ceste a videli ste tri stromy. Ale v tom sne to tak nebolo. Vy ste nešli okolo troch stromov autom. Tie symboly tam boli samostatne. Odporúčam odbornú literatúru alebo konzultácie s odborníkom, ktorý vás povedie k vysvetleniu snov a v prípade úzkostných snov spolu prídete aj na odhalenie ich príčiny a k zdroju.

4.11.2015 12:13| autor: Michaela Mazancová
Viac o téme: sny

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist