Majka v 21. tt – Psychoprofylaktická príprava

TEHUĽKA LIVE! MAJKA Ďalší krásny úspešný týždeň je za nami. Našťastie všetko prebieha v poriadku a bez komplikácií a ja si môžem užívať toto výnimočné obdobie.

majka-tehotenske-reklama-005_pp-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Niekedy sa zamyslím nad tým, že možno som tehotná prvý a aj posledný raz v živote, keďže čakáme dve deti naraz a môj muž s tretím nie je celkom stotožnený. Vtedy mi napadne, že si to všetko musím poriadne užiť a zapamätať si toho čo najviac, aby som potom mohla na tieto krásne chvíľky spomínať, veď možno sa to už nezopakuje.

Tento týždeň som prvýkrát absolvovala prvé dve hodiny kurzu psychoprofylaktickej prípravy. Musím uznať, že pani inštruktorka je fakt skúsená profesionálka. Dozvedela som sa naozaj mnoho užitočných rád, ako napríklad, že zhruba 70% času, čo ležíme, by sme mali ležať na ľavom boku – ešte šťastie, že máme televízor a gauč otočený tak, že keď pozerám, ležím naľavo –, a že si nemám hladkať bruško. Priznávam sa že bruško som si hladkala dosť často, vlastne vždy, keď som si uvedomila, že sú tam detičky, tak nejako reflexne som ich začala s úsmevom hladkať. Už to, samozrejme, nerobím, lebo to vyvoláva umelé kontrakcie, tak keď s nimi chcem komunikovať, jemnučko im zaklopkám a oni mi pekne svojimi buchnátmi odpovedajú. Dokonca aj keď sa natieram krémom, tak len šup, rýchlo nakydám kilo krému a hotovo, už žiadne masáže v sprche ako predtým.

Cviky ktoré nám inštruktorka ukázala, boli na posilňovanie panvového dna, ktoré je dôležité posilňovať kvôli zabráneniu úniku moču a vetrov vo vyššom štádiu tehotenstva a tiež aj preto, že keď svalstvo bude pekne rozcvičené, vie sa pri pôrode natiahnuť a nie je potom nutné nastrihávať. Tak teraz cvičím poctivo každý deň doma, ako kázala. Tiež sme precvičovali chrbtové svaly, ktoré nám pomáhajú bábätká nosiť, a brušné svaly, ktoré nám tiež veľmi pomôžu hlavne pri pôrode.

Inak keď som si porovnávala v zrkadle bruško s ostatnými mamičkami, mala som ho asi také veľké ako mamička v 27. týždni. Keď som jej povedala, že ja som ešte len v 21. týždni, pozrela na mňa nechápavo, no keď som jej vysvetlila, že ja tam mám o jedno dieťa viac, už jej to bolo jasné. Teším sa na ďalšiu hodinu. Budeme precvičovať zase niečo nové a nasledujúce štyri hodiny si máme priviesť so sebou aj partnera alebo teda niekoho, kto bude s nami pri pôrode: budeme totiž cvičiť aj s ním, aby sa aj on priučil, ako nám čo najviac pomôcť počas pôrodu.

Môj muž z toho veru nebol veľmi nadšený, ktovie, ako si predstavuje, že to bude celé prebiehať, asi mu to príde aj dosť trápne, takže najprv povedal, že on tam nepôjde, čo som mu, samozrejme, nevyčítala, veď „ako chceš!“, ale po chvíli prišiel s tým, že pôjde teda na prvú hodinu so mnou a potom si rozmyslí tie zvyšné tri. On je fakt úžasný, napriek tomu, že niekedy je z toho všetkého dosť zmätený a na nervy, snaží sa to všetko absolvovať so mnou a prežiť všetko čo najintenzívnejšie.

Dokonca keď som bola tento týždeň u zubárky, stál vedľa mňa pri kresle a držal ma, aby som sa nebála. Môj chlap fajnový. Mimochodom, zubárka ma pochválila za starostlivosť o chrup a skonštatovala, že veľa mamičiek má problémy so zapálenými ďasnami a zubným kameňom, čo chvalabohu nebol môj prípad, a že to podcenia a idú k zubárke až po tehotenstve s dezolátnym chrupom a povedia, že všetky kazy sa im spravili počas tehotenstva. Ja som našťastie mala všetko v poriadku, takže poprosím jednu pečiatku do tehotenskej knižky a dovi dopo, dúfam že sa neuvidíme ďalší rok.

Čítajte tiež:

Návštevy a výlety

Počasie bolo síce tento týždeň ukážkovo jesenné, no nezabránilo nám to užívať si každý deň. Naplánovali sme si výlet aj s maminou a so svokrom a spolu sme všetci išli pozrieť rodné mesto mojej maminy, potom letisko keďže mama je blázon do lietadiel, kde sme objavili super reštauráciu so šikovným kuchárom a potom sme šli hľadať cukráreň, lebo som potrebovala súrne koláčik. Ďalší deň sme zavolali návštevu a tak k nám prišla moja teta s rodinou a moje dve sesternice so svojimi mužmi a deťmi. Dom bol zrazu totálne plný a deti boli všade, ale mne sa to nesmierne páči. Zbožňujem, keď sa nás zíde čo najviac a všetci si máme čo povedať.

Chlapi si nalievali, ženy kvákali, sesternice mi dávali rady, ako zvládnuť tehotenstvo, a decká demolovali barák. To sú pre mňa tie najkrajšie večery. Stoly sa prehýbali jedlom, a tak som neodolala ani ja, jedla som slané, sladké, všetko jedno cez druhé a na druhý deň som musela násilím zvliecť prstienok z ruky a odložiť ho do škatuľky. Neviem, či som za ten večer tak pribrala, ale skôr som asi opuchla z toľkej soli, čo som pojedla v čipsoch, pagáčoch a klobáskach. Takže nastala mierna diéta na ovocí, zelenine a samých zdravých jedlách. Bol to krásny týždeň a ja sa už teším na ďalší.

Majka


Majka je v 21. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

14.11.2017 3:10| autor: Redakcia Babywebu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist