Kam vyraziť s dieťaťom (5): Trojhran

Na konci Bratislavy pri obci Rusovce sa nachádza jedno výnimočné miesto. Trojmedzie, bod, v ktorom sa stretávajú hranice troch štátov. Na svete je takýchto bodov len 157. Ak máte chuť navštíviť práve tento, na pomedzí Slovenska, Rakúska a Maďarska, tak vám prinášame zopár tipov a zaujímavostí.

Ako sa tam dostať?

Nájsť tú správnu trasu, nie je až také jednoduché. Východiskových bodov je niekoľko. Jedna z Maďarska, jedna z Rakúska a dve zo Slovenska.

Najkratšia trasa je z maďarskej Rajky, kam chodí aj slovenský autobus MHD. Najvýhodnejšie je vystúpiť na zastávke Calida. Ak pôjdete autom, môžete ho zaparkovať pri železničnej stanici, kde sa nachádza veľké bezplatné parkovisko.

Autom sa však viete dostať aj ďalej. Cesta ide cez koľajnice po pravej strane za nadjazdom. Je to spevnená cesta na Deutsch Jahrndorf a na dvoch križovatkách sa treba držať vpravo.

Práve z obce Deutsch Jahrndorf ide ďalšia trasa. Samotná obec je ale z hľadiska dopravnej dostupnosti dosť od ruky, takže tento variant má asi zmysel, len ak máte ešte nejaké ciele v rakúskom okolí alebo plánujete výlet na bicykloch. Cesta je kvalitná asfaltová a približne rovnako dlhá ako z Rajky. Z obidvoch obcí vám to bude trvať pešo asi 45 minút.

Po červenej značke

Zo Slovenska je možných viacero variantov prístupu. Najdlhšia cesta vedie od obce Rusovce.

Za železničnou stanicou po asi 200 metroch je priecestie, cez ktoré prejdete a po asfaltovej ceste pokračujete až na trojmedzie. Keď prejdete ponad diaľnicu, tak na križovatke treba ísť doľava a potom už len stále rovno až do cieľa.
Je to ale pomerne dlhá cesta, pešo až 2 hodiny.

Je preto ideálna pre bicykel, ale výhodou je že, ju môžete absolvovať aj keď je mokro. Odporúčame ju, aj keď idete autobusom z Rusoviec.

Ak idete autom, je možné si cestu podstatne skrátiť. Pôjdete smerom na Rajku a za odbočkou na Gabčíkovo, asi po 300 metroch odbočíte vpravo cez železničné priecestie, za ktorým sa dá zaparkovať (cca pre 4 autá).

Odtiaľto je to ponad nadjazd do cieľa asi 45 minút pohodovej chôdze po červenej značke. Kúsok pôjdete po poľnej ceste, preto tento variant neodporúčame za mokra a s kočíkom s malými kolieskami.

Zaujímavosti

Samotná cesta vedie pomedzi polia, takže veľa pekných výhľadov sa vám nenaskytne. Takmer určite ale uvidíte obrovské množstvo srniek, ktoré majú v tomto území svoj raj.

Oblasť sa od roku 2006 nachádza v chránenom vtáčom území Sysľovské polia, takže je potrebné hlavne v mesiacoch apríl a máj dodržiavať pokoj. Tiež je zakázané sa počas celého roku pohybovať mimo turistických alebo náučných chodníkov.

Okrem samotného hraničného kameňa, ktorý je výnimočný stretnutím hraníc troch štátov, si môžete poobzerať kamennú kompozíciu moderného umenia v prírode.

Ide o niekoľko sôch od rôznych umelcov zo Slovenska, Rakúska a Maďarska. Vznikli v roku 1992 ako symbol porozumenia, ale bohužiaľ niektoré sú už dosť zanedbané. Pri hraničnom trojhrane je aj kus ostnatého drôtu ako symbol železnej opony.

Aj keď široké okolie pôsobí trochu fádne, v prípade pekného počasia je to príjemná vychádzka, kde si užijete trocha samoty a pokoja.

Na Babywebe tiež nájdete:

Detské odrážadlá: začiatky na bicykli trochu inak
Ako ošetriť drobné poranenia
Plánujte si výlety a dovolenky

26.1.2012 9:54| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: chuť

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist