BABY LIVE! Matej (35): Po zuboch prišla kolika

Rast Maťkových zúbkov pokračuje, trápení v súvislosti s nimi je však už menej. Namiesto tohto nám robila tento týždeň starosti kolika. Predpokladám, že súvisí s Maťkovými zmenenými stravovacími návykmi. Začal totiž dávať prednosť jedlám pred mliekom.

Prvý predný zúbok sa behom týždňa prerezal a za ním začína pomaly „vykúkať“ aj druhý. Maťko bol síce o niečo nepokojnejší než iné bežné dni, no nové zúbky znášal veľmi statočne. Noci boli na moje prekvapenie tiež relatívne pokojné. Keď bolo najhoršie, pomasírovala som mu ďasienko gelóm a za chvíľu sa upokojil.

Naložené plienky

Radosť z pokojných nocí však netrvala dlho. Potrápila nás kolika.
Maťka postihla skoro na celý týždeň a skončila sa veľmi slušne naloženou plienkou, a to hneď dvakrát za sebou. Musela som ho celého vysprchovať a pyžamko som už ani nezachraňovala, rovno som ho vyhodila, bolo zababrané až po krk.
Maťko v poslednom čase začal dávať prednosť iným jedlám pred mliekom, tak si myslím, že to môže súvisieť aj s tým. Možno si jeho trávenie zvyká na novú stravu. Chutia mu všetky druhy výživ určené jeho veku a nepohrdne ani čistou zeleninkou.

Režim je preč

Minulý týždeň som bola spokojná s pekne upraveným denným režimom, no netrval dlho. Prerušili sme ho najskôr cestou do školy na moju skúšku, ktorú sme úspešne zvládli spolu s manželovou mamou.

Maťko mal po ceste plno nových vzruchov, takže posledné na čo myslel, bol spánok. Hoci už pomaly nevládal udržať otvorené oči, nedovolil si ich zavrieť ani na chvíľu, aby mu náhodou niečo zaujímavé neuniklo.
Cesta autom ho až tak nebaví, zato Bratislava je plná ruchu. Večer, keď sme prišli domov, ešte dlho nevedel zaspať a keďže svokra bola s nami, pre Maťka sa deň ešte nekončil. Plno pozornosti a obdivu mu nedovolili zaspať až do pol desiatej. Na druhý deň sa mu strašne chcelo spať počas dňa a bolo celkom po režime.

S jeho úpravou sme začali preto odznova. No len dovtedy, kým nám režim neprehádzala ďalšia času, tentoraz plánovaná zmena času.

Ma-ma, ta-ta

Slovíčko „mama“ sa stalo bežnou súčasťou Matejovej komunikácie. Kvôli manželovi ma trochu mrzí, že „tata“ nie je veľmi frekventované, ale myslím, že je to už iba otázka krátkeho času a Maťko si rozšíri svoj bežný slovník. Slovo mama si jednoducho spája s jedlom, pozornosťou a akýmkoľvek uspokojovaním svojich potrieb.

Aj keď si už pomaly zvykám na to, že to počúvam z jeho úst každý deň, vždy ma to rovnako poteší a vždy mi toto slovíčko rovnako sladko znie.

Relax prácou

Pekné dni sme využili na prácu v záhrade a potešilo ma, že Maťko vydržal v kočíku na čerstvom vzduchu aj dve hodinky. Pre mňa to bola veľmi vítaná zmena, venovať sa iným činnostiam. Ukladanie dreva na zimu alebo odpratávanie lístia bol pre mňa vyslovene relax.

Zdalo sa mi to menej náročnejšie ako „práca“ okolo Maťka, ktorý ma vie poriadne prevetrať, až tak, že večer padám do postele úplne vyčerpaná.
Nie len, že musím vymýšľať stále nový program, ktorý by ho zabavil, ale musím mu aj venovať zvýšenú pozornosť. Naposledy ma zas prekvapil tým, že po uložení do postieľky sa tam jednoducho postavil, takže sme ju hneď museli dať na najnižšiu priečku.

Čím je väčší, šikovnejší a pohyblivejší, musíme dávať aj väčší pozor.

Matejovi sa v kočíku a na vzduchu veľmi páči

Držte palce nech ho ustrážime

Maja + Matej

Na Babywebe tiež nájdete:

Sedmoro pre detské zúbky
Nemliečne príkrmy
Cumlík a vývoj reči

Viac o téme: vývojzúbky

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist