BABY LIVE! Matej (24): Zuby zatiaľ zvládame

To, čoho som sa tak dlho obávala, je tu. Zuby! K Matejovmu prvému zúbku sa pridali ďalšie. No všetky obavy a výstrahy iných mamičiek sa u nás zatiaľ nepotvrdili a dúfam, že to tak aj ostane. Náš Matej je aj napriek rastu zubov spokojné a usmiate bábätko. Je síce pravda, že všetko po čom siahne, dáva do úst a hryzie, asi aj aby sa mu uľavilo, no iné príznaky sme nespozorovali. Horšie pre mňa bolo Matejovo vyšetrenie u lekára. Doktorka ma celkom vystrašila.

Tak, ako ma minulý týždeň prekvapil prvý zúbok, na ďalšie sme dlho čakať nemuseli. Začali sa rýchlo prerezávať.

Náš dravec

S manželom sa smejeme, že teraz máme doma malého dravca. Čo má totiž Matej na dosah ruky, najskôr si obzrie a potom to rýchlosťou blesku nasmeruje do úst. Tu sa do toho snaží zahryznúť svojimi prvými dvomi prerezanými zúbkami.
Ostatné Matejove zúbky v podstate ešte nie je ani vidieť, len ich cítiť na dotyk. Prvý, čo vykukol, sa mu však už belie v ústočkách.

Prvá fáza Matejových zubov je zatiaľ bezproblémová. Malý to zvládol hrdinsky a moje obavy z prebdených nocí a horúčok sa našťastie úplne rozplynuli.

Masírovanie gélom

Nášmu zubatému chlapčekovi sa snažím pomôcť aj masírovaním ďasienok. Raz alebo dvakrát do dňa mu ich masírujem gélom, čo mi odporučili v lekárni. Snažím sa mu ním uľaviť, keď Matej začne srdcervúco plakať, no keď sa dotknem jeho zúbka, plače ešte viac. Tak mi dáva najavo, že to je zdroj jeho bolesti. Malý zvykne mrnkať aj pred spaním, no to len chvíľu, dáva si vtedy palček do úst. Ak to takto ostane, a zúbky ho viac trápiť nebudú, budeme všetci spokojní, je to naozaj len minimum starostí.

Nepríjemné zistenie

Cez týždeň nás opäť čakala návšteva lekárky. Mateja pomerala, odvážila a je to ozaj poriadny kus chlapa – má 7,80kg a 75cm. Doktorka sa s Maťkom chvíľu hrala a bola s ním nadmieru spokojná. Ja s celým priebehom kontroly tiež, teda až dovtedy, kým doktorka nezačala počúvať Matejovo srdiečko. Povedala, že počuje jemný šelest. Ako to vyslovila, doslova ma zamrazilo a chcela som vedieť, čo to znamená, či to už počula aj pred tým. Povedala, že to počuje prvýkrát, takže to nie je nič vrodené a najskôr to bude súvisieť s nedostatkom železa v krvi. Trošku sa mi uľavilo, no samozrejme, pokojná nie som. Predsa som len bola zvyknutá, že sa s Matejom vyvíja všetko bez problémov. Problém železa je však u Mateja dosť pravdepodobný, lebo aj ja mám málo červených krviniek a keďže Maťko dostáva vo veľkej miere všetku výživu odo mňa, je možné že aj moje mlieko obsahuje málo železa.

Snáď to pomôže

Hneď, ako sme vyšli od lekárky, som preto rovno šla na trh. Kúpila som čučoriedky, černice a všetko, o čom som vedela, že obsahuje železo. Maťko dostal navyše povinne zopár lyžíc brokolice.
Potom som sa nechala manželom a jeho rodičmi viackrát utešiť, že je to bežná vec u detí a trochu som sa upokojila. Aj tak na to ešte občas myslím a dúfam, že pri budúcej návšteve doktorka povie niečo menej znepokojujúce.

Prvá noc mimo domov

Máme však za sebou pekné dni, boli sme aj na chate u manželových rodičov a zmena prostredia nám všetkým veľmi dobre prospela.

Najväčšiu radosť však mala moja svokra, lebo Maťko je jej zdroj neutíchajúcej radosti. Celý deň sa mu venovala, takže sme si s manželom dovolili prvýkrát opustiť Maťka na hodinu a zašli sme si na prechádzku len sami dvaja. Keď sme sa vrátili, Maťko bol pokojný a práve zaspával, no zaspal až keď nás uvidel prichádzať. Prespali sme tam jednu noc a bola to tiež prvá Matejova noc mimo domova.

Pre všetkých to bol príjemný výlet a skúsenosť zároveň. Samozrejme nechýbala ani naša tradičná prechádzka lesom.

Držte palce nech sa nám železo upraví a nebudem už zažívať podobné „lekárske“ stresy.

Maja + Matej

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist