BABY LIVE! Matej (23): Prvý zúbok už rastie

Máme za sebou príjemný týždeň. Príjemné bolo jednak počasie – ani zima, ani horúčava, a vďaka tomu sme mohli vyraziť na príjemné prechádzky. Navyše nám Maťko pripravil aj jedno prekvapenie. Samozrejme, príjemné. Rastie mu už prvý zúbok a čo ma na tom najviac teší, rast zatiaľ nesprevádzajú žiadne nepríjemnosti. Horúčky a prebdené noci sa nám snáď vyhnú aj naďalej.

Veľmi sa teším, že sa vrátil čas našich spoločných prechádzok a výletíkov do lesa. Počasie je teraz na to takmer ideálne. Býva síce často zamračené, ale mne osobne takáto klíma veľmi vyhovuje. Je príjemne – ani nie priveľmi teplo, ani zima. Maťkovi dám dve vrstvy oblečenia, posadím ho do babyvaku a môžeme sa prechádzať, kým nás to baví.

Keď na prechádzky, tak s babyvakom

Babyvak je dobrým pomocníkom, kočík využívame minimálne. Čo mi je až trošku ľúto, lebo manželova mama nám ho kupovala nový a používali sme ho zatiaľ len do Matejových dvoch mesiacov. No verím, že jeho čas ešte príde, keď Maťko dorastie. Vanička mu totiž už nestačí, keď sa nemôže poriadne pozerať na svet okolo seba a do športového je ešte primalý. Takže na prechádzky využívame najčastejšie babyvak a Matej takto spoznáva okolitý svet, samotné obzeranie okolia mu ale nestačí, chvíle si kráti satím podbradníka, ktorý mu musím zavesiť pred každým výletom na krk, lebo inak by zaslinil všetko naokolo. Druhou možnosťou je, že si chytí svoj alebo aj môj prst a začne si ho sať a hrýzť do neho.

Prvý zub – zatiaľ len úsmev

No a práve vďaka tomu som to zistila! Bolo to počas prechádzky lesom a ako Maťko začal sať môj prst, objavila som v jeho ústach niečo, čo som nečakala. Maťkovi rastie prvý zúbok! Bolo to pre mňa veľké prekvapenie!
Najprv som tomu dokonca ani nechcela veriť, lebo som si rast zubov predstavovala hrôzostrašne, najmä podľa toho, čo som počula od ostatných mamičiek – zapálené ďasienka, krik a možno aj zvýšená teplota.
No náš Matej sa ako vždy spokojne usmieva a keby som prstom nenahmatala vľavo dole ostrý kúsok zúbku predierajúci sa von, ani by som netušila, aká prevratná vec sa deje v jeho ústach. Vydýchla som si, lebo z rastu zúbkov som mala poriadny strach, ale ako sa zdá, nie je to nič strašné a dúfam, že ďalší priebeh nebude o veľa komplikovanejší.

PNka končí, opäť budeme doma sami

Túto významnú udalosť sme oslávili pár lyžičkami hruškovej výživy. Aj keď sa Maťkovi nové chute páčia a otvára ústa pre ďalšie sústo, dávam mu zatiaľ len jednu až tri lyžičky denne, nech si zvyká pomaly. Prechádzky sú veľmi prospešné pre nás všetkých – Maťko si nejaký čas aj pospí na čerstvom vzduchu, ja sa dostávam do lepšej kondície. Manželovi už skončila PN-ka, môže sa teda voľne pohybovať aj v inom čase, ako mal určené. Ešte si môže čerpať týždeň dovolenky, takže si tento čas môžeme všetci traja do sýtosti užiť. Musíme to využiť, kým sme ešte spolu, po nástupe manžela do práce, to bude pre ťažšie. Už som si pomaly zvykla, že sme na Mateja počas dňa dvaja.

Kliešťom sme sa zatiaľ vyhli

pomaly od narodenia. dým výletom ho natieram proti hmyzu a večer ho poriadne kontrolujem aj zo dva alebo trikrát, či nemá nejaký štípanec, alebo nebodaj kliešťa, ale zatiaľ sa nám našťastie nič také neprihodilo, ani len malý štípanec od komára.

Maťko je jednoducho bezproblémové dieťatko tešiace sa zo života a pre nás je to najväčšie šťastie, aké nás mohlo stretnúť. Stále robí veľké pokroky, niekedy sa pokúša už aj sám sedieť, myslím, že je to už len otázka dvoch – troch týždňov a dokáže to.

Myslím, že Maťko svoj polrok bude môcť osláviť už po sediačky. Tento čas sa už blíži, oslavovať budeme 1. septembra.

Maja + Matej

Viac o téme: kočík

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist