Princezná ze mlejna

Keď som otehotnela druhýkrát, mali sme už deväťročnú dcérku Mišku. Miška má dve mená Michaela Magdaléna. Občas som s tým mala problém na úradoch, že sa jej meno nevojde do kolónky a aj samej Miške sa nepozdávalo, že má mená dve, preto sme sa rozhodli, že druhému drobčekovi dáme len jedno meno.

Žiadne „okukané“ meno

Nechceli sme vybrať také meno, keď pani učiteľka v škôlke alebo nejaká mamina na detskom ihrisku zavolá menom svoju ratolesť, otočí sa päť malých drobčekov.

Aleško?

Nevedeli sme, či to bude dievčatko alebo chlapček, ale spontánne som mu začala hovoriť Aleško. Páčilo sa mi, pretože bolo také „neokukané“ a páčilo sa to aj manželovi a dcérke, tak bolo rozhodnuté.

Avšak bude to dievčatko

Ale samozrejme len do ultrazvuku, keď nás pán doktor vyviedol z omylu a oznámil, že to bude dievčatko. Čo teraz bude z Aleška? Malá Aleška asi nie, tak sme začali vyberať meno pre dcérku a sestričku.

Demokratický výber zlyhal

Chceli sme, aby sa meno páčilo aj našej Miške, tak sme ju zapojili do vyberania. Každý z nás si zobral kalendár a dohodli sme sa, že vypíšeme niekoľko mien a keď sa zhodneme na jednom mene, tak také meno dáme našej malej babuľke. Ale problém bol, že keď sa zhodli dvaja, tretiemu sa meno nepáčilo. Čo ďalej?

Z okruhu známych alebo rodiny?

Snažili sme sa vybrať meno podľa toho, či poznáme niekoho milého, dobrého, s pekným menom, či už z rodiny, z okruhu známych, alebo z televízie. Poznali sme, ale opäť žiadna zhoda.

Do úvahy pripadala jedine Alexandra, ale nastal ďalší problém. Budeme ju volať Alexandra? Určite nie, je to dlhé a dieťa potrebuje nejakú zdrobnelinku, takže Saška Pár dní sme si mysleli, že sme dobre vybrali, až kým sme neboli na detskom ihrisku a tam jedna maminka zakričala „Saša, ideme domov!“ a Saša bol chlapec. Takže naša Aleška Saška bola zatiaľ bez mena.

Rozprávka presvedčila aj ostatných

Dni ubiehali, ja som bola na rizikovom, väčšinu dňa som preležala, dcérka bola v škole, manžel v práci a ja som listovala v kalendári a pozerala telku. Vybrala som jedno meno, ktoré som si predtým veľmi nevšimla, teraz mi však padlo do oka, tiež bolo také „neokukané“.

Povedala som ho večer rodine. Manželovi sa to veľmi nezdalo a dcérka urobila miernu grimasu. Nechala som ich tak a začala som naše drobátko oslovovať novým menom. Boli sviatky a v televízii bežali rozprávky. Keď dávali „Princeznú ze mlejna“, bolo rozhodnuté a moje meno sa predsa len ujalo. Začalo sa páčiť aj Miške aj manželovi.

Princezná Eliška

Prišiel náš veľký deň. Manžel bol pri pôrode a narodilo sa nám naše krásne zdravé dievčatko – Eliška. Občas mi aj teraz manžel povie, že krajšie meno si už pre našu malú slečnu nevie predstaviť. Niekedy sa stane, že sa ma občas niekto opýta, prečo má české meno, alebo nám povie, že má kráľovské meno. Eliška je aj v slovenskom kalendári, takže aj meninky oslavujeme.

M.

10.11.2009 4:51 | autor: Luděk Hrouda
Viac o téme: dieťadievčatkomená

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist