Nezabudli ste na niekoho? či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Určite, čerta, Mikuláša aj anjela máte na zajtra prichystaných, dohodnutých alebo ich včas odchytíte na ulici. Samozrejme, ak je vaše dieťa už na návštevu z pekiel pripravené.

Za Mikulášskou nádielkou sme ale, my beznádejní dospelí, natešení na detskú radosť, chvíľkové zdesenie, či zatiaľ len túžiaci po pocite, že i my patríme k tomu ľudskému uzlíku. Takže?

Nezabudli sme na nejakých natešených ľudí, ktorí by tomu nášmu drobčekovi veľmi radi priniesli nejakú tú dobrotu? Veď veľakrát aj neprístupná teta alebo mrzutý dedko sa rozplývajú nad tým, že majú koho potešiť.

Venujme teda chvíľku malej inventúre našich najbližších, či by nechceli „byť u toho“.

Malá skúška

A hneď to môžeme brať ako malú skúšku na tú veľkú, teda vianočnú nádielku. Možno „objavíme“ niekoho, kto na naše pozvanie už dlho čaká.

A možno prídeme aj na to, že vlastne i na ten Štedrý deň môžeme byť štedrejší. Nie, nebudeme viac utrácať.

Stačí, keď si spomenieme, ako v krásnych časoch Babičky zo Starého bělidla vybiehali gazdinky od stola, aby k nemu priviedli napríklad náhodného pocestného. Len aby ich bol párny počet. Traduje sa, že to nosilo nešťastie na celý ďalší rok.

Dnes už nemusíme vybiehať z chalúp, aby sme ulovili osamoteného okoloidúceho, nasypali dobytku a hydine, aby bolo po celý rok dobre.

Stačí zaloviť v mobilnom adresári a možno iba nepreskočiť meno, ktorého nositeľ je možno veľmi sám. A nie je vôbec „cudzí“.

Čas adventu a vianočné sviatky nie sú len o hojnosti v hrncoch, ale hlavne o našej štedrosti. A ako hovorí múdre príslovie: najviac dostane ten, ktorý dáva.

A vôbec to nemusia byť nové papuče alebo teplý rezeň. „Stačí“ sa podeliť o to najcennejšie, o vlastný čas a priazeň.

Ale nabudúce sa už naozaj vrhneme na darčeky. Veď aj to vymýšľanie a nakupovanie môže byť fajn. Iba nesmieme podľahnúť. Čomu? O tom až v pondelok.

Je štvrtého decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

3. decembra

Predbehnúť môžeme aj čertov či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Predbehnúť čertov? Veď to vlastne musíme. Práve dnes môžeme v pokoji nakúpiť na mikulášsku nádielku pre našich drobčekov.

Trochu ovocia, nejaká tá dobrota, možno maličká hračka a niekde hlboko na dne, malý zemiak. To len pre prípad, že by sme chceli pripomenúť nejaký ten malý hriech. Ale to naozaj len v naliehavých prípadoch.

Potom už stačí len pekný sáčok či košík a nádielka sa môže chystať. Alebo…

Je tretieho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, žienky domácej,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Alebo môžeme svojim najmenším z mikulášskej nádielky urobiť „živý“ adventný kalendár. Veď keď sa dajú dohromady kôpky dobrôt od kamarátov, starých rodičov a ďalších príbuzných, náš drobček sa môže v tej mikulášskej kope úplne stratiť.

A radosť? Ťažko jasať nad tromi kilami pomarančov, dvoma zväzkami banánov, pol tuctom kinder vajíčok…

Čokoládová nuda

Ak patríte k hravým rodičom, určite pre vás nebude problém rozložiť túto maxi-nádielku na každý deň až do Vianoc. Pokiaľ máte už väčšieho drobčeka, teda schopného vlastných prieskumov, nie je väčšia radosť, ako keď sa každý deň zobúdza s jasnou úlohou – nájsť ďalší kúsok mikulášskej nádielky. A ešte tým elegantne vyriešite „adventný kalendár“ – čo deň, to „objavený poklad“, bez vcelku nudného vylupovania stále rovnakých čokoládiek.

Ak hrozí, že vaša ratolesť vďaka nedočkavosti urýchli už aj tak neľudský čas svojho budíčku, môže sa hľadanie odohrávať aj pred spaním. A zaspávanie s pocitom lovca s „korisťou“ vedľa postieľky je určite presladké.

Pohrať? S oteckom!

Avšak, ak ste rodičom zatiaľ nič netušiaceho drobčeka, ktorý na pomaranči ocení iba jeho výraznú farbu, a mamine mlieko je zatiaľ jeho favorit, potom sa pohrajte napríklad….s oteckom.

Prečo by práve on nemohol mať svoj „živý“ kalendár? Milú pozornosť na každý deň určite vymyslíte, aj keby to mal byť raz „poukaz“ na jednu nerušenú noc mimo počutia postieľky či naopak „poukaz“ na noc v jej tesnej blízkosti.

A ak to budete striedať so zatúlaným pomarančom pod vankúšom alebo lízatkom miesto vreckovky v pánskom obleku, potešíte ho určite až do ďalšieho „hľadania“

. A verte, že takto hýčkaný ocko, ako vyslanec Ježiška, potom napríklad s väčšou veľkorysosťou vstúpi do obchodu pre darček pre svoju zábavnú polovičku. Nie nie, kvôli tomu to ale nerobíme.

I keď už dávno odrástol mamkinej zástere, rád sa ňou nechá aspoň na chvíľku rozmaznávať. Aj keď ju už nosí jeho žena. Vlastne práve preto. A takto dobre naložený chlapec,…áno, tá troška premýšľania stojí za to…

Zajtra: Nezabudli ste na niekoho?

16.2.2010 11:05 | autor: Luděk Hrouda
Viac o téme: dieťamatkymlieko

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist