Koza pod stromčekom či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Vymyslieť, nakúpiť, priniesť, zabaliť, rozdať. Tak dobre známy vianočný kolotoč. Pokiaľ už máte väčšinu darčekov nakúpených či aspoň vymyslených, ale stále vám chýba NÁPAD pre vašich blízkych, ktorí už všetko potrebné majú, potom máme zaujímavý tip..

Je ôsmeho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno

„Keď som minulý rok pod stromčekom našla krásnu vianočnú obálku, moja fantázia sa rozbehla na plné obrátky,“ priznáva tridsaťročná Viera, mamka niekoľkomesačnej Veroniky.

„Bola som ešte len krátko tehotná, a tak mi hlavou prebehli obrazy od wellness víkendu, cez návštevu kozmetického salónu až po pár exotických dní v zahraničí. Keď som trasúcou sa rukou vyťahovala poukaz, bolo úplné ticho.

Exotický nádych sa darčeku naozaj uprieť nedal. Vykukol na mňa poukaz na: rok výživy pre jedného afrického drobčeka! Sklamanie som úplne nedokázala potlačiť, ale potom som mamku, „Ježiška“, musela objať: „Vieš, ja ti môžem dať darček tak za desať euro, a tak som radšej nakŕmila jedno hladné dieťa,“ prehlásila.

Vďaka, mama

„Ešte v noci som na mamu musela myslieť. Ako elegantne mi dokázala pripomenúť, že sa máme naozaj dobre, a že ten nový poťah na pohovku pokojne počká,“ dodáva Viera. „A wellness? To mám každý deň v parku s kočiarom. Ďakujem, mama, za pripomenutie tých krásnych samozrejmostí!“

Nebojme sa siahnuť po tomto netradičnom darčeku. Veď taká „koza“ po stromčekom, síce len na kúsku papiera, môže celý večer dokonca veľmi príjemne rozveseliť.

Pokiaľ si však nie ste istí, či sa vám chce páchať pod stromčekom takto netradičné dobro, potom verte, že svetrov, kozmetiky či kníh je na predvianočnom trhu stále dosť. A možno budúci rok dôjde aj na tú kozu.

A zajtra? To už nás čaká vianočné maškrtenie. Možno objavíme i zdravé recepty…

Pár tipov na dobro:

Darujte „pravý darček“.

Kúpte kojeneckú výživu bábätku v Namíbii alebo kozu pre celú rodinu v Kongu. Zoznam všetkých „pravých darčekov“ nájdete tu.

Vyberte si zo širokej ponuky darčekov vzťahujúcich sa nielen k vianočným sviatkom, ktoré ponúka Unicef vo svojom e-shope. Okrem blahoželaní a rôznych papiernických potrieb môžete adoptovať napríklad „E-bábiku“, zakúpiť ručne vyrobený šál z Peru alebo tričko s motívom pre deti.

Nakupujte férovo!
Nákupom fair trade výrobkov totiž zaistíte, že vaše peniaze sa vrátia tam, odkiaľ pochádza samotný výrobok, a nedostanú sa k dodávateľom, ktorí cenu zvyšujú vo svoj prospech.

Kúpte si baby šál z Guatemaly alebo rôzne vianočné balíčky alebo remeselné výrobky ako dekorácie do bytu.

V rámci fair trade môžete samozrejme naraziť na celkom priaznivé ceny bio potravín.

7. decembra

Hlavne nepodľahnúť
Je to každý rok rovnaké. Predsavzatie, že tento rok už naozaj budeme rozumní: darčeky nakúpime hlavne deťom a my, dospelí, si dáme len maličkosti. Alebo len užitočné darčeky. Tu ale pozor!

Je siedmeho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, žienky domácej,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Čo je pre niekoho praktický darček, pre iného môže byť len otravným pripomenutím každodenných povinností.

„Gril, to bola posledná kvapka, keď som povedala – a dosť!“ spomína Helena Kadochová. Každé Vianoce dostala skutočne praktický darček. Žehličku, aby sa jej lepšie žehlili manželove košele, vysávač, aby vysávala s radosťou, a gril, aby sa jej, vegetariánke, jednoduchšie grilovalo kurča, najobľúbenejšie manželovo jedlo.

„Vtedy som sa vzbúrila a zdelila prekvapenej rodine, že od budúcich Vianoc neprijmem už žiadne „praktické“ darčeky.“ Od tej doby je naozaj rozmaznávaná kozmetikou, či poukážkami na krásu, pohodu alebo nákup. Nepraktických věcí, zato věcí pro radost.

Vianoce inak

A to je práve ono. Niekedy stačí len malý krok z vyjazdených koľají a určite nás napadne, čím nahradiť obligátne papuče, ponožky, mydlo,… Nebojme sa uchopiť Vianoce trochu netradične. Obdarujme svojich blízkych napríklad….zážitkami.

A nemusí to byť len let balónom či jazda bagrom, čo by v rozpočte, v ktorom hlavnú položku predstavujú plienky a sunar, mohlo zanechať ranu skoro smrteľnú. Zážitky sa dajú pripraviť aj podomácky:

Poukaz na stráženie detí

„Môj mladší brat mal veľkú radosť, keď som mu požičala náš byt na víkend. Či si tam vezme slečnu alebo usporiada ROZUMNÝ večierok, bolo len na ňom,“ spomína Jitka, mamka dvojročného Janka. „Musím povedať, že prejavenú dôveru ocenil.

Byt mi predal v perfektnom stave a k tomu ešte s čerstvou kyticou na stole. A od tej doby má aj viac času sa za mnou zastaviť na kus reči.“

Áno, niekedy sa stačí len trošku zamyslieť a možno aj prekročiť tieň vlastného pohodlia, nedôvery, zažitých zvykov, …

„Naši nám dali minulý rok úžasný darček,“ usmieva sa Silva, mamka dvojročného Jakuba a štvorročnej Natálky. „Okrem pár milých drobností sme pod stromčekom našli krásne ozdobenú obálku a v nej: poukaz na štrnásť dní stráženia detí!

Bolo to od mojich rodičov naozaj veľkorysé, pretože obidvaja pracujú, majú veľa záujmov a priateľov, ale dva týždne, hoci aj dovolenky, si vyčlenili pre naše deti. Záležalo len na nás, či si to budeme vyberať po dňoch alebo odcestujeme s manželom napríklad na celý týždeň,“ dodáva.

Pokiaľ však chcete ostať u tradičných darčekov, venujme im najprv trochu času. Napíšme si svoje blízke duše na zoznam, popremýšľajme, čo by nás na ich mieste potešilo a až potom vyrazme. Určite tak ušetríme viac času, ako keď sa vydáme do obchodov s tým, že: snáď „niečo“ stretneme.

Čomu nepodľahnúť?

Len nepodľahnúť. Čomu?

Tlaku, že ten pravý darček musí byť „in“, moderný a teda aj drahý. Všadeprítomná reklama neodhadne, čím urobíme radosť. Sme to my, kto pozná svojich blízkych a vie, po čom túžia, čo im urobí radosť.

A už vôbec sa nenechajme zlákať „výhodnou“ pôžičkou na nákup darčekov. Ona je určite výhodná, ale ako pre koho….

Stretávanie

Radšej si urobte čas na kávu či čaj, napríklad v baby-kaviarni, s kamarátkou alebo s niekým, na koho ste v poslednej dobe nemali čas. Veď aj stretávanie patrí do času adventu.

Pokiaľ však už vaši blízki všetko majú a chcete ich naozaj prekvapiť a zároveň pobaviť, potom im darujte…ale o tom až zajtra.

4. decembra

Nezabudli ste na niekoho? či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Určite, čerta, Mikuláša aj anjela máte na zajtra prichystaných, dohodnutých alebo ich včas odchytíte na ulici. Samozrejme, ak je vaše dieťa už na návštevu z pekiel pripravené.

Je štvrtého decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, gazdinky,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Za Mikulášskou nádielkou sme ale, my beznádejní dospelí, natešení na detskú radosť, chvíľkové zdesenie, či zatiaľ len túžiaci po pocite, že i my patríme k tomu ľudskému uzlíku. Takže?

Nezabudli sme na nejakých natešených ľudí, ktorí by tomu nášmu drobčekovi veľmi radi priniesli nejakú tú dobrotu? Veď veľakrát aj neprístupná teta alebo mrzutý dedko sa rozplývajú nad tým, že majú koho potešiť.

Venujme teda chvíľku malej inventúre našich najbližších, či by nechceli „byť u toho“.

Malá skúška

A hneď to môžeme brať ako malú skúšku na tú veľkú, teda vianočnú nádielku. Možno „objavíme“ niekoho, kto na naše pozvanie už dlho čaká.

A možno prídeme aj na to, že vlastne i na ten Štedrý deň môžeme byť štedrejší. Nie, nebudeme viac utrácať.

Stačí, keď si spomenieme, ako v krásnych časoch Babičky zo Starého bělidla vybiehali gazdinky od stola, aby k nemu priviedli napríklad náhodného pocestného. Len aby ich bol párny počet. Traduje sa, že to nosilo nešťastie na celý ďalší rok.

Dnes už nemusíme vybiehať z chalúp, aby sme ulovili osamoteného okoloidúceho, nasypali dobytku a hydine, aby bolo po celý rok dobre.

Stačí zaloviť v mobilnom adresári a možno iba nepreskočiť meno, ktorého nositeľ je možno veľmi sám. A nie je vôbec „cudzí“.

Čas adventu a vianočné sviatky nie sú len o hojnosti v hrncoch, ale hlavne o našej štedrosti. A ako hovorí múdre príslovie: najviac dostane ten, ktorý dáva.

A vôbec to nemusia byť nové papuče alebo teplý rezeň. „Stačí“ sa podeliť o to najcennejšie, o vlastný čas a priazeň.

Ale nabudúce sa už naozaj vrhneme na darčeky. Veď aj to vymýšľanie a nakupovanie môže byť fajn. Iba nesmieme podľahnúť. Čomu? O tom až v pondelok.

3. decembra

Predbehnúť môžeme aj čertov či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Predbehnúť čertov? Veď to vlastne musíme. Práve dnes môžeme v pokoji nakúpiť na mikulášsku nádielku pre našich drobčekov.

Trochu ovocia, nejaká tá dobrota, možno maličká hračka a niekde hlboko na dne, malý zemiak. To len pre prípad, že by sme chceli pripomenúť nejaký ten malý hriech. Ale to naozaj len v naliehavých prípadoch.

Potom už stačí len pekný sáčok či košík a nádielka sa môže chystať. Alebo…

Je tretieho decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, žienky domácej,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Alebo môžeme svojim najmenším z mikulášskej nádielky urobiť „živý“ adventný kalendár. Veď keď sa dajú dohromady kôpky dobrôt od kamarátov, starých rodičov a ďalších príbuzných, náš drobček sa môže v tej mikulášskej kope úplne stratiť.

A radosť? Ťažko jasať nad tromi kilami pomarančov, dvoma zväzkami banánov, pol tuctom kinder vajíčok…

Čokoládová nuda

Ak patríte k hravým rodičom, určite pre vás nebude problém rozložiť túto maxi-nádielku na každý deň až do Vianoc. Pokiaľ máte už väčšieho drobčeka, teda schopného vlastných prieskumov, nie je väčšia radosť, ako keď sa každý deň zobúdza s jasnou úlohou – nájsť ďalší kúsok mikulášskej nádielky.

A ešte tým elegantne vyriešite „adventný kalendár“ – čo deň, to „objavený poklad“, bez vcelku nudného vylupovania stále rovnakých čokoládiek.

Ak hrozí, že vaša ratolesť vďaka nedočkavosti urýchli už aj tak neľudský čas svojho budíčku, môže sa hľadanie odohrávať aj pred spaním. A zaspávanie s pocitom lovca s „korisťou“ vedľa postieľky je určite presladké.

Pohrať? S oteckom!

Avšak, ak ste rodičom zatiaľ nič netušiaceho drobčeka, ktorý na pomaranči ocení iba jeho výraznú farbu, a mamine mlieko je zatiaľ jeho favorit, potom sa pohrajte napríklad….s oteckom.

Prečo by práve on nemohol mať svoj „živý“ kalendár? Milú pozornosť na každý deň určite vymyslíte, aj keby to mal byť raz „poukaz“ na jednu nerušenú noc mimo počutia postieľky či naopak „poukaz“ na noc v jej tesnej blízkosti.

A ak to budete striedať so zatúlaným pomarančom pod vankúšom alebo lízatkom miesto vreckovky v pánskom obleku, potešíte ho určite až do ďalšieho „hľadania“. A verte, že takto hýčkaný ocko, ako vyslanec Ježiška, potom napríklad s väčšou veľkorysosťou vstúpi do obchodu pre darček pre svoju zábavnú polovičku. Nie nie, kvôli tomu to ale nerobíme.

I keď už dávno odrástol mamkinej zástere, rád sa ňou nechá aspoň na chvíľku rozmaznávať. Aj keď ju už nosí jeho žena. Vlastne práve preto. A takto dobre naložený chlapec,…áno, tá troška premýšľania stojí za to…

Zajtra: Nezabudli ste na niekoho?

2. decembra

Ako naháňať čertov? či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

„Ale pani, to si nás musíte objednať najneskôr v septembri! Čerti sú už zadaní,“ dozvedela sa naša kamarátka, zaskočená mamička dvoch drobčekov, ktorá chcela dopriať svojim deťom a deťom svojej sestry domácu mikulášsku nádielku.

Keď si povzdychla, že snáď v polke novembra nie je na objednávku čertovej návštevy tak neskoro, bodrý chlapík sa nad ňou zľutoval: „Tak jedine, že by si vás vzali až po šichte, teda niekedy okolo desiatej večer,“ navrhol. S rozpačitým ďakujem bol odmietnutý, pretože drobčekovia by túto očakávanú návštevu určite prespali.

Je druhého decembra a Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom malom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, žienky domácej,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Čertovská liaheň

Nenechajte si radosť pokaziť stresom. Verte, že práve náhradné riešenie býva mnohokrát to najlepšie. Stačí sa len trochu porozhliadnuť okolo seba. Otecko, švagor, dedko, brat, kamaráti….Skvelá čertovská liaheň!

Niekto z nich určite s chuťou na seba namotá balíček vaty (pozor – pri podávaní rozličných liehovín získava podivný farebný nádych!), naviaže na seba baraniu predložku či obrátený kožuštek, ktorý aj tak v skrini dlho smúti, a obratom sa vráti do svojich detských čias.

Do zabudnutých dôb radostného očakávania a márne potlačovaného strachu z pekelnej návštevy. A anjel? I ten môže nosiť nohavice…

Verte, že chvíle, kedy si so svojím už dospelým chlapčekom budete časom „nad jedným“ rozprávať, ako to bolo fajn, keď ste si spolu v čertovských chlpoch vyrozprávali drobné hriechy, aby ste si potom večer v posteli mohli šuškať: „Neboj, ja ťa pred všetkým ochránim,“ je i pre vás navždy…

My, hriešnici

A pokiaľ je chlapov práve nedostatok, určite nie je problém odchytiť na ulici skupinku rozumne vyzerajúcich čertov a anjelov sprevádzajúcich Mikuláša, nenápadne im vtlačiť adresu a telefón do ruky alebo sa s nimi dohodnúť ináč.

Veď „nádielka“ sa môže odohrať priamo na ulici a dobroty potom „hľadať“ doma. Keď je však dieťaťa maličké či obzvlášť bojazlivé, nie je potreba ho postaviť priamo pred pekelníka. Stačí chvíľku pozorovať čertovský tanec za oknami. I na diaľku vám drobček sľúbi asi všetko.

Len nezabudnite, že to naše dieťa je predovšetkým ľudská duša. Takže i trochu hriešna…

Zajtra: Akú nádielku kúpiť a hlavne nezabudnúť pozvať tých, ktorých máme my a naše deti radi.

1. 12. 2009

Vianočné odpočítavanie začalo! či Adventný kalendár pre (ne)dokonalé matky

Áno, už je to tak. Prvá plápolajúca sviečka na adventnom venci zahájila krásny čas vianočný.

A vyslala jasnú správu: Vianoce sa rýchlo blížia. Ako všetko zvládnuť, na nič nezabudnúť, všetko si užiť, trochu sa tešiť a hlavne: nezblázniť sa?

V našom adventnom seriáli sa vás pokúsime týmto náročným, ale zároveň krásnym časom sprevádzať. Tak, aby ste si ho s vašimi deťmi čo najviac užili a pritom zostali v roli mamky, manželky, partnerky, žienky domácej,… Nie, nemusíte byť dokonalé. Ale spokojné áno.

Dnes je prvý december. Vyhraďme si tento deň na prípravu malého scenára budúcich dňov. Len čo si v pokoji urovnáme myšlienky a rozmotáme valiacu sa guľu tušených povinností, lepšie zistíme, čo všetko počká…

Na prvý papier napíšme všetko, čo musíme zariadiť, na druhý, čo musíme upratať a na ten posledný zoznam darčekov, ktoré musíme „Ježiškovi“ včas podsunúť.

Škrtajme

Pokiaľ ma prvý zoznam viac ako desať položiek, vezmime si farebnú ceruzku a preškrtajme všetko, čo počká, napríklad do Nového roka. Samozrejme okrem nedočkavých zloženiek a neodkladných úradov.

Ak vás naopak vydesí zoznam číslo dva, teda úloh, ktoré v rámci upratovania domácnosti sama sebe zadávate, nechajte ho uležať aspoň do zajtra a potom ho podrobte revízii.

Verte, že Ježiško príde aj do domácnosti, kde nebudú vypratané skrine, poukladané zásuvky a naškrobené všetky záclony. Veď tou najväčšou ozdobou je váš drobček, či tehotenské bruško a taktiež pohoda okolo vás. A tu vám upratané skrine nezaručia. A ako na darčeky? Aj to vám prezradíme v následujúcich dňoch.

A upratovanie?

Áno, upratovanie je tiež jedným z predvianočných rituálov, ale záleží len na vás, ako veľmi sa ním necháte zviazať.

Muži určite viac než naleštenú podlahu ocenia oddýchnutú a dobre naladenú ženu. Vianoce nie sú súťaž.

Takže nezabudnite, nemusíte byť na všetko sama! Zapojte aktívne partnera, poprípade staršie deti. Naviac tým posilníte vašu rodinnú spolupatričnosť.

Nevyžadujte dokonalosť. Nechajte priestor pre srandu, improvizáciu, náhodu a kúzlo. Nestaňte sa otrokmi svojich vlastných požiadavkov.

Vypustiť môžete: umývanie okien a generálne upratovanie. Hlavný je vytretý prach, povysávané, umyté kľučky a uloženie nepatričných vecí na patričné miesta.

Možno sa oveľa viac pobavíte pri naháňaní čertov. Ale o tom až zajtra.

10.12.2009 10:08 | autor: Luděk Hrouda

Ďalšie blogy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist