KLUB tehuliek (34): Horúčavy už dosť. Prosííím

Teplooo! To je to, čo aktuálne trápi Mirku a Katku a najmä ich ratolesti. Veď to poznáte, deti zle spia a ani jesť im nechutí.

Tehuľka Mirka: Na cestách!

Týždeň bol celkom rušný. Máme za sebou dlhú cestu vlakom, potom čľapotanie v bazéne i prechádzky a pieskovisko.

Veľké prípravy

Minule som vám spomínala, že sa chystám upratovať, a tak aj bolo. S Matejkom sme sa do toho pustili a napočudovanie nám to išlo celkom dobre. Síce som to všetko nestihla, ako som chcela, ale nevadí. Základ sme upratali.

Po upratovaní sme pokračovali v prípravách na našu cestu. Náš čas preto organizovala práčka, potrebovala som všetko naplánovať presne.

S Matejkom sme sa chystali na východ k babke – skladanie, príprava, aby som na nič nezabudla, balenie a pri tom som tatkovi uvarila guľáš, aby nám nehladoval. Škoda, že nemohol ísť s nami, ale žiaľ, práca nepustí. Niekto musí aj zarábať…

S Matejkom sme okrem toho klasicky nevynechali naše prechádzky vonku, vždy ide s nami aj nejaká hračka. Hoci občas zbytočne, vonku si totiž malý vždy niečo nájde. Niekedy sa nestačím čudovať, čo dokáže vymyslieť.

Prečítajte si tiež:

Krvné zrazeniny hrozia aj tehotným
Do lietadla s dojčaťom

Komfort železníc

No a cez víkend nás tatinko vyprevádzal na vlak. Aj nám veru bolo smutno, teda hlavne mne. Matej to ešte tak nevníma. Ale o to krajšie snáď bude privítanie.

Tak sme nasadli na vlak a v tej horúčave a šli takmer cez celé Slovensko. Babka býva na východnom Slovensku a 6-hodinová cesta bola na nevydržanie. Hlavne to teplo.

Sedeli sme vo vagóne pre mamičky s deťmi. Troška som bola pohoršená, že to bol taký starý, neklimatizovaný vagón. Toto by mohli slovenské železnice zmeniť. Matejko teda cestoval iba v plienke. Ak by som mohla, tak sa tam vyzlečiem aj ja:).

V cieli

Moje dieťa inak cestuje ukážkovo. Samozrejme, že som mu pribalila aj niečo na zábavu, ináč by to nešlo. Aj si vo vlaku trochu pochodil, posedel, pohral sa a jasné, že aj bublifuk mal úspech.

So spaním vo vlaku, tiež nemáme problém, to už je Matej zvyknutý od malička. Len neviem, aký mal problém, ale vôbec som ho nemohla zložiť na sedačku, lebo hneď začal plakať. Tak spal na mne a chúďatko malinké v brušku, bolo trošička stlačené. No zdriemla som si nakoniec aj ja. Vyjedli sme po ceste obaja všetky zásoby, čo sme mali a už len čakali a čakali…

Konečne nastala tá večerná hodina a my sme dorazili úspešne. To bolo radosti. S Matejka boli úplne nadšení.


Hry v bazéne

Do vody!

Nedeľa plná vody. Tieto nesmierne horúčavy sa nedajú vydržať. Napustili sme deckám bazén, to bolo teda radosti. Ale, čo robil Matejko v tej vode, som len oči vypliešťala. Tie šialenstvá, čo stváral. Čľapotal, hádzal sa, všetko, čo sa len dá. Ešte sa tam aj prechádzal a smial sa na tom.

Boli sme aj na prechádzke. Teda Matejko v kočíku, lebo to by bolo na dlho.

Zašli sme na cintorín, zapálila som sviečky ocovi, dedkom, babkám a vyrazili sme do nového parku u nás na dedine. Je tam úplne perfektne. Prerobili to krásne. Matejko sa hneď ujal fontány a celý bol mokrý. Pohojdal sa, vybehal a pokračovali sme do cukrárne. Tá na naše poľutovanie bola zavretá. Ale tak sme si sadli vedľa v krčmičke na terasu, dali starú dobrú malinovku v sklenenej fľaši. Pamätáte?

Chlad, kde si?

V týchto teplách sa tak ťažko Matejkovi zaspáva. Skôr, ako o 20:30 nezaspí a vstáva najnovšie o 6:00, jedno utorkové ráno dokonca o 5:00. To ma skoro porazilo. Už nech sa trošičku ochladí.

Rodina ma zapriahla a robila som opatrovateľku, brat bol v práci, mama a sestra sú učiteľky a museli tiež ešte do práce, tak som strážila Samka a Tomáška – to sú Matejkovi bratranci. Ale musím ich všetkých troch pochváliť, boli úplne zlatí, poslúchali na slovo. Teda sme to zvládli na 1ku!

Poobedie sa znova nieslo v znamení bazénu a domáceho pieskoviska. Matejko dostal vozíček, tak s ním frčal po celej záhrade. A ako rozmýšľam, tak takto rýchlo nám ubehol celý týždeň a ja som sa prehupla už do 15. týždňa.

Cítim sa oveľa lepšie, únava pominula aj nevoľnosti. Chuť do jedla sa mi tiež vrátila. Takže konečne si môžem plne užívať moje druhé tehotenstvo.

Z krásneho východu vás zdraví Mirka.


Mirka sa už prehupla do 15. týždňa, takto sa vyvíja jej bábätko v brušku.


Katka: Teplo či fľaška. Nové trápenia

Kebyže mi je len teplo, tak sa nad tie horúčavy prenesiem, no keď trpí Nela, nechce spať a ani jesť, je to na nevydržanie. Jej plač sa zmenil na škrek.

Nič nezaberalo

Pomóóc! Toto počasie nás ubíja – mňa, ale najmä Nelu. Posledné dni a víkend boli pre nás utrpením. Všetko sa to začalo piatkom. Vtedy Nela spala len nejakých 5 hodín za deň. Inak len plakala až škriekala, mala proste pekné nervy. Nič nepomáhalo. Žiaden druh utišovania nezaberal a ja som už bola zúfalá tiež. Nepomáhalo ani nosenie na rukách, ani kočíkovanie.

Najhoršie na tom bolo, že som potrebovala piecť. Plánovali sme večer oslavovať meniny Jána a Petra. Takže, slané pečivo, čo mi inak trvá napiecť 30 minút, mi teraz trvalo dobré 2-3 hodiny.

Samozrejme, že u mňa v kuchyni to vyzeralo ako po výbuchu. Múka bola všade a moje cestové obtlačky boli na všetkom, čoho som sa dotkla. Nestíhala som plniť cesto, piecť a zároveň utišovať Nelu.

Priorita však bola jasná, Nela na prvom mieste. Hoci som mala chvíľu pocit, že však nech si poplače, veď prestane, neprestala.

Keď som si ju s výčitkami zobrala po chvíli na ruky, lapala po dychu a dosť dlho jej trvalo, kým sa upokojila. Až som sa zľakla, či nie je v šoku alebo, či vie dobre dýchať.

Vyplakanie? Nie, ďakujem

Zaprisahala som sa, že ju už nikdy nenechám takto „poplakať si“. A to aj napriek tomu, že v mojom okolí sú názory, že dieťa treba nechať plakať. Vraj nech si nezvyká, že hneď k nemu niekto pribehne.

Takýto názor neviem prijať, najmä ak ide o takéto malé bábätká. Trhá mi to srdce, aj uši 🙂 Našťastie som mala doma ergonosič. Požičala mi ho suseda na skúšku a v prípade, že by sa tam Nelke páčilo, predala by mi ho za dobrú cenu. Bol najvyšší čas vyskúšať ho.

Šupla som doň Nelu a dúfala, že bude lepšie. Najskôr sa jej tam nepáčilo a nevedela si v tom nájsť miesto. Nakoniec, keď sa v ňom uhniezdila, zaspala a ja som mala takú pol hodinku na dokončenie koláčikov.

Nad tým ergonosičom však stále váham. Skúšala som ho potom viackrát, no Nele sa v ňom nepáčilo. Neviem, či kvôli teplu alebo, že jej to nevyhovovalo všeobecne.

Premýšľam na babyšatkou. No nikoho s takouto šatkou v okolí nemám. Ako už Mika písala, je to skvelá vec a hlavne pre novorodencov. Počujú tlkot maminho srdca a cítia vôňu jej pokožky. Chcela by som si to porovnať. Možno by to Nele viac vyhovovalo.

Psík je ako člen rodiny

V sobotu sme mali návštevu. Prišla ma pozrieť najlepšia kamarátka z detstva. Bohužiaľ, nezdržala sa u nás tak dlho, ako chcela. Odcestovala nečakane domov k rodičom, lebo ich psík ochorel a je s ním veľmi zle. Boli na vyšetreniach v Košiciach, v Rimavskej Sobote aj v Budapešti.

Tento psík je súčasťou rodiny už dlhých, ale krásnych 11 rokov. Vyrastala s ním a prežila s ním celé svoje detstvo. Bol to ďalší člen rodiny, o to ťažšie bolo myslieť na to najhoršie.

Viem, o čom hovorím, my sme takto prišli o nášho miláčika minulý rok a ešte stále na neho spomíname. Dúfam, že mu lekári nakoniec dajú ešte šancu a psík sa vylieči.

Čítajte aj:

Pes priateľ dojčaťa?
Chcete, aby vaše dieťa skoro hovorilo? Spievajte mu

30ky aj v dome

Nela nebola pokojná ani v tento deň. Bolo otrasne horúco. Namiesto 3 hodín spánku medzi kŕmením, spala len pol hodinu. Počas dňa jedla tiež veľmi málo, vôbec jej nechutilo v tom teple. Takto sa to nieslo celý víkend aj pondelok.

Dúfam, že tieto horúčavy prejdú čím skôr, lebo pre malé deti je to veľké utrpenie. Vidno na nej, že je unavená, že chce spať, no nedá sa jej. Popritom, žalúzie sú v celom dome zatiahnuté, okná a balkón zatvorené. Aj napriek tomu máme doma okolo 30 stupňov. Je to na zbláznenie.

Hory by možno pomohli

Normálne som začala hľadať nejaké krátke pobyty na horách. Myslím, že najlepšie by nám bolo niekde na horách alebo pri lese, kde je ten vzduch oveľa lepší a osviežujúci.

Priateľ má tento týždeň dovolenku, tak som chcela podniknúť menší výlet. Tieto moje plány sa však zrušili.

Počas týždňa nás čaká fotenie pre babyweb a tiež aj návšteva priateľovej rodiny. Príde jeho mama a aj sestra. Keďže je u nás termálne kúpalisko, je to ideálny čas stráviť tieto horúce dni v blízkosti vody. Môžu sa opaľovať, kúpať a oddychovať. My s Nelou samozrejme ostaneme doma, keďže by pobyt na slnku nezvládala a bolo by jej príliš teplo. Na druhej strane, chcela by som potom spolu s nimi odcestovať aspoň na víkend do Trenčína.

Tam žije priateľova sestra, tak by sme ju tam priamo od nás aj vzali a strávili tam dva dni. Predsa len, je to vyššie položené mesto, takže nemalo by tam byť tak teplo ako tu v nížine.

Ak sa bude dať, chcela by som ísť s Nelou aj niekam von na prechádzku, niekam do lesa. Uvidíme, či tam bude taká možnosť a či sa bude Nele chcieť a bude dobrá.

Nová fľaška, nové trápenie

Okrem horúčav, nás aj naďalej trápia koliky. Espumisan dávame len vtedy, keď je už veľmi zle. Lekárka nám odporučila ešte Sab Simplex a nové fľaše na kŕmenie. Sú to špeciálne fľašky od firmy Dr.Browns. Súčasťou fľaše je rezervoár a trubička, ktoré slúžia na zachytávanie vzduchu.

Dieťa tak prijíma stravu bez vzduchových bubliniek a redukuje nadúvanie, vracanie a koliky. Túto fľašu sme už aj vyskúšali, no cumlík je na nej trošku iný, tak sa Nele moc nechce z nej piť. Musí viac sať a má z toho „nervičky“.

No a vzhľadom na tieto horúčavy a na to, že bez tak je veľmi málo, nejdem ju trápiť ešte aj s touto fľašou. Som rada, ak vôbec niečo zje. Takže, zatiaľ pijeme z pôvodnej fľašky a keď prejdú horúčavy, začneme si zvykať na novú.

Budeme viazať naširoko. Vraj pre istotu

Počas minulého týždňa sme boli v poradni. Pribrali na 3600 gramov a meriame 56 centimetrov. V rámci poradne sme dostali aj odporúčanie navštíviť ortopéda. Ten by mal malej Nele skontrolovať nožičky a bedrové kĺby, či sa vyvíjajú v poriadku.

Na vyšetrení sme boli hneď v pondelok. Lekár zhodnotil, že je všetko na svojom mieste, ale aj napriek tomu máme Nelu viazať naširoko do jej štyroch mesiacov. Sestrička mi ukázala ako viazať plienku do poštoliek. Na lekárovi bolo vidno, že je to „stará škola“ a na viazaní naširoko trval. Vraj sme taká oblasť, kde sa vykĺbené nožičky vyskytujú viac a je to preventívne.

Keďže je všetko v poriadku, s týmto viazaním počkám, kým neprejdú horúčavy. Už teraz je Nela len v plienke a je jej teplo. Neviem si predstaviť, ako by sa parila v ďalšej plienke a poštolkách.

Verím, že všetky mamičky teraz prežívajú útrapy z tepla a ich detičky sú nervózne a nepokojné. Preto dúfam, že keď vám budem písať o týždeň, už bude počasie lepšie a tieto sparná pominú. Dovtedy sa držte a obaľte si nervy trpezlivosťou.

Vaša mamina Katka

13.7.2012 8:23 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist