KLUB tehuliek (24): Dojčenie na verejnosti. No a?

Kým si Petra užíva mamičkovstvo, Katka sa na neho pripravuje na kurze. Čaká ju aj obhliadka pôrodnice. Pre hroziacu nemocnicu nachystala už aj postieľku pre malú Nelu.

Peťa: Pobúrila som ľudí na úrade!

Ako tak píšem tieto riadky, musím povedať, že sa ozaj nenudím. Stihla som poradňu, nečakanú návštevu pohotovosti či pobúriť dojčením ľudí na úrade :).

Kauza cumeľ:)

Ako som vám už naposledy spomínala, tento týždeň som bola skoro celý u mojej maminy, keďže u nej bola na návšteve sestra – moja teta:). Chcela som, aby si Dominiku poriadne užili. Hoci bol už dopredu poradovník, že kto dá malú odgrgnúť, bola som rada, že mi na chvíľku pomôžu.

Riešili sme aj problém – cumlík:). Malej sme vyskúšali dať už asi päť druhov cumlíkov, no všetky odmieta. Večer, keď ju ukladáme už na nočný spánok, nevieme ju utíšiť.

Nepomáha ani nosenie na rukách ani čičíkanie, niekedy mi idú už doslova ruky odpadnúť. Uvidíme, či sa nám podarí naučiť ju na nejaký ten cumlík.

Musela som na pohotovosť

Keď som bola u mamky na návšteve, strašne ma rozbolel zub. Keďže bol víkend, tak som musela ísť na pohotovosť. Bolo tam veľa ľudí, no našťastie Dominika u mojej mamky pekne spinkala a čakala, kým príde jej mamina.

Musela som sa potom hlásiť u svojej zubárky, ale to som už išla aj spolu s Dominiku. Sprevádzala nás aj moja sestra a pomáhala mi s kočíkom.

Ďalším lekárskym výletom bola poradňa. Malá má presne 4 kilá, doktorka nás pochválila, že pekne priberáme.

Teraz musíme absolvovať USG nožičiek a navštíviť ortopéda, ale to až na budúci týždeň, lebo tam pôjdem aj s manželom, ktorý tento týždeň robí presne v tých časoch, ako tam majú ordinačné hodiny.


Dominika, cumlík odmieta…

Dojčenie na verejnosti stále poburuje

Keď som bola s Dominikou na úrade, bola hladná, tak som ju išla nakŕmiť. Ľudia okolo na mňa pozerali, ako by som sa dopúšťala nejakého zločinu, neviem prečo, je to stále tak.

Jedna pani dokonca zahlásila: „To už tu môžu urobiť aj pôrodnicu.“ No niekomu to nevysvetlíte. A je to trošku smutné, ako sa vedia ľudia správať. Budem malinkú kŕmiť, keď bude hladná a je jedno kde som.

Prečítajte si tiež:

K úspešnému dojčeniu môže prispieť aj detoxikácia
Neuveriteľné schopnosti novorodencov

Séria osláv

Odkedy sa Dominika narodila, stále niečo oslavujeme, najskôr príchod našej malej, potom mala neterka narodeniny, potom moja mama meniny, teraz bude mať zase narodeniny a za dva týždne mám ja so sestrou narodeniny…

Stále máme dôvod isť k mame a stretnúť sa doma.
Tento víkend plánujeme aj grilovať, vonku má byť pekné počasie, tak sa budeme na záhrade slniť.

Vaša mamka Peťa


Tehuľka Katka v 32. týždni

Ahojte drahé tehuľky. Mám za sebou prvý týždeň na PN-ke. Zo začiatku som sa obávala, že sa budem nudiť a čas sa mi bude vliecť, ale opak je pravdou. Dni ubiehajú ako voda a mám pocit, že malá Nela tu už bude čo nevidieť.

Rozlúčka s prácou – papáá

No a čože som teda robila? Naposledy som sa ešte zastavila v práci, aby som vyriešila takzvaný odchádzací formulár pre zamestnávateľa a v plnej spokojnosti mohla odísť na materskú dovolenku.

Potrebnými podpismi som preukázala, že nemám voči zamestnávateľovi žiadne podlžnosti. Získať podpisy bolo však časovo aj fyzicky náročné. Celý deň som bola na nohách a zháňala potrebných ľudí, čo sa odrazilo na riadnych spuchlinách.

Hneď, ako som prišla domov, dala si už len studenú sprchu na nohy a vyložila si ich na gauč. Normálne zisťujem, že dokážem byť maximálne hodinu na nohách v rámci nejakého nákupu alebo prechádzky, inak je to už pre mňa záťaž.

Pravé či „ľavé“ kontrakcie?

Okrem toho som na ďalšom predpôrodnom kurze. Avšak naša pôrodná asistentka bola na tom zdravotne dosť zle (zrádzajú ju obličky a bola na infúziách), tak sme ju s kolegyňou navštívili priamo u nej doma.

Cviky sme vynechali a len sme sa dve hodiny rozprávali a rozoberali témy, ktoré nás ešte môžu zaujímať.

Viac-menej sme riešili prvú dobu pôrodnú, polohy a cviky, ktoré by nám pomohli zmierniť bolesti pri kontrakciách. Dozvedeli sme sa tiež ako rozoznať pravé a nepravé kontrakcie, ako by mal spolupracovať partner, kedy ísť do nemocnice a podobne.

Boli to veľmi poučné dve hodinky, zapisovala som si každé slovíčko. Dokonca sme sa dohodli, že ďalší týždeň by sme mohli podniknúť aj návštevu pôrodnice.

Obhliadka pôrodnice!

Pôrodnica ma zaujíma hádam najviac. Môžem si tak spraviť jasnú predstavu o tom, kam vlastne idem, ako to tam vyzerá, čo môžem očakávať, na čo všetko sa pripraviť. Veď všetci vieme, aké sú nemocnice…

Pokiaľ nejde o súkromnú kliniku alebo nadštandardnú izbu, kde si v oboch prípadoch treba pekne zaplatiť, dostáva sa pacientovi len to najnutnejšie.

Preto si veľmi vážim, že nám poskytnú aj takúto možnosť návštevy a priameho kontaktu s vrchnou sestrou.
Budeme sa jej môcť pýtať otázky o vybavení a dostupnosti vecí pre mamičky a aj novorodeniatka.

Čítajte aj:

Príprava bytu na príchod bábätka
Zmeny materského organizmu v tehotenstve

Pohli sme s prípravami pre nového človiečika

Posledný víkend bol oddychový – počasie ani viac nedovolilo. Hoci sem-tam vykuklo slniečko, fúkal vietor. To nás však neodradilo, aby sme sa už pomaličky začali pripravovať na Nelkin príchod.

Doteraz sme nemali pre Nelu ešte takmer nič kúpené a nachystané. Okrem potriedeného oblečenia v skrini sme si všetko nechali tak povediac na poslednú chvíľu.

No, keď sa objavili tie moje problémy s tlakom, bolo nám jasné, že do nemocnice môžem ísť kedykoľvek, ak by sa môj stav zhoršil.

Preto sme už nič neodkladali a dohodli sa, že aspoň to najnutnejšie zaobstaráme už teraz.

Postieľka už čaká

Vyrazili sme teda na nákupy. Mali sme už dlhšie premyslené, kde a čo kúpime. Nám osobne sa najviac páčil internetový obchod www.aladdin.sk, ktorý sa dá navštíviť aj osobne v Hlohovci.

Internetová stránka je veľmi obsiahla s rozličným tovarom a za dobré ceny. Obchodík v Hlohovci je malý a neustále preplnený budúci mamičkami s nekonečnými zoznamami. Keďže sme šli do Hlohovca osobne, vopred sme sa vybavili patričnou trpezlivosťou.

Na druhej strane však musím povedať, že personál je úžasne ochotný a venoval sa nám v plnej miere – od oslovenia predavačky až po nablokovanie účtu. Určite sa tam ešte zastavíme a dokúpime zvyšné veci.

Zatiaľ sa naša pozornosť upriamila len na postieľku, matrac, posteľné obliečky s hniezdom, prebaľovaciu podložku a kočík. Všetko z toho sme si odniesli domov, teda okrem kočíka. Na ten musíme počkať.

Pôvodná čakacia doba je 6 týždňov, tak dúfam, že sa to nepredĺži a príde včas. Zatiaľ sa vytešujeme z poskladanej postieľky, pre ktorú ešte stále hľadáme vhodné miesto, nakoľko sa nevieme vzájomne dohodnúť.

Naša spálňa je malá a musíme nájsť také miesto, aby sme mali prístup k veľkej skrini s našimi vecami, no zároveň, chceme aby malá nebola v prievane, medzi oknom a dverami do spálne.

Je to hotový hlavolam. Mám pocit, že to nakoniec to ukáže až čas a prax, kde bude Nelke najlepšie.
Vy sa pekne držte a opäť sa čítame o týždeň.

Tehuľka Katka


Mika a Peťa môžu na brušká len spomínať, dcérky sú už na svete:)
Foto: Braňo Herchl


Katka je v 31. týždni, Nelka v brušku rastie…

25.4.2012 7:09 | autor: Klub Těhuliek

Ďalšie blogy

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist