K čomu prirovnať pôrodné bolesti?

OTÁZKA TÝŽDŇA Zaujímalo by ma, k čomu sa dajú prirovnať pôrodné bolesti. Sú ako silné menštruačné bolesti alebo ako pri hnačke, prípadne cítiť rezanie alebo akoby ste mali prasknúť? Veľmi by som si želala mať dieťa, môj partner o tom stále rozpráva. Ja sa však veľmi bojím vôbec otehotnieť, a to len preto, že všade počúvam, aký je pôrod hrozný. Chápem, že je pre každú ženu iný, ale druh bolesti bude asi rovnaký. Mám hrôzu aj z injekcií, párkrát som omdlela a odvtedy mám vždy strach. Inak bolesť znášam relatívne dobre, keď si spomeniem na zlomenú ruku atď.

Názor odborníka:

Pôrodné bolesti sú veľmi špecifické a na bežne prežívané bolesti sa príliš nepodobajú (zlomená ruka, menštruačná bolesť a pod.). Ide o bolesti, ktoré sú pri normálnom (prirodzenom) priebehu pôrodu vnímané v nižších oddieloch mozgu a žena ich pociťuje akoby v opare. Tiež funguje akási retrográdna amnézia prežitia tohto druhu bolesti – žena na ne v okamihu pôrodu zabudne.

Ak pôrod prebieha necitlivo a žene sa nepodarí upadnúť do pôrodnej somnolencie, pôrodné bolesti vníma plným vedomím na úrovni sivej mozgovej kôry a od toho sa potom odvíja spomínané povestné nezabudnuteľné pôrodné utrpenie. Odporúčam vám napríklad pozrieť si film Orgazmický pôrod, kde sa opisuje až extatické prežívanie pôrodu ako krásneho zážitku.

V každom prípade platí, že strach nie je dobrým sprievodcom ani milostného, ani reprodukčného správania ženy.


Odpovedala: MUDr. Helena Máslová, psychogynekologička

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist