Letné horúčavy v tehotenstve? Dajú sa prežiť

Horúce letné počasie je záťažou pre každého človeka, no pre ľudí, ktorí sú v nejakom zmysle oslabení – vekom, chorobou, ale aj pre tehotné ženy dvojnásobne. Preto je potrebné byť na seba opatrnejší o niečo viac ako inokedy a chrániť sa pred horúčavou. Pripravili sme desatoro rád, ako v tehotenstve podporiť telesnú klimatizáciu, ktorá nám pomôže zabrániť prehriatiu organizmu.

1. Pitný režim

Nezabúdajme na správny pitný režim, v letných dňoch by sme mali vypiť najmenej dva litre. Uprednostňujeme čistú vodu, nesladený čaj, ovocné či zeleninové šťavy riedené vodou alebo stopercentné džúsy. Ideálna teplota nápojov je 16 °C alebo aj vyššia. Príliš studené nápoje zvyšujú pocit smädu.

2. Potenie

Náš organizmus bojuje proti horúčavám potením. Pri potení sa z tela vyparuje voda a dochádza k strate tepla, organizmus sa tak bráni prehriatiu. Človek vypotí vodu, ale zároveň sa mu zníži aj potrebná hladina solí – minerálov. Preto sa v horúcom počasí cítime takí unavení. Potrebné minerály doplníme tým, že do pitného režimu zaradíme aj minerálne vody.

3. Studená sprcha

V horúčave, ale aj po opaľovaní, doprajme telu chladivé osvieženie. Studená sprcha nás osvieži a navyše podporuje správnu funkciu kože, zabraňuje vzniku celulitídy.

4. Osvieženie tváre

Aj tvári môžeme dopriať počas dňa osviežujúcu „spŕšku“. Do flakónu s jemným rozprašovačom nalejeme nesýtenú minerálku a aplikujeme – striekame na tvár a dekolt. Môžeme použiť aj prevarenú vodu s niekoľkými kvapkami prípravku Fytominerál. Účinok je okamžitý a možno ho použiť niekoľkokrát denne, a to aj na nalíčenú tvár. V parfumérii môžete kúpiť hydratujúce flakóniky od svetoznámych značiek.

5. Studený zábal

Nielen pri zvýšenej teplote či horúčke, ale aj pri veľkej horúčave určite prídu vhod studené zábaly. Dva uteráky namočíme v studenej vody, vyžmýkame a priložíme na lýtka. Za okamih pocítime, ako sa naším telom rozlieva pocit chladu a sviežosti. Zábal môžeme prikladať aj na zátylok a dekolt.

Na Babywebe tiež nájdete:

Úpal, slnečný úpal a mdloby z horúčavy
Bábätko v lete
Deti sa môžu utopiť aj v plytkej vode

6. Ľadové obklady

Ochladiť sa môžeme aj kockami ľadu z mrazničky. Niekoľko ich zabalíme do plátennej vreckovky a priložíme na zápästia a do podkolennej jamky.

7. Ochladenie predlaktí

Výborne osvieži aj kúpeľ predlaktí. Ruky po lakeť ponoríme asi na 30 sekúnd do studenej vody.

8. Vzdušné oblečenie

V horúčave sa určite budeme lepšie cítiť vo vzdušnom, splývavom oblečení z prírodných materiálov. Tesný odev je v horúčave nevhodný, pretože podporuje potenie a zvyšuje pocit tepla.

9. Ochrana hlavy

Kúpte si slušivý klobúk alebo čiapku so šiltom. Zabránite tak priamemu slnečnému žiareniu a úpalu, ochoreniu spôsobenému priamym pôsobením slnečných lúčov na hlavu.

10. Na Aljašku!

Možno trochu zvláštna, ale relatívne účinná cesta je vytváranie protikladných predstáv. V myšlienkach si predstavíme mrazivý zimný deň, snehom pokrytú pláň a podobne.

1.7.2015 12:55| autor: Redakcia Baby-webu.sk
Viac o téme: tehotnéteplotaženy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist