Z denníčka obéznej Terezky (2)

MAMI, POMÓC, SOM TUČNÁ! V úvodnom diele nášho seriálu o nástrahách detskej obezity a zlých stravovacích návykoch v rodinách sme sa zoznámili s príbehom štvorročnej Terezky, ktorá už v predškolskom veku začína bojovať s nadváhou. Že niečo nie je v poriadku, si naplno uvedomili rodičia dievčatka. Čo prekvapivé im povedala lekárka v ambulancii diabetológie a obezitológie?

Vo chvíli, keď sme sa rozhodli vyhľadať s Terezkou odbornú pomoc, sme vôbec nemali predstavu, čo nás čaká. Mysleli sme si, že dostaneme nejaký presný návod, nejaké rozpísané ideálne jedálne lístky, podľa ktorých budeme Terezke variť. Prvá návšteva nás však vyviedla z omylu.

Po úvodnom vyšetrení, ktoré malo vylúčiť nejakú inú príčinu rastúcej hmotnosti, nám pani doktorka vysvetlila, že nebudeme držať diétu podľa rozpisu.

„Každý človek je predsa individualita, každý má radšej niečo iné a niektoré jedlá jednoducho odmieta. Nebudeme držať diéty, my sa budeme spoločne učiť zdravšie jesť. Napriek tomu bude pre vás všetkých ťažké niektoré veci zmeniť.”

Prečítajte si:

Z denníčka obéznej Terezky (1)
Terezkin jedálny lístok (1): Málo ovocia a zeleniny a zlé načasovanie

Začíname tým, že máme na ďalšiu schôdzku, naopak, priniesť jedálny lístok my. Nemá to byť naša predstava o tom, ako by sa mala Terezka stravovať. Má to byť akýsi stravovací záznam, do ktorého máme proste zapisovať všetko, čo Terezka cez deň zjedla, o koľkej, koľko toho bolo, čo vypila. Každý kúsok, každý hlt.

Okrem toho má záznam obsahovať aj informácie o tom, kde jedla, či sedela s nami pri stole, či pri jedení pobehovala v parku, či sme boli na oslave alebo v reštaurácii… Mali by sme si všímať aj to, či si Terezka v škôlke pridáva a koľko toho zje v porovnaní s kamarátkami, ktoré sú u nás na návšteve.

Pani doktorka nás tiež uisťuje, že nejaký zásadný úbytok hmotnosti by sme očakávať nemali. V tomto veku vraj zvyčajne stačí, ak Terezka nepriberie alebo priberie menej, než by zodpovedalo tomu, o koľko narástla.

Z ordinácie sme odchádzali trochu rozpačití. Má to vôbec nejaký význam? Pomôže to?

Rodina Terezky si želala zostať v anonymite. Na Babywebe však môžete sledovať postupné kroky smerujúce k zmene nesprávnych, ale hlboko vžitých stravovacích stereotypov, ktoré Terezku, bohužiaľ, doviedli až na hranicu obezity. Sledujte jej príbeh.

Na Babywebe tiež nájdete:

Za chorobami detí môžu stáť vzťahy v rodine
Mäso v jedálničku detí – áno či nie?
Genetika a obezita

Viac o téme: obezitarodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist