Aké zviera k dieťaťu?

Máte doma psíka a čakáte bábätko? Alebo je už vaše prvorodené na svete a vy túžite splniť si svoj sen z detstva a chcete si zohnať psíka? A teraz už len premýšľate, ako spojiť spolužitie živého zvieraťa s krpcom, tak aby bolo obom dobre.

Spolužitie detí a domácich zvierat sa dá rozdeliť do troch klasických modelových situácií:

1. V rodine je zviera a dieťa sa do nej ešte len prináša. Je dôležité, aby zviera nového člena domácnosti prijalo. Nie je to vždy jednoduché, ale rodičia v tomto prípade majú dostatok času,aby si premysleli, akým spôsobom budú situáciu riešiť. Poznajú svoje zviera, môžu odhadnúť jeho reakcie na príchod bábätka, ale aj na zmenu bežných denných rituálov.

2. V rodine už deti sú a po domácom miláčikovi zatúžia dospelí. Vo väčšine prípadov si tým konečne môžu splniť detské sny a túžby. Napríklad otec chcel vždy psa a konečne to už nie je problém. Aj v tejto situácii si dospelí členovia v rodine isto dokážu predstaviť náročnosť starostlivosti o psa.

3. Po domácom miláčikovi zatúži dieťa. Často toto želanie súvisí s tým, že kamarát už zvieratko má. Dieťa sa chce takisto pohrať, pomaznať sa, pochváliť. Na druhej strane je to aj záväzok. Zviera nie je hračka, a preto je nemožné ju po pár dňoch odložiť a prestať sa zaujímať o jeho potreby. Je preto dôležité pohovoriť si s dieťaťom o tom, čo od zvieratka očakáva a zároveň prebrať aj nároky a potreby nového kamaráta.

Je ťažké radiť, ktoré domáce zvieratko je najvhodnejšie:

Rybičky – dobre ošetrované akvárium je určite ozdobou domácnosti. Bude však dieťa schopné starať sa o jeho prevádzku? Bude ho baviť pomáhať pri čistení? Na rybičky sa dá len pozerať, nie je možné ich vziať do ruky a pohrať sa s nimi. Bude to dieťaťu stačiť?

Plazy a iné teráriové zvieratá – pre ich chov platí v podstate to isté ako pre rybičky.

Drobné hlodavce – škrečky, morčatá, zakrpatené králiky. S týmito domácimi zvieratkami začína veľa detí. Nie sú veľké, vo väčšine prípadov sa dajú celkom dobre skrotiť a starostlivosť o ne nie je náročná. Aj malé dieťa ich môže mať pod dohľadom a meniť im podstielku. Vlastne postupne môže prebrať všetku starostlivosť o zvieracieho kamaráta. Tieto hlodavce navyše plnia zrejme tú najdôležitejšiu potrebu – potrebu fyzického kontaktu dieťaťa s jemnou srsťou pri maznaní.

Pes – výborný spoločník, no je potrebné zvážiť jeho nároky. Nie je to len otázka výchovy, kŕmenia a veterinárnej starostlivosti, ale najmä náročnosť na pohyb – prechádzky. So psom treba chodiť von v každom počasí, aj vtedy, keď má jeho majiteľ horúčku alebo zlomenú nohu. Nie je celkom jednoduché zaistiť jeho stráženie počas neprítomnosti majiteľa.

Na záver by sme chceli apelovať na všetkých rodičov – uvedomte si, prosím, že kupujete zviera predovšetkým pre seba, zodpovednosť bude ležať na vašich pleciach, aj keď ním dieťa rozhodne potešíte. Vyberajte uvážlivo, aby vám domáce zvieratko prinieslo predovšetkým radosť.

16.3.2010 7:56| autor: Šárka Navarová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist