Svadobné kytice šité na mieru

Čo si vybrať? Klasiku z ruží, nežnú kyticu z lúčnych kvetov alebo extravagantnú v tvare kabelky? Záleží iba na vás. A s kým ísť kyticu vyberať?

„Som konzervatívna a myslím si, že svadobnú kyticu by mal vyberať ženích, ale to sa dnes deje asi tak v jednom percente prípadov,“ vysvetľuje Kateřina Poličová, majiteľka kvetinárstva Pražská růže. Obvykle prichádza nevesta s mamou, kamarátkou alebo so svokrou, to je vraj najvražednejšia kombinácia.

Mať svoju kvetinárku

Kateřina Poličová má najradšej stálu klientelu. Zákazníkov, ktorých sprevádza pri najrôznejších životných udalostiach, pozná ich a vie, aké kvetiny vybrať. Potom je pre ňu česť a radosť uviazať svadobnú kyticu a vyzdobiť svadobnú hostinu.
A keď prídu neznámi ľudia? „Už na prvý pohľad je jasné, či pôjde o konzervatívnu nevestu alebo ženu, ktorá má jasnú vyhranenú predstavu a chce niečo extravagantné,“ usmieva sa.

Aké kytice sú v kurze?

Napriek širokej ponuke sú medzi nevestami stále najobľúbenejšie klasické biedermaierovské guľaté kytice ruží. „Výber závisí od typu nevesty, od šiat, ktoré si vybrala, a od jej odvahy,“ tvrdí kvetinárka. „Samozrejme, že sa snažím prehovárať, keď vidím, že je to úplne mimo. Veď je to moje dielo. Nie vždy sa mi však podarí zákazníka presvedčiť. Mám takú perličku – dnes, v časoch šiat z požičovne, sa mi stalo, že som v jednom mesiaci viazala päť svadobných kytíc k rovnakým šatám, a vždy to boli guľaté klasiky,“ smeje sa.

No aj klasické svadobné kytičky sa dajú ozvláštniť, aspoň čo sa týka farebnosti – širokou paletou od jemnej ružovej cez oranžovú až po červené ruže.
Obľúbené sú kaly, u mladých ľudí napríklad karafiáty, ale v svadobnej kytici sa môže objaviť v podstate čokoľvek – jabĺčka, ostružiny, kôpor, hrachor…

Druhým klasickým typom svadobnej väzby je dlhá, previsnutá kytica. Tá pristane vysokým nevestám v šatách s jednoduchou siluetou. Dnes však môžete mať kyticu uviazanú ako košík, kabelku, kornút, ozdobu na ruke, šperk na krku. Okrem jemných kvetinových ozdôb do vlasov si môžete nasadiť aj kvetinový klobúk. Skrátka môžete mať všetko, na čo si trúfate.

Baroková alebo pod šírym nebom

Záleží na tom, v akom duchu sa svadba koná. Dnes nie sú výnimkou kostýmové svadby na hradoch, barokové svadby, športové, romantické v štýle amerických filmov, na lúke pod šírym nebom, opulentné sedliacke… Keď tí ľudia tak žijú, cítia to, je to fajn. Ak je to štylizácia, pripadá mi to trochu smiešne,“ komentuje Poličová.

Detaily v hlavnej úlohe

Práve detaily sú pri príprave svadby zásadné. Coursage (ozdoba na klope ženícha) z rovnakých kvetín, ako sú v svadobnej kytici, rovnako ako kvety pre mamy či staré mamy. Tón v tóne by malo byť vyzdobené aj auto či miestnosť, kde sa hostina odohráva. Novinkou a zaujímavým doplnkom sú vankúšiky na svadobné prstene.
V Česku i na Slovensku stále udržiavame tradíciu myrty, ktorá však môže byť prizdobená ďalšími kvetinami. Tým sa dá odstupňovať dôležitosť svadobčanov pri obrade.

Prečítajte si tiež:

• Prečo si ma nechce vziať?
• Nehovoríme rovnakým jazykom alebo Svadba s cudzincom

Štyri hľadiská

Typ nevesty, jej odvaha, typ svadby a finančný rozpočet. To sú hľadiská, ktoré hrajú pri voľbe kvetinovej výzdoby veľkú úlohu. Môžete mať čokoľvek, no zvážte svoje možnosti a povahu. Potom už stačí len dva týždne pred obradom navštíviť kvetinárstvo. „Radšej pracujem s aktuálnou ponukou kvetín a s ich kvalitou v danom termíne. S nevestou preberiem všetky podrobnosti, vrátane farby laku na nechty a rúžu na pery,“ dodáva kvetinárka. „Cenu nedokážem povedať, ale len bežná guľatá kytica určite vyjde na 40 eur a k tomu pripočítame ďalšie doplnky.“

„Kvety však podľa mojho názoru trochu stratili symboliku,“ zdôrazňuje Poličová. „Muži nimi oddávna vyjadrovali úctu k žene. Keď však príde nevesta, vyberie si kvetiny, objedná ich, zaplatí a vyzdvihne si ich opäť ona, vytráca sa z toho romantický náboj, ktorý mal byť so svadbou spojený.“

Na Babywebe tiež nájdete:

Slobodná matka
Láska, deti, manželstvo
Čo za nás dokáže urobiť agentúra?

7.5.2011 5:11| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist