Prvá vychádzka s novorodencom

Ak ste si domov práve priniesli novorodené bábätko, je takmer isté, že máte hlavu plnú obáv a otázok. Jednou z vecí, ktorú novopečení rodičia veľmi často riešia, je, kedy môžu vziať svojho drobčeka prvýkrát von. Neublíži mu prechádzka v chladnom počasí? A čo naopak slniečko? A na čo ďalšie si ešte dať pozor? Odpovede nájdete v článku.

Všeobecne platí, že pokiaľ je novorodenec zdravý, nemá žiadne zdravotné komplikácie a celkovo je v dobrej fyzickej kondícii, nemusíte sa obávať vyraziť s ním von i pár dní po pôrode v každom ročnom období. Napriek tomu je však nevyhnutné dodržiavať isté pravidlá a prispôsobiť sa aktuálnemu charakteru počasia. V prípade novorodeného bábätka je skrátka opatrnosť namieste.

Pozor na mráz

Mrazivé počasie bábätkám skutočne nesvedčí, pobyt v mraze môže byť pre také malé stvorenie veľmi nebezpečné. Novorodené bábätká majú nedostatočnú termoreguláciu a rýchlo strácajú telesnú teplotu. Rovnako nemôžeme zabrániť tomu, aby bábätko vdychovalo mrazivý vzduch. V mraze sa zle dýcha nám dospelým, nieto ešte novorodencovi. Pri teplote do –5 °C sa odporúča pobyt vonku maximálne hodinu, pri väčších mrazoch novorodené bábätko radšej von neberte vôbec. V zime je ideálne začať kratšími prechádzkami a postupne pobyt vonku predlžovať, aby si bábätko zvyklo. Ťažšie si totiž poradí s nádchou a respiračnými ochoreniami, a preto je žiaduce týmto stavom predchádzať.

Bábätkám prekáža i silný vietor a smog

Nielen v mraze, ale aj pri silnom vetre sa novorodencovi zle dýcha. Hrozí tiež, že mu nafúka do ušiek. Vietor navyše dvíha a víri množstvo nečistôt, prachu a peľov a to pre bábätko rozhodne nie je dobré. Preto s dieťatkom radšej zostaňte doma a iba pravidelne vetrajte, aby ste zaistili prísun čerstvého vzduchu. Iná situácia nastáva pri výskyte smogu a inverzii. V tomto prípade by mala byť vychádzka tabu a nie je vhodné ani prílišné vetranie. Bábätko je v prvých dňoch života veľmi citlivé a pred akýmikoľvek nepriaznivými vplyvmi prostredia ho treba chrániť.

Počas letných mesiacov sa vyvarujte slnka

Novorodeniatku však neprospieva ani priame letné slnko. Pri vysokých teplotách hrozí prehriatie jeho krehkého organizmu, dehydratácia a tiež sa mu v horúčave ťažko dýcha. Aj tu sa hlási o slovo zlá termoregulácia. Novorodenec ešte nemá vyvinutú funkciu potných žliaz, teda sa nepotí a nemôže tak dochádzať k prirodzenému ochladzovaniu jeho telíčka. Vhodné je vychádzky s bábätkom absolvovať buď v ranných a popoludňajších hodinách do približne desiatich hodín, alebo až neskôr popoludní, keď už slnko nie je také ostré. V každom prípade bábätko udržiavajte skôr v tieni.

Čítajte tiež:

Bábätko správne obliekajte

Či už v zime, alebo v lete, dôležité je novorodenca správne, primerane teplote a poveternostným podmienkam obliecť. V zime mierne teplejšie, ako by ste obliekli seba – bábätko leží v kočiariku, má malú pohybovú aktivitu. Dajte pozor, aby malo v teple nožičky a ručičky. Od nôh veľmi ľahko prechladne. Ak má váš drobček ten správny tepelný komfort, poznáte podľa jeho nošteka a zátylka. Oboje by malo byť teplé. To, že ste to s vrstvami oblečenia prehnali, zistíte podľa toho, že má bábätko spotený zátylok. Môže byť uplakané a dávať vám najavo, že je mu teplo.

V lete bábätko obliekajte rovnako ako seba a myslite na to, že búdka v kočiariku sa na slnku ohreje a že v kočíku býva teplejšie ako vonku. Mnohé mamičky robia tú chybu, že svoje novorodené bábätko zbytočne naobliekajú, čím ešte napomáhajú prehriatie jeho organizmu. Keď vám stačia ľahké šaty, jemu bude stačiť košieľka alebo tenké body. I v teplom počasí však nezabúdajte na pokrývku hlavy – ochráni bábätko pred úpalom. Poruke by ste tiež vždy mali mať ochranný krém. V lete s vysokým ochranným faktorom (najlepšie 50+) a v zime chrániaci pokožku vášho dieťatka pred mrazom.

Neberte svoje bábätko do väčšej spoločnosti ľudí

Kým vaše dieťatko povyrastie, mali by ste si odpustiť návštevy miest, kde sa pohybuje veľké množstvo ľudí a je veľká premávka. Ušetríte tak svojho drobčeka nepríjemností v podobe najrôznejších infekčných ochorení. Jeho imunitný systém ešte nie je úplne vyvinutý, preto sa jeho telíčko nedokáže vírusom a baktériám brániť. Ideálne sú prechádzky v prírode na čerstvom vzduchu, kde sa riziko nákazy minimalizuje.


Článok bol konzultovaný s pediatrom MUDr. Martinom Gregorom
www.grada.cz

27.5.2016 1:06| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist