Majka v 22. tt – Ach, ten čas tak letí

TEHUĽKA LIVE! MAJKA Čím ďalej, tým viac cítim, ako bábätká silnejú. Keď začnú kopať obe naraz, je to veľmi zaujímavý pocit. Vyvoláva vo mne pocit šťastia, pretože viem, že sú v poriadku a že sa hýbu, predstavujem si, že sa hrajú alebo si naťahujú telíčka, alebo len chcú na seba upozorniť.

majka-tehotenske-reklama-071_pp-1100x618.jpg Zdroj: sofiafoto.sk

Foto: Zuzana Beringerová, www.sofiafoto.sk


Vtedy cítim už riadne kopance na oboch stranách brucha naraz. Keď ležím pokojne na chrbte, tak vidím, ako mi vyskakujú hrče presne tam, kde ma buchnú. Už to nie je len cítiť, ale aj vidieť. Predsa len, dve detičky už majú menej miesta ako jedno. Bruško mám už také veľké ako niektoré mamičky v deviatom mesiaci.

Tento týždeň sme prišli na návštevu k mojej krstnej mame a len zalomila rukami, že ako budem vyzerať v deviatom mesiaci ja. Teda ak vôbec nejaký deviaty mesiac bude, myslím, že sa detičky vypýtajú skôr. V noci sa veľakrát budím práve na to, ako sa začnú trepať. Niekde som čítala, že bábätko v brušku sa už dotýka samo seba, chytá si ručičky, nožičky, cmúľa si palček, ale keď sú v brušku bábätká dve, tak majú tendenciu sa viac dotýkať toho druhého bábätka než seba. Aspoň sa tam nenudia, moje malé zlatíčka. Aj keď niekedy sa bojím, aby nekopali jeden druhého a nejako si neublížili, ale to asi nie je možné.

Braxton-Hickeove kontrakcie

Teraz, keď už dosť intenzívne vnímam všetko, čo sa v mojom brušku deje a sledujem, aký režim majú moje deti, začala som si aj viac všímať tvrdnutie bruška. Pani na psychoprofylaktickej príprave nám povedala, že tvrdnutie bruška je normálne, že sa nám to môže stať aj niekoľkokrát za deň a že sa tým vlastne uvoľňuje krček maternice, aby bol priechodný pri pôrode.

Niekedy to príde, keď si po nejakej aktivite ľahnem na gauč. Začne to takým pocitom, ako keď prichádza kŕč do lýtka, ale ten pocit sa objaví na brušku. Nikdy však neprejde do bolesti, ako keď je kŕč v nohe a nedá sa ňou pohnúť. Bruško len ostane akoby stiahnuté a tvrdé. Trvá to vždy len pár sekúnd a rýchlo to prejde. Donedávna som si myslela, že to sa asi len bábätká tak silno zaprú s ritkou alebo s chrbátikom a tlačia mi na bruško, ale už som si ujasnila, sú to poslíčkovia.

Na kurze sme tentoraz necvičili žiadne  cviky, venovali sme sa čítaniu tehotenských knižiek. Ani som netušila, že jedno písmenko alebo číslo môže obsahovať toľko informácií. Konečne som troška nazrela do toho tajomstva, čo tam môj doktor píše. Síce sme mali najprv problém rozlúštiť jeho písmo, no nakoniec sme to dali. Teraz keď nám pani vysvetlila, ktoré skratky čo znamenajú a kedy sú hodnoty v norme, môžem si sama vždy po poradni skontrolovať, či je všetko v poriadku.

Už viem čítať polohou, v akej sú bábätká, množstvo plodovej vody, stav krčka maternice a mnoho ďalších informácií, ktoré keď ovládam, tak som pokojnejšia. Táto hodina trvala namiesto pôvodných 45 minút až hodinu a pol, pretože pani nám priebežne vysvetľovala, čo sa vlastne v brušku deje a načo sú všetky tie informácie dobré a každá mamička ešte mala otázky ohľadne svojich záznamov v knižke. Bola to pre mňa naozaj obohacujúca hodina, keďže medicína, to je moje, a tak som doslova žrala všetko, čo hovorila. Na ďalšiu hodinu už beriem so sebou aj môjho muža, tak sa teším, to bude „srandy kopec“.

Čítajte tiež:

Taký menší stresík

Po kurze v šatni som si spravila malý prieskum a mamičiek som sa spýtala, či už majú doma kočíky a výbavičku. Asi 90 % mamičiek povedalo, že jasné, že majú. Vtedy ma chytil taký menší stresík, pretože ja doma nemám pre moje deti vôbec, ale že vôbec nič. Dokonca ešte ani izba nie je vymaľovaná. Viem, ešte mám čas asi tri mesiace, ale potom s tým brušiskom už budem nepoužiteľná. Tak som zatlačila na muža a začali sme tentoraz už navážno vyberať dvojkočík. Po pár hodinách na internete sme nakoniec vybrali jeden nádherný, budúci týždeň už aj poň pôjdeme.

Keďže budeme mať aj dievčatko, aj chlapčeka, museli sme vybrať kočík v neutrálnej farbe, aby nebol ani veľmi ružový, ani príliš modrý. Tak sme sa rozhodli pre krásny béžový s bielou konštrukciou od nemeckého výrobcu a s najlepšími recenziami. Tak dúfam, že tá nenormálna cena aspoň bude zodpovedať kvalite a nevysypem ich na prvej zákrute. Je to kočiar s vaničkami za sebou, takže do zákrut budeme musieť nadbiehať.

Fajn, tak kočík by bol, ešte postieľky, vaničky na kúpanie, oblečenie, deky, paplóniky, plienky, kozmetika a milión ďalších vecí, ktoré som zvedavá, kam natlačím, keďže tá izba ešte stále nie je hotová, nie je ani vymaľované, skriňa nie je kúpená a môj muž sa s pokojom Angličana na mňa usmieva…

Niekedy ma takáto panika prepadne, ale to je preto, že si uvedomujem ako ten čas veľmi rýchlo letí. Už len pár týždňov a je to tu. Vždy keď sadnem za počítač a idem písať článok na ďalší týždeň, uvedomím si, že prešlo ďalších sedem dní. Je to až neuveriteľné.

Ani sa nenazdám a budeme vo vajíčkach niesť z pôrodnice naše detičky. Ohromne sa na ne teším. A keďže sú už teraz väčšie a majú už vyvinuté tváričky, idem nás znovu objednať na 3d sono aby som videla, ako vyzerajú, nech mám konkrétnejšiu predstavu, keď sa s nimi rozprávam, a možno už aj budeme môcť rozoznať, na koho sa viac podobajú, či na mňa, alebo na muža.

Majka


Majka je v 22. týždni tehotenstva. Chcete vedieť, čo sa v tomto týždni deje s vaším telom?

21.11.2017 3:44

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist