Konflikty v práci

Dá sa predpokladať, že aj vy, ako väčšina otcov, ste živiteľom rodiny, takže okrem svojho rodinného života máte i život pracovný. Narodenie potomka sa premietne v rodine i v práci. V zásade platí, že budete potrebovať viac času tráviť s rodinou, pracovať cez víkend už pre vás nebude také jednoduché a zistíte, že si síce môžete zobrať prácu domov, ale veľa toho neurobíte.

Hoci sa článok volá Konflikty v práci, chcem hovoriť skôr o ich prevencii, teda o tom, ako konfliktom predchádzať. Najľahšie konfliktu v zamestnaní predídete tým, že ho opustíte a zostanete doma. Čo však asi nebude možné, pretože: čo budete jesť?
Preto je dôležité, aby ste sa po narodení potomka novej situácii prispôsobili. Neusilujte sa v práci zvládať všetko, čo vám prikážu, pokúste sa brať si len také množstvo práce, aby ste byli schopní zvládnuť ho. Ak namietnete, že sa to nedá, mojou odpoveďou potom je, že si musíte vybrať.
Ak predpokladáte, že sa práca po nociach a cez víkendy, alebo akokoľvek navyše, nepodpíše na vašom rodinnom živote, tak sa veľmi mýlite. Zachovať pracovný rytmus znamená neprispôsobiť sa novej situácii (teda ak nemáte šťastie a neživíte sa tým, že raz do roka napíšete článok na detský web a potom žijete z honorára).

Pevný režim

Je veľmi rozumné určiť si doma i v práci pevný režim, napríklad vyhradiť stále dni, keď sa vrátite domov v nejakom ľudskom čase a budete sa o potomka starať, aby si vaša partnerka mohla odpočinúť. Rovnako jasne si stanovte, čo budete robiť vy, veľa oteckov deti kúpe a ukladá spať, pretože večer sú najčastejšie doma. Je dobré napríklad zistiť, či môžete z času na čas zobrať svoju ratolesť do práce, ak si mamička potrebuje niečo zariadiť (autor týchto riadkov tvrdí, že s dieťaťom v náručí sa dá aj prednášať, teda trochu). Ak máte zamestnávateľa, ktorý nie je ochotný rešpektovať vaše väčšie vyťaženie doma, potom je užitočné zamyslieť sa nad životnými prioritami. Keď sa rozhodnete, že sa budete naplno venovať kariére, je dôležité, aby sa vaša partnerka s takýmto rozhodnutím stotožňovala, pretože to znamená, že celá starosť o domácnosť i dieťa zostane na nej.

V zásade platí: keď zodpovedne a racionálne skĺbite prácu a rodinu, nemusia nijaké konflikty nastať. Ak nepripustíte, aby sa práca plietla do života vašej rodiny, ale budete sa usilovať, aby ju dopĺňala, ste na najlepšej ceste k spokojnosti. Ak bude vaša rodina doplnkom práce, nečaká vás zrejme veľa radosti, a vašu rodinu určite takisto nie.

12.5.2009 2:47| autor: Martin Prokeš
Viac o téme: detidieťamamička

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist