Kam vyraziť s dieťaťom (11): Salaš Krajinka

Ak budete na cestách v okolí Ružomberka, tak máme pre vás tip na príjemnú zastávku, kde si dobre oddýchnete vy aj vaše deti. Láka už samotný názov – Salaš Krajinka.

Niečo o Krajinke

Tradičný salaš nájdete na hlavnom ťahu Martin – Ružomberok, na ceste E50. Funguje tu už od roku 1983, ale nedávno prešiel veľkou rekonštrukciou a otvoril svoje brány verejnosti.

Super je, že mliečne produkty tu vyrábajú ručne a sú bez pasterizácie a pridávania konzervačných látok. Na jednom mieste prebieha pastva, dojenie, výroba aj predaj.

Čo tu všetko nájdeme?

Najdôležitejšou súčasťou sú ovce. Nad salašom v krásnom prostredí majú pastviny. Hlavnou budovou je maštaľ spojená s reštauráciou. Z reštaurácie cez presklenú stenu môžete sledovať ovečky priamo. Cez deň sú síce na paši, ale ak prídete navečer, uvidíte zaháňanie oviec v priamom prenose. Okrem toho si môžete pozrieť aj celý proces výroby syrov.

Oproti reštaurácii, kde ponúkajú len domáce špeciality z vlastných zdrojov, je areál, kde si môžete posedieť na drevených lavičkách či v altánkoch. Sú tu aj pekné drevené preliezačky a hojdačky, ktoré vaše deti isto hneď obsadia. Okrem ovečiek žijú na salaši aj iné zvieratká, ktoré si môžete spoznať z blízka. Sú to malé zajačiky, sliepočky, husi, prasiatka či somárik.

V tunajšej medovníkovej chalúpke predávajú čerstvo napečené dobroty. A ak sa nebojíte, pokojne môžete vliezť ježibabe do pece.

Všetky výrobky z ovčieho mlieka predávajú aj v miestnej Kolibe, nechýbajú tu ani tradičné suveníry.

O tom, že na tomto mieste, myslia na deti svedčia, svedčia aj drobnosti ako detské stoličky či prebaľovací pultík. A ešte maličkosť. Toto miesto sa teší veľkej obľube, tak rátajte s tým, že počas víkendov a sviatkov tu bude doslova nával. Ak si chcete naozaj užiť idylku dreveného areálu, odporúčame sem zavítať cez pracovný týždeň, najlepšie doobeda:).

Želáme príjemnú zastávku na cestách.


FOTO: AUTORI

29.10.2012 7:50| autor: Tomáš Ondrášek
Viac o téme: deti

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist