Kedy začať plávať s bábätkom?

Ani vy neviete, ako to s tým „plávaním“ dojčiat vlastne je? Napríklad kedy začať a či skutočne plávajú? Prinášame vám odpovede na najčastejšie otázky:

Kedy možno s „plávaním“ dojčiat začať?
S bábätkom môžeme začať „plávať“ hneď po zahojení pupka. V tomto období však určite v domácom prostredí a pod dohľadom odborne preškolenej inštruktorky. Tá rodičom ukáže, čo s bábätkom vo vode, a poradí im aj v ďalších oblastiach spojených s vývojom dieťaťa. Do klubu, ktorý túto aktivitu ponúka, je možné, ak má na to vhodné zázemie, začať chodiť od ukončeného druhého mesiaca dieťaťa.

Naozaj malé dojčatá plávajú?
Výraz „plávanie“ dojčiat je síce známy, ale zavádzajúci. Vždy ho nájdete v úvodzovkách. Dieťa nepláva, ale za určitých podmienok a s pomocou dospelej osoby sa vo vode vznáša. Určite teda nečakajte, že dieťa doma vložíte do vody a ono začne pádlovať ručičkami a nožičkami, teda skutočne plávať.

Ako je to s potápaním?
Dojča má do tretieho mesiaca reflex zatajenia dychu. Po kontakte s vodou teda reflexne krátko zatají dych.
Neodporúčam to však skúšať bez dohľadu odborne zaškoleného inštruktora! Reflex okolo tretieho mesiaca mizne.

A čo tie nádherné fotky dojčiat pod vodou?
Nenechajte sa oklamať. Tak ako všetky zručnosti, aj túto sa deti naučili. A keď sa fotí v mori, točí sa okolo akcie celý tím odborníkov a deti sa vyberajú. Nie je to teda zručnosť, ktorú deti bežne zvládnu.

Polročné dieťa mojej kamarátky skutočne začalo skoro samo plávať.
Opäť to nebolo samo od seba, po určitom čase a pri dodržiavaní metodických postupov to možno dosiahnuť, ale zase iba u niektorých detí. Najmä bucľaté deti môžu túto zručnosť zvládnuť, lebo hustota ich telíčka je nižšia než hustota vody.
Nebuďte však smutní, s neskorším nácvikom plávania to nemá nič spoločné. Dieťa si zvyká na odlišné prostredie, „plávanie“ pozitívne ovplyvňuje jeho zdravotný stav. Nácvik plávania nastane skutočne výrazne neskôr.

Kedy možno hovoriť o skutočnom plávaní?
Základné plavecké schopnosti (splývanie, orientácia vo vode, pády do vody, dýchanie do vody) sa dieťa začína učiť od 1,5 roka. S nácvikom kraulových a znakových nôh začína dieťa vo veku 2,5 roka a celú súhru začína trénovať od 4 rokov. Zasa však záleží na podmienkach a na tom, či dieťa chodí plávať odmalička, a teda je na vodné prostredie zvyknuté, alebo v štyroch rokoch iba začína.

O týždeň sa dozviete, na čo si dať pri „plávaní“ dojčiat pozor.

Máte nejakú otázku o „plávaní“ dojčiat? Dr. Jana Hochová na ne rada odpovie na adrese: redakcia@babyweb.sk

Na Babywebe tiež nájdete:

Dieťa pri vode
Plávame s bábätkami
„Pôrod do vody bol úžasný“

Viac o téme: detidieťadýchanie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist