Bez plienky takmer od narodenia?

OTÁZKA TÝŽDŇA Kamarátka mi hovorila, že sa dočítala o metóde, vďaka ktorej sa už najmenšie bábätká učia chodiť na špeciálny malý nočníček. Vo februári sa mi narodí prvé dieťa, tak by som sa o tom rada dozvedela niečo viac. Uvítala by som skúsenosti mamičiek, ktoré to vyskúšali. Môžete o tejto metóde bez plienok napísať podrobnejšie?

Babyweb odpovedá: 

Táto metóda je nazývaná prirodzenou metódou nemluvniat a komunikáciou o vylučovaní, u nás sa jej najčastejšie hovorí bezplienková komunikačná metóda (BKM). Vychádza z predpokladu, že matka má schopnosť na základe určitých signálov vypozorovať, kedy chce dieťatko vykonať potrebu (rovnako ako reaguje na jeho ďalšie základné potreby, napríklad hlad a smäd).

K takýmto signálom patrí napríklad to, keď dieťa náhle stíchne, prípadne zrýchli svoje pohyby, otrasie sa, hlasito tlačí, urobí pauzu pri dojčení…

Rodičia praktikujúci BKM v takej chvíli vsunú pod bábätko plienku alebo malý špeciálny nočníček, respektíve dieťa podržia nad umývadlom či záchodom. Ako každá „alternatívna novinka“, aj táto metóda nachádza u nás svojich zástancov i pochybovačov.

Všeobecne sa za veľkú výhodu praktikovania BKM považuje to, že pokožka dieťatka netrpí kontaktom s močom a so stolicou, je teda viac v suchu a odpadá problém so zapareniami, ktorý matky často trápi. Medzi rodičmi a dieťaťom vzniká tesné puto (ako napríklad pri dojčení).

Ako pozitívum sa v neposlednom rade uvádza aj to, že ide o ekologický a najlacnejší spôsob starostlivosti o bábätko, ktorý nezaťažuje životné prostredie. Kladie však, samozrejme, veľké nároky na čas a pozornosť matky a otca, prípadne ďalších členov rodiny.

Ak sa chcete dozvedieť viac, môžete vyskúšať kurz týkajúci sa prirodzenej hygieny nemluvniat.

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist