Ako zvládať stres?

„Stres je stav prežívanej nerovnováhy medzi požiadavkami prostredia a možnosťami danej osoby,“ uvádza encyklopédia. Stres je duševný stav vyvolávaný rôznymi podnetmi, čiže stresormi.

Všeobecne k najväčšmi stresujúcim situáciám patria všetky významné životné zmeny, vymenujme tie najvýraznejšie: smrť blízkeho človeka, uväznenie, krivda, ale prekvapujúco aj pekné zážitky ako svadba, narodenie potomka – to všetko vyvoláva stres. Rovnako ako náročné zamestnanie alebo dlhodobo sa opakujúce vysoké nároky na jedinca. Sem patria aj materské povinnosti. Väčšina z nás sa konfrontuje so stresom dennodenne a je veľmi užitočné naučiť sa s ním zaobchádzať.

Ako zvládať stres?

Prvý krok na zvládnutie stresových situácií je ovládnuť ich rozpoznávanie. Hoci sa to zdá čudné a nepravdepodobné, väčšina z nás má tendenciu stres prehliadať a riskovať tak niektorú z chorôb, ktoré chronický stres dokáže spôsobiť. Typickými ochoreniami sú napríklad žalúdočné vredy, bolesti chrbta, cievne choroby a podobne.

Rozpoznávanie stresu je v zásade jednoduché, potrebujete len určitú dávku pozornosti sami voči sebe. Vždy, keď vám telo začne dávať najavo varovné signály, skúste sa zastaviť a venovať sa im – bolesti hlavy či brucha, bolesti chrbta, únava, podráždenosť, nesústredenosť, to všetko môže byť príznakmi dlhodobého stresu.

Druhý krok na zvládnutie stresu je schopnosť odpútať sa od neho a venovať sa niečomu, čo prináša uvoľnenie. Napríklad počas starostlivosti o bábätko je užitočné, ak nie životne nevyhnutné, nájsť si čas i na seba. Odovzdajte drahocenného potomka niekomu spoľahlivému (aby ste sa nemuseli strachovať, čo sa doma deje), napríklad manželovi či babičke, a choďte za hranice všedných dní. Podmienkou kvalitného odpočinku je, aby ste boli schopní či schopné myslieť na niečo iné, ako na to, na čo zvyčajne myslievate.

Inými slovami – ak ste na materskej dovolenke a pociťujete stúpajúci stres, nie je najlepší nápad, ak sa pokúsite o odpočinok tým, že si sadnete do kaviarne a rozprávate sa o deťoch. Skúste radšej toto: pretože stres sa prejavuje výrazne somaticky (teda telesnými príznakmi), účinnou zbraňou proti nemu je pohyb – choďte behať alebo plávať, bicyklujte sa, lyžujte, skrátka robte, čo vám napadne.
Obrana pred stresom je jednoduchá a vlastne i príjemná, stačí, aby ste mali trochu radi sami seba.

12.5.2009 2:40| autor: Martin Prokeš

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist