Ako si poradiť s otravným ekzémom u bábätka?

OTÁZKA TÝŽDŇA Môjmu štvormesačnému synovi sa na líčkach a za uškami vyhodili červené pupáčiky, ktoré sa postupne zmenili na pľuzgieriky, rozšírili sa aj na krk a teraz som ich našla i na nožičkách. Detská lekárka nám povedala, že je to atopický ekzém, predpísala masť a odporučila malému nosiť na rukách rukavičky, aby sa neškriabal. Môžete podrobnejšie vysvetliť, prečo sa atopický ekzém dieťaťu utvorí a aká je podľa vás najvhodnejšia liečba? Je to dedičná záležitosť? Pokiaľ viem, u nás v rodine nikto na nič také netrpí…

Názor odborníka:

Atopický ekzém je kožné ochrenie spojené s atopiou, čiže so stavom, keď organizmus na podnety vonkajšieho prostredia reaguje inak – nevhodnou reakciou, ktorá vyvolá zápal. Medzi atopické ochorenia patria okrem ekzému aj astma, senná nádcha, alergie. Sklon k atopii sa dedí.

Je možné, že niekto z rodiny nejaké alergické ťažkosti má. Liečba atopického ekzému je komplexná, od miestne aplikovaných mastí a krémov cez zmäkčujúce prísady do kúpeľa až po imunomodulačné lieky a antihistaminiká.

U dojčaťa je základom prestať ho denne kúpať, obmedziť kúpele na 1-2-krát týždenne, do kúpeľa pridať látky, ktoré vytvárajú na koži ochranný film a pôsobia hojivo, pravidelne pokožku premasťovať a čo najviac zabraňovať škrabaniu. Ak detská lekárka sama takto komplexne ekzém vášho syna nerieši, odporúčam vám návštevu dermatológa.


Odpovedal MUDr. Martin Gregora

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist