Vyberáme prvé topánočky

S prvým rokom zvyčajne prichádza i prvý krôčik dieťaťa. Aké topánočky sú preň v tejto chvíli najlepšie?
Ak sa vaša ratolesť po prvý raz rozbehne doma po pevnom a teplom koberci alebo v lete po tráve, je lepšie, keď bude bosé. Len čo sa však spolu vyberiete von na tvrdý povrch, treba mu topánočky kúpiť.

Desatoro výberu detských topánočiek:

1. Dieťa potrebuje predovšetkým novú a kvalitnú obuv. Odborníci (pediatri) neodporúčajú dediť topánky po súrodencoch, kupovať použité topánky prostredníctvom internetu či lacné topánky na trhu.

2. V obchode dieťatku dobre odmerajte nožičky. Topánky vyberajte podľa chodidla, ktoré sa vám zdá trochu väčšie. Lepšie je kupovať topánky predpoludním, keď má dieťa nožičky najširšie.

3. Topánky by mali byť ľahké a ohybné v oblasti prstových kĺbov. Obe tieto kritériá zistíte ešte pred skúšaním. V prvom prípade stačí topánku poťažkať, v druhom skúsiť, či sa dá ohnúť špička topánok k priehlavku. Pred vyskúšaním skontrolujte aj to, či vnútri topánok nie sú nejaké hrany alebo švy, ktoré by mohli dieťa tlačiť.

4. Topánočky by mali byť z kvalitného materiálu (koža, textil, goretex, sympatex), ktorý je priedušný a mäkký – len čo dieťa zdvihne v topánke palček, mali by ste ho v špičke topánky „vidieť“.

5. Topánky musia byť členkové, s pevnou pätou a okrúhlou špičkou, ktorá poskytuje detským prstíkom dostatok miesta.

6. Topánky musia dobre sadnúť na dĺžku – v špičke musí byť 1 až 1,5 cm voľného priestoru pred palčekom alebo najdlhším prstom nohy. Je to rezerva na rast nôh a pohyb prstov.

7. Šírka topánky musí sadnúť na nožičku „na mieru“, to znamená, že musí zodpovedať obvodu nohy v mieste prstových kĺbov. Priveľmi úzka topánka by nožičku deformovala, v priširokej by sa zasa noha pri chôdzi šmýkala.

8. Keď po vyskúšaní topánočky vyzujete, všimnite si, či dieťa nemá otlaky. Ak áno, topánky určite nekúpte.

9. Dnu musia byť topánky rovné, nie tvarované.

10. Najvhodnejším zapínaním sú 2 až 3 suché zipsy s „kladkami“, alebo šnúrky, ktoré však musíme dobre zaviazať.

A ešte…

Zmierte sa s tým, že čím je dieťatko menšie, tým viac párov obuvi za rok spotrebuje. Jeho nožičky rastú závratnou rýchlosťou a pravidelné meranie ich veľkosti – minimálne raz mesačne – je namieste. Za dva-tri mesiace už zrejme budete musieť kupovať nové topánočky. Ale zdravý vývin nohy vášho dieťaťa za to stojí.

Na Babywebe tiež nájdete:

Predajne zdravotníckych potrieb
Šatstvo a obliekanie
Databáza nebezpečných výrobkov

4.10.2010 10:45| autor: Monika Langrová
Viac o téme: dieťanohypohybvývin

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist