Test: Dvojičky a trojičky

Čakáte dvojičky alebo viac detí? Chcete vedieť, čo všetko sa vás týka a čo je pre vás dôležité? Ak áno, spravte si náš test, v ktorom sa dozviete všetko, čo potrebujete…

1. Koľko percent dvojičiek je jednovaječných?
a) 13 %
b) 24 %
c) 33 %
d) 49 %

Správna odpoveď: C
Jednovaječné dvojčatá sú výsledkom procesu, pri ktorom sa jedno oplodnené vajíčko rozdelí na dve polovičky. Vyzerajú rovnako, sú vždy rovnakého pohlavia, majú rovnaké vlasy a farbu očí. Dvojvaječné dvojčatá sú vytvorené z dvoch samostatných vajíčok oplodnených dvoma rôznymi spermiami. Často sú z hľadiska vzhľadu odlišné, dokonca aj keď sú rovnakého pohlavia.

2. Ktoré z nasledujúcich zdravotných problémov sú rizikové pre ženu, ktorá je tehotná a čaká dvojičky alebo viacero detí?
a) ochorenie srdca
b) vysoký krvný tlak v tehotenstve
c) astma
d) tehotenská cukrovka
e) B a D

Správna odpoveď: E
Všetky uvedené zdravotné riziká sa dajú liečiť. Preto je veľmi dôležitá prenatálna starostlivosť každej tehotnej ženy.

3. Ktoré z týchto výživných látok sú zvlášť dôležité pre ženu, ktorá čaká dvojičky a viac detí?
a) železo
b) bielkoviny
c) vitamín C
d) vitamín A a B
e) ani jednu z uvedených látok

Správna odpoveď: D
Vo všeobecnosti žena, ktorá čaká dvojičky alebo viac detí, by mala užívať vitamíny, ktoré obsahujú aspoň 30 mg železa, aby sa zabránilo anémii a znížilo sa riziko predčasného pôrodu. Žena, ktorá čaká viac detí, by mala takisto prijímať adekvátne množstvo bielkovín a veľa tekutín.

4. Koľko percent pôrodov dvojičiek prebehne vaginálne?
a) 10 %
b) 25 %
c) 35 %
d) 50 %

Správna odpoveď: D
Vaginálny pôrod je najpravdepodobnejší vtedy, keď sú obe bábätká v polohe hlavou dolu. Pôrod troch a viac detí si zvyčajne vyžaduje cisársky rez, pretože je bezpečnejší. Tehotenstvo s troma a viac deťmi znamená, že maternica je preplnená a placenta alebo pupočné šnúry môžu byť pri pôrode stlačené. Cisársky rez môže byť nevyhnutný aj vtedy, ak je ktorékoľvek z bábätiek v polohe nôžkami alebo zadočkom dole alebo priečne.

5. Kedy lekár najčastejšie diagnostikuje žene, že čaká dvojičky?
a) v prvom trimestri
b) v druhom trimestri
c) v treťom trimestri
d) pri pôrode

Správna odpoveď: A
V súčasnosti sú dvojičky, či viacero detí len zriedkavo prekvapením pri pôrode. Väčšina z nich sa „objaví“ pri ultrazvuku pri konci prvého trimestra. Krvný test okolo 16. týždňa tehotenstva to dokáže takisto odhaliť. Lekár môže pri vyšetrení počuť viac ako jedno bijúce srdiečko. Inými príznakmi tehotenstva s dvoma a viac deťmi sú: rýchlejší prírastok na hmotnosti v prvom trimestri, väčšia maternica a aj silnejšia ranná nevoľnosť.

13.8.2009 10:56| autor: Katarína Nová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist