Syndróm ideálnej matky

Všetky ženy majú nejakú ideálnu predstavu, aké vlastnosti má mať matka a ako má vyzerať jej vzťah s dieťaťom. Základom tejto predstavy sú skúsenosti s matkou z vlastného detstva, pozorovanie matiek v blízkom okolí a aj vyjadrenia odborníkov v novinách, časopisoch či v televízii.

Pocítili ste aj u seba takzvaný syndróm ideálnej matky. Zistili ste, že sa o vaše dieťa prehnane staráte, alebo sa o neho až moc bojíte? Ako s tým bojuje? Ako chcete byť nie ideálnou, ale ozaj dobrou matkou? Diskutujte spolu s nami.

Obraz dobrej matky býva nedosiahnuteľným ideálom a slúži skôr na orientáciu v materskej role. Niektoré matky však chcú tento ideál dosiahnuť za každú cenu. To však môže byť zdrojom vnútorných konfliktov, napätia a stresu.

Ako sa tento syndróm prejavuje?

Syndróm ideálnej matky má mnoho tvárí. Veľmi často sa s ním stretávame u matiek orientovaných na výkon. Prejavuje sa prehnanou starostlivosťou o deti. Matky majú tendenciu sledovať každý krok svojho dieťaťa, ochrániť ho pred rôznymi nebezpečenstvami a v snahe čo najviac mu uľahčiť preberajú všetku iniciatívu na seba. Ďalším z prejavov býva súťaženie s ostatnými matkami v disciplínach typu, ktoré dieťa začalo hovoriť ako prvé, ktoré dieťa začalo chodiť ako prvé alebo ktoré dieťa už vie chodiť na nočník.

Aké môže mať snaha dosiahnuť nedosiahnuteľné dôsledky?

Žena, ktorá sa rozhodne svoje predstavy o správnej materskej starostlivosti splniť, sa, prirodzene, skôr či neskôr stretne s vlastným zlyhaním. Zlyhanie potom vedie k pocitom viny, úzkosti či smútku a býva zdrojom napätia. Napätie a tieto negatívne pocity sa potom prenášajú na samotné dieťa a môžu byť zdrojom psychickej nepohody. Deti matiek, ktorých túžba po rodičovskom ideáli sa prejavuje nadmernou starostlivosťou, bývajú úzkostlivé, menej sebavedomé a nepriebojné.

Ako sa vyrovnať s túžbou po materskej dokonalosti?

V boji proti nedostihnuteľnému ideálu matky by sme si mali uvedomiť, že tento ideál slúži iba ako smerovka. Základom dobrého materstva je už skutočnosť, že matka má svoje deti rada a chce pre ne to najlepšie. Keď sa porozpráva o radostiach a starostiach výchovy s ostatnými kamarátkami na materskej dovolenke, zistí, že ani ony nie sú dokonalé matky a rovnako ako všetci občas robia chyby. Dôležité je, aby sa naučila veriť vo vlastnú intuíciu založenú na láske k svojim deťom a nechala sa ňou viesť.

Pre každú matku sú najdôležitejšie jej deti a chce im poskytnúť tie najlepšie podmienky na úspešný vývoj. Starostlivosť o deti by sa však nemala skončiť honbou za nedosiahnuteľným ideálom matky a matka by si, naopak, mala svoje materstvo užiť vo väčšom pokoji a bez zbytočného sebaobviňovania.

Na Babywebe tiež nájdete:

Aká som matka?
Nechcem byť ako moja matka
Som matka – kedy som si to uvedomila?

5.4.2011 10:23| autor: Petra Vondráčková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist