Späť do formy pomocou powerjogy

Powerjoga je systém cvičení založených na posilňovaní, spevňovaní a preťahovaní svalov celého tela, ktoré zlepšujú tak psychickú, ako aj fyzickú kondíciu človeka. Súmerne rozvíja celý svalový korzet a nevynecháva jediný sval. Vďaka priaznivým účinkom spojeným s hmotnostným úbytkom je to vhodné dynamické a zároveň relaxačné cvičenie po pôrode.

„Keďže powerjoga veľmi aktívne pracuje s panvovým dnom a s brušnými svalmi, dokáže príjemným spôsobom zabezpečiť návrat do pôvodnej kondície,“ vraví Václav Krejčí, inštruktor powerjogy a majiteľ Energy štúdia.

Má veľmi dobré účinky na kĺby, kostru, kardiovaskulárny a dýchací systém, zlepšuje svalový tonus tela a redukuje tukové zásoby.

Powerjoga je zameraná na dosahovanie harmónie tela a mysle, rozvoj fyzických a psychických schopností, odbúravanie stresu a napätia. Je vhodnou prevenciou bolestí chrbta veľakrát spôsobených civilizačnými vplyvmi, teda nesprávnym držaním tela, zlými pohybovými návykmi, jednostranným zaťažením, atď.

Ako to vyzerá v praxi?

Skôr ako prejdete k samotnému cvičeniu jednotlivých asán, vykonáva sa akýsi pozdrav slnku. Telo sa pri ňom ponaťahuje a pripraví na nadchádzajúcu hodinu cvičenia. Jeho princípom je za pomoci správneho dýchania absolvovať zostavu niekoľkých pozícií za sebou, predstavujúcich pozvoľný prechod od pohybového cvičenia k statickým pozíciám. Pozdrav slnku sa opakuje niekoľkokrát, mal by cvičiaceho príjemne zahriať.

Po zahriatí nasledujú jednotlivé pozície. V tejto fáze už nejde o dynamiku, ale o správne vykonanie a predýchanie pozícií. Je dôležité, aby ste sa na svoje telo sústredili. Strieda sa napätie s uvoľnením.

Poslednou fázou cvičenia je uvoľnenie a pretiahnutie celého tela. Tieto pozície sa cvičia na zemi. Po záverečnej relaxácii by ste sa mali cítiť uvoľnení a plní energie.

Ako na to?

„Na začiatku by som odporučil zvýšenú opatrnosť. Úplne postačí popracovať na dýchaní a spevňovaní brušných svalov v rámci dýchania. Až potom by som pristúpil k aktivácii panvového dna a zapojenia celého tela do cvičenia. Odporučil by som cvičiť dvakrát týždenne,“ radí Václav Krejčík.

Kde je možné cvičiť powerjogu?

Powerjogu si môžete zacvičiť takmer v každom väčšom fitnescentre. Ceny sa pohybujú od 100 – 130 Sk/3,32 – 4,32 €. Vzhľadom na fyzické zmeny, ktoré vaše telo v poslednom období podstúpilo, je nutné upozorniť lektora na to, že ste po pôrode.

Lekciu powerjogy môžete absolvovať i v niektorom fitnescentre, skúste www.h-fit.sk, www.starfit.sk.

Ak sa už powerjoge istý čas venujete a chcete sa v nej zdokonaliť, môžete sa na stránkach www.inpulse.sk prihlásiť do niektorého z pripravovaných kurzov.

Veci potrebné na cvičenie jogy, powerjogy a pilates si môžete kúpiť z pohodlia domova napríklad na http://www.pomocky.sk.

V Českej republike môžete nazrieť do špecializovaného štúdia powerjogy Václava Krejčíka. Viac informácií o štúdiu nájdete na www.energystudio.cz.

22.5.2009 9:18| autor: Michaela Mazancová
Viac o téme: cvičenie

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist