Pupočníková krv pre vaše dieťatko

Čo všetko už viete o tejto vzácnej krvi, ktorá obsahuje krvotvorné kmeňové bunky?

Pupočníková krv sa dá odobrať len pri pôrode dieťatka, a tak je potrebné myslieť na ňu už počas tehotenstva. Nachádza sa v pupočnej šnúre a placente, jej odber je bezbolestný a neohrozuje dieťatko ani matku, pretože sa odoberá až po prestrihnutí pupočnej šnúry. Krvotvorné kmeňové bunky z pupočníkovej krvi hrajú významnú rolu pri liečbe mnohých závažných ochorení ako leukémie, lymfómy, nádorové ochorenia, získané aj dedičné poruchy krvotvorby a metabolizmu. Odobratím a uskladnením vlastnej pupočníkovej krvi sa zabezpečí výhradný prístup ku krvotvorným bunkám nielen pre dieťatko, ktorému bola odobratá ale v prípade potreby a zhody aj pre jeho súrodencov.

Aký je postup v prípade vášho záujmu?

Na Slovensku sú zabezpečované odbery pupočníkovej krvi vo všetkých nemocniciach na základe zmlúv so zdravotníckym zariadením Eurocord-Slovakia. Eurocord prevádzkuje spracovateľské laboratórium licencované MZ SR a Štátnym ústavom na kontrolu liečiv. Pokiaľ ide o pôrod v Bratislave, odbery organizačne zabezpečuje Eurocord. Ak sa pôrod uskutoční mimo Bratislavy je odber zabezpečený prostredníctvom spoločnosti CEPTRA. Na zabezpečenie odberu stačí, aby matka absolvovala povinné vyšetrenia počas tehotenstva a prejavila záujem o odber u svojho gynekológa alebo priamo oslovením Eurocordu či CEPTRy. Po podpise zmluvy sa budúci rodičia nemusia starať už o nič ďalšie. Spomínané organizácie zabezpečia odberový materiál na pôrodnej sále, ako aj samotný transport. Pupočníková krv je skladovaná v biologických kontajneroch s tekutým dusíkom v skladovacích priestoroch na Slovensku. Ak sa odber pupočníkovej krvi nepodarí, alebo sa podarí len veľmi malý odber, rodičom sa vrátia všetky už uhradené prostriedky.

Všetky potrebné informácie vám poskytnú na infolinke 0850111233.

Tento článok je komerčnou prezentáciou.

Viac o téme: matkapôrodrodičia

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist