Príspevky pri narodení dieťaťa – uplatnite si ich najneskôr do 6 mesiacov

Z príchodu malého človiečika čerstvým rodičom vyplýva aj nárok na príspevky od štátu. Viete, o aké príspevky môžete žiadať a v akej výške vám ich vyplatia?

Po narodení dieťaťa máte nárok na dva typy príspevkov – príspevok pri narodení dieťaťa a príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa, ak ide o prvé, druhé alebo tretie dieťa matky, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní. Pozor, nárok na uplatnenie týchto príspevkov zaniká uplynutím šiestich mesiacov od narodenia dieťaťa.

Žiadosť z matriky

Nárok na príspevok pri narodení dieťaťa vzniká na to isté dieťa len raz. Ak sa vám však súčasne narodí viac detí, nárok vám vzniká na každé z nich. Žiadosť o príspevok pri narodení dieťaťa dostanete na matrike spolu s rodným listom bábätka a túto žiadosť vám matrika hneď potvrdí. Ak sa vám narodilo dieťa mimo územia Slovenska a v čase podania žiadosti o príspevok pri jeho narodení vám slovenská matrika nevydá jeho rodný list, k písomnej žiadosti o príspevok pri narodení dieťaťa by ste mali priložiť úradný preklad rodného listu vydaného v cudzine alebo iného obdobného dokladu o narodení dieťaťa. Príspevok sa však nevypláca do cudziny.

Pozor na lehoty!

Žiadosť o príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa si môžete po dovŕšení 28 dní veku vášho bábätka vyzdvihnúť na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo si ho stiahnuť priamo z webovej stránky www.upsvar.sk – v kolónke vzory žiadostí. S vypĺňaním žiadosti vám pomôže legenda na tlačive, z ktorej sa dozviete aj to, aké doklady treba predložiť k žiadosti na porovnanie údajov. Ak si stále nebudete vedieť s tlačivom rady, žiadosť s vami môžu priamo na mieste vyplniť pracovníčky úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.

Žiadateľkou je matka

Príspevky si na príslušných úradoch uplatňuje matka dieťaťa ako žiadateľka, žiadosť však môže na úrady zaniesť aj iný rodinný príslušník, ktorý predloží potrebné doklady. Otec si ako žiadateľ nárok na príspevky môže uplatniť len v prípade, ak matka dieťaťa zomrela, bolo po nej vyhlásené pátranie alebo bolo dieťa mladšie ako jeden rok rozhodnutím súdu zverené do výchovy otca. Príspevok pri narodení dieťaťa si môže uplatniť aj osoba, ktorá prevzala na základe právoplatného rozhodnutia súdu dieťa do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov.

11.2.2009 6:14| autor: Redakcia Baby-webu.sk

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist