Prenos embrya do maternice

Počet transferovaných embryí závisí od ich kvality, ale aj od veku ženy, počtu predchádzajúcich pokusov a ďalších faktorov. V praxi sa najčastejšie transferuje jedno alebo dve embryá.

Na Slovensku sa zaviedol eSET single embryo transfer pre riziko viacplodového tehotenstva. Dvojičky a trojičky sú oveľa rizikovejšie a často sa tehotenstvo nekončí dobre. Prenosom troch embryí už centrum berie na seba riziko, v súčasnosti je však už neodôvodnený.

Ako transfer prebieha?

Realizuje sa tenkou kanylou, ktorou sa embryá prenášajú do maternice. Nie je vôbec bolestivý, a preto sa vykonáva za plného vedomia ženy podobne ako bežná inseminácia.

Starostlivosť po transfere sa v rôznych centrách podstatne líši

V niektorých ide žena už pol hodiny po transfere domov, pričom jej nie je nariadený žiadny zvláštny režim. V iných zostáva pacientka približne šesť hodín v pokoji na lôžku a druhý deň ráno je prepustená domov. Je vhodný aj troj- až štvordňový pokoj a vylúčenie všetkých činností, ktoré zaťažujú brušné svaly.

12.5.2009 2:55| autor: Radka Borovičková

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist