Prečo sú biopotraviny drahšie?

Pri porovnávaní cien biopotravín a potravín z bežnej siete hypermarketov sme zistili, že ceny porovnateľných potravín sa výrazne líšia. Požiadali sme o komentár a odborné vysvetlenie Ing. Martina Leibla z Ministerstva hospodárstva ČR:

a. Ekopoľnohospodári dosahujú nižšie výnosy plodín a nižšiu úžitkovosť hospodárskych zvierat. Príklad: Klasické kura je vykrmované asi 40 dní, biokura dvojnásobný čas, cena biokrmiva je vyššia ako cena konvenčného krmiva, to všetko zvyšuje cenu konečného produktu.

b. Biopotraviny sú poctivé produkty, nepridávajú sa do nich umelé náhrady, ktoré klasické potraviny zlacňujú (umelé farbivá, konzervanty a ďalšie pridané látky).

c. Biopotraviny sa vyrábajú v menších objemoch ako klasické potraviny. To zvyšuje náklady na jednotku produkcie.

d. Suroviny na výrobu biopotravín sú drahšie, poľnohospodári dostávajú od spracovateľov príplatky za bioprodukciu.

e. Mnohí výrobcovia biopotravín vyrábajú aj klasické potraviny, preto majú dodatočné náklady s oddelením bioprodukcie a konvenčnej produkcie v jednom podniku (oddelenie skladovania surovín aj hotových potravín, špeciálna linka na biopotraviny, zvýšené organizačné náklady pri zabezpečovaní oddelenia produkcie).

V priemere sú biopotraviny drahšie o približne o 20 – 40 %, niektoré o 100 % aj viac. Napríklad v prípade biovajec je vyššia cena daná predovšetkým menším počtom nosníc na farme v porovnaní s veľkokapacitnou farmou, kde sú nosnice natlačené v klietkach. Tiež biokrmivo je drahšie ako konvenčné krmivo.

Pri ovocných džúsoch vyššiu cenu určuje hlavne to, že je to poctivá ovocná šťava, ktorá neobsahuje farbivá, dochucovadlá, konzervanty a iné „éčka“.

Najdostupnejšie sú mliečne biovýrobky

Z potravín dennej spotreby sú cenovo najdostupnejšie mliečne výroky, a to preto, že sa predávajú vo veľkých objemoch. To konečnú cenu produktu znižuje. Cena biojogurtu už je prakticky porovnateľná s cenou bežného jogurtu, biomlieko je drahšie len o pár centov. Pri ostatných produktoch je nevyhnutné počítať s väčším či menším „biopríplatkom“. Cenovo dostupné sú tiež biosyry alebo biomaslo.

28.9.2010 5:38| autor: Regina Rothová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist