Plodnosť a drogy

Nebezpečný dosah užívania toxických látok na životaschopnosť plodu a zdravý vývoj dieťaťa je nespochybniteľný.

Vplyv užívania drog na schopnosť splodiť dieťa je často veľmi ťažko postrehnuteľný. Väčšina narkomanov svoj zdravotný stav a s ním spojenú plodnosť ohrozuje aj nedostatočnou stravou, pitím alkoholu a fajčením. Je komplikované objektívne zhodnotiť dosah na vývoj dieťaťa narodeného rodičovi, ktorý užíva drogy. Dieťa je okrem toxických účinkov vystavené i nezdravému sociálnemu prostrediu. Toxické látky natrvalo poškodzujú pohlavné zdravie partnerov, ale ohrozujú aj nenarodené dieťa.

Následky

Vplyv fajčenia marihuany je podobný ako vplyv pravidelného fajčenia. Narúša tvorbu spermií, zvyšuje riziko odlúčenia placenty v tehotenstve, býva príčinou predčasných pôrodov a nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca.
Rovnako aj všetky opiáty majú na tvorbu zdravých spermií negatívny účinok. Medzi ďalšie riziká patrí nedostatočný rast plodu, predčasný pôrod a úmrtie dieťaťa krátko po pôrode. Zaujímavosť je, že pri užívaní opiátov sa šanca na počatie dvojvaječných, teda neidentických dvojčiat zvyšuje až trojnásobne.

Užívanie kokaínu je z hľadiska vplyvu na plodnosť a pôrod podobné miernemu požívaniu alkoholu. Prejavuje sa vrodenými poruchami dieťaťa, nízkou pôrodnou hmotnosťou a podvýživou pri narodení. Požívanie drog počas tehotenstva môže dieťaťu spôsobiť psychické problémy.

Amfetamíny zapríčiňujú nepravidelnú menštruáciu a u oboch pohlaví majú za následok zníženú plodnosť.

Užívanie sedatív v tehotenstve spôsobuje novorodencom dýchacie ťažkosti. Deti často mávajú narušený aj nervový systém.

12.5.2009 12:26| autor: Kateřina Bártová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist