Partnerskú krízu dieťa pravdepodobne nevyrieši

Mnohokrát je to práve dieťa, ktorého splodením sa partneri snažia zažehnať krízu. Je to však šťastné a najmä účinné riešenie?

Dôvodov, prečo sa rozhádaní partneri rozhodnú pre dieťa ako záplatu na svoje vzťahy, je hneď niekoľko. Od presvedčenia, že na hádky o hlúpostiach nebudú mať čas, až po nádej, že spoločná starostlivosť o milovaného drobčeka ich konečne prinúti spoločne tráviť čas a mať spoločné záujmy. 

V kútiku duše sa však môžu domnievať, že partner pod ťarchou záväzku konečne ustúpi a akceptuje naše podmienky.

Kedy to funguje

V niektorých prípadoch môže dieťa naozaj zafungovať a partnerskú krízu odvrátiť. Ide predovšetkým o dlhodobé partnerstvá či dosiaľ bezdetné manželstvá, v ktorých nenaplnenosť vzťahu bola vlastne príčinou krízy.

Manipulácia

Vieme si však určite predstaviť, akým problémom sa môže potomok stať a ako môže partnerskú krízu ešte vyostriť. Obaja, otec i matka, majú určité predstavy, ako dieťa vychovávať. A ak sa partneri nedokázali zhodnúť na spôsobe života ešte pred dieťaťom, je pravdepodobné, že dieťa vnesie do ich komunikácie ešte viac napätia. Vzájomná neochota prispôsobiť sa či hľadanie prijateľného kompromisu narastá, pretože teraz už nejde len o nich, ale i o dieťa. Dieťa sa tiež môže stať nástrojom na manipuláciu, ako druhého partnera dostať tam, kam potrebujeme. Ale takisto sa môže stať spojencom a v rodine potom vznikajú rôzne koalície, napríklad matka s dcérou proti otcovi alebo naopak.

Čítajte tiež:

Nezhody

Nezhody medzi partnermi vedú k rozdielnemu výchovnému pôsobeniu. Dieťa potom nemá jednoznačne dané mantinely, nemôže sa o svojich rodičov oprieť. Mnoho rodičov nepripisuje partnerským nezhodám veľkú dôležitosť. To, že je medzi nimi nesúlad, im často pripadá normálne. Myslia si, že stačí, keď fungujú ako matka a otec.

Lenže dieťa potrebuje mať istotu, že sú v dôležitých veciach jednotní alebo že sa pri nezhode názorov dokážu dohodnúť. Inak to do jeho života vnáša chaos, neistotu, ale aj strach či skôr úzkosť z neznámeho. 

Mnoho detí také situácie dokáže dobre využiť a začať rodičmi cez ich konflikty manipulovať. Svoju náklonnosť prejavujú len jednému z rodičov a od neho im potom plynú za to rôzne výhody.

Skôr, než splodíme dieťa ako náplasť na vzťahy, nestrácajme nervy a doprajme si ten “luxus” mať dieťa, ktoré chceme obaja a spolu. Láska “len” k dieťaťu totiž všetky problémy nevyrieši.

16.12.2015 12:10| autor: Kateřina Hollá

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist