Nie som si istá otcom

OTÁZKA TÝŽDŇA Mám veľký problém. Včera som si urobila tehotenský test a vyšlo mi, že som tehotná. Na Slovensku mám už tri roky stáleho priateľa, ale zároveň mám už celý rok aj priateľa v zahraničí, kde pracujem. Antikoncepciu neberiem už štyri roky a nikdy sa nič nestalo, až teraz. Dieťatko si veľmi prajem, ale len so svojím slovenským priateľom. Je možné zistiť, kto je otcom dieťaťa ešte pred koncom tretieho mesiaca?

Odpovedá MUDr. Radka Gregorová, gynekologička:

Test na určenie otcovstva sa takmer vždy robí až po narodení dieťaťa, u nenarodeného dieťaťa je to veľmi ťažké. Ako vzorku pre DNA test je možné použiť buď plodovú vodu alebo krv plodu. Pre vysoké riziko komplikácií sa to však nerobí a v prvom trimestri už vôbec nie. Je tu nielen riziko potratu, ale napríklad aj zanesenia infekcie do plodovej vody, nehovoriac o stresovom riziku pre samotný plod. Tento odber sa indikuje iba v naozaj výnimočných prípadoch (podozrenie na významné dedičné choroby). Ani test z krvi u vás zrejme neprichádza do úvahy, pretože ťažko sa dá potencionálnemu otcovi odobrať krv anonymne.

 

Viac o téme: tehotenský test

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist